Chtěli byste investovat do nemovitostí, protože tušíte, že se jedná o chytrou investici? Nechcete se spoléhat, že se o vás v důchodu postará stát, nebo si chcete zajistit pasivní příjem ještě dříve? My s takovou myšlenkou souhlasíme, a proto jsme absolvovali kurz Investování do nemovitostí od A do Z se zakladatelkou Realitního shakeru Mgr. Nelou Kubasovou. Stál za to?

Nela-kubasova-realitni-shaker

Nela Kubasová je investorkou už od vysoké školy, má v portfoliu několik nemovitostí a věnuje se i jejich přeprodeji. Přišla s myšlenkou udělat investování dostupným, a tak založila službu Realitní shaker, kde spolu se svým týmem pomáhají při investování do nemovitostí, poskytují poradenství a další služby s tím spojené. Nás však zaujaly jejich kurzy.

Investování do nemovitostí od A do Z

Nejsme žádní troškaři, a tak jsme se rozhodli, že když už se budeme vzdělávat v tomto oboru, uděláme to pořádně. Proto jsme zvolili kurz, který má pokrýt celý proces investování do nemovitostí.

Než se vrhneme na samotnou recenzi, stručně se podíváme se na to, co nám od kurzu slibují. Následně zhodnotíme, jestli to bylo splněno a do jaké míry.

Kurz Investování do nemovitostí od A do Z se koná v Praze nebo Brně, případně online. Nela Kubasová nám předkládá 345 minut, které budou nabité informacemi, znalostmi a zkušenostmi z její vlastní investorské praxe. O čem bychom se měli na kurzu dozvědět?

  • O současné situaci na realitním trhu
  • Jak na financování investičních nemovitostí
  • Jak by měla úspěšná investiční nemovitost vypadat, do čeho se vyplatí investovat
  • Jak najít vhodnou lokalitu a jak si ji prověřit krok po kroku
  • Jak si spočítat výnos a návratnost a jak v rámci výpočtu eliminovat co nejvíce rizik
  • Tipy, jak efektivně vyjednávat o ceně
  • Daňové minimum investora
  • Jak získat spolehlivého nájemníka
  • Jaké “záchranné sítě” v nájemních smlouvách použít
realitni-shaker-recenze

Recenze aneb má smysl kurz o investování do nemovitostí absolvovat?

Tak jsme se do toho společně opřeli a shlédli kurz Investování do nemovitostí od A do Z v délce několika hodin. Co jsme se dozvěděli a bylo to k něčemu dobré?

Současná situace na realitním trhu

Nela Kubasová, která kurzem provádí, začala mluvit nejen o situaci na realitním trhu v minulosti, ale zmínila několik zajímavých tipů, kam se obracet v aktuální koronavirové situaci. „Odhadovat budoucí situaci by bylo jako věštění z koule“ poznamenala, ale i tak se zakladatelka Realitního Shakeru alespoň podělila o svůj osobní názor.

Jak na financování investičních nemovitostí

Taky jste si mysleli, že na investici do nemovitostí potřebujete mít našetřený nějaký ten milion? Nela vysvětlila, a na konkrétním případu z praxe ukázala, že na první investici do nemovitosti není nutné mít ani dvě stě tisíc korun. Jí stačilo 78 tisíc.

Jak by měla úspěšná investiční nemovitost vypadat

„Existuje 21 faktorů, kterých bychom se měli při hledání investiční nemovitosti držet. Důležité ale je stanovit si priority, protože nikdy nenalezneme nemovitost, která bude všechny faktory splňovat,“ zaznělo. V prvním okamžiku jsem si pomyslela: Jak si ale priority stanovit? Naštěstí na to pomyslela i Nela a připravila si praktické cvičení. To a následná diskuze všem pomohla si ujasnit, které faktory budou ty nejdůležitější.

realitni-shaker-nela-a-tym-investoru

Jak najít vhodnou lokalitu a jak si ji prověřit krok po kroku

Ani by vás nenapadlo, co všechno je potřeba si pohlídat. Nela zmiňuje různé postupy, aplikace, weby a platformy, kde čerpat informace a prověřovat si nemovitosti. A především nás zaujal způsob, jak si ověřit, jestli vůbec by měli nájemníci zájem o pronájem nemovitosti v dané lokalitě, případně jací nájemníci by to byli. V kurzu se podělila i o to, na jaké nájemníky sama cílí. Co myslíte – jaký je asi ideální nájemník? Student? Mladý pár? Nebo důchodci? A proč?

Jak si spočítat výnos a návratnost

Než se dostalo na samotné počítání, Nela začala diskuzi o představě výnosu z investice všech účastníků. Sama sdílela názor, že by rozhodně nešla do investice s výnosem pod 6 %. Při následném počítání výnosu i vysvětlovala proč. I tady došlo na praxi. Měla připravené dva reálné investiční byty – malý a velký, u kterých se počítal výnos investice s hypotékou a bez ní. Viděli jsme tak, co se vyplatí a co ne. Přidala objasnění proč. Přiznávám, že počítání a celé vysvětlování, jak na to, se mi zdálo zprvu trošku nesrozumitelné. Lektorka je přeci jen v oboru zběhlá, a tak jí to přijde jasné a nekomplikované. Nicméně je otevřená všem otázkám, a tak vše opětovně a trpělivě vysvětlila.

Tipy, jak efektivně vyjednávat o ceně

Kurz jsme sledovali všichni v redakci jako úplní začátečníci s minimem znalostí o investování do nemovitostí. Účastnilo se ho, mimo jiné, i několik realitních makléřů. Nela celý kurz nevede jako pouhý výklad, ale snaží se o interakci, dává podněty k diskuzi a nabádá ke sdílení zkušeností. Díky tomu jsme se kromě jejích tipů dozvěděli, jak na vyjednávání o ceně pohlížejí i makléři.

investovani-do-nemovitosti-kurz

Daňové minimum investora

Daně – které jsou pro nás podstatné, a co je důležité neopomenou při vyplňování daňového přiznání. Jaké jsou časté chyby a vyplatí se mít daňového poradce nebo to zvládneme sami? Informace i diskuze k daním nám trošku zamotala hlavu, za nás by byla odpověď jednoznačná – chceme poradce. Nicméně máme alespoň vhled do toho, co to obnáší.

Jak získat spolehlivého nájemníka a jaké “záchranné sítě” v nájemních smlouvách použít

Když člověk mluví z praxe, je to znát. Veškeré triky, jak získat spolehlivého nájemníka nemusí vždy fungovat na 100 %. Proto se s námi Nela podělila i o informace, co vše zahrnout do nájemní smlouvy, aby nás špatná volba nestála jmění. Vyprávěla také vlastní příběhy a chyby, ze kterých se sama poučila. Třeba proč neposkytovat nájemníkům bydlení i s domácími spotřebiči. Vždycky je levnější učit se z chyb jiných, řekla bych.

Závěrem

Bylo znát, že Nela má s investováním mnohaleté zkušenosti. Provedla nás opravdu krok po kroku od výběru nemovitosti, počítání výnosu, možnosti financování, koupě nemovitosti přes inzerování pronájmu, proces prohlídky, volbu nájemníků až po zpracování nájemní smlouvy, daně a různá rizika. Mluví naprosto otevřeně, podělila se o chyby, které v investování udělala a poskytla mnoho rad, tipů a triků. Občas bylo nutné se na něco doptat, protože jako profesionálka to považovala za samozřejmost. Neměla však problém cokoliv vysvětlit „laicky“, případně zopakovat. Kurz byl opravdu nabitý informacemi. Upřímně bychom ho doporučili nejen každému, kdo se zajímá o investování do nemovitostí, ale klidně i těm, kteří se chystají byt prodat nebo koupit pro vlastní bydlení. Tipy, které Nela v kurzu sdílí pomohou ušetřit při koupi i vydělat víc na prodeji.

Pro zájemce jsme zajistili slevu 10 % na téměř* jakýkoliv vámi vybraný seminář či videozáznam, stačí použít slevový kód: jaktovybrat10

 * Nevztahuje se na kurzy o exekucích a dražbách.