Je spousta důvodů, proč by se děti měly učit anglicky, aby jazyk už jako mladí lidé ovládaly. Problém však může být, jak dítě k učení přimět. Proto je důležité zvolit správnou strategii. 

Motivovat děti, aby se naučili něco nového, může být někdy skutečně složité. Pokud jste rodiče, mohli jste se setkat s tím, že slovo učení u dětí vyvolává alergické reakce. U cizích jazyků třeba ještě více. O tom, že je to důležité pro jejich budoucnost nechtějí slyšet už vůbec. 

  • Děti žijí současností, a to co bude za deset patnáct let většinou neřeší
  • Můžeme na to jít chytře, a to přes jejich zájmy a záliby

Kdo by neměl rád hudbu

Ze všech rádií, na YouTube, Spotify a všude možně, uslyšíme tucty anglicky zpívaných písniček, a to i od českých interpretů. Právě ty mohou být skvělým tréninkem pro procvičování a učení se anglického jazyka. Refrén se navíc často opakuje, a tak si děti mohou zapamatovat určité fráze a taky snadněji textu porozumět.

Děti obvykle tráví hodiny a hodiny na internetu hraním her nebo koukáním na videa. Zkuste jim představit lyricstrainig.com. Stačí si zvolit písničku, poslouchat a z odposlechu zkoušet doplnit text. Za to získávají body. Vybrat si můžou od jednoduché úrovně až po tu obtížnou. A rozhodně tahle zábava není jen pro děti.

Pro ty, kteří rádi čtou

Správnou motivací může být i zajímavá kniha v originále. Existují knihy, které jsou přímo uzpůsobené úrovni jazyka čtenáře, tak dvojjazyčné knihy nebo e-knihy. Na jedné stránce máte text anglicky, na druhé česky. Když se jednou vaše dítě rozhodne číst knihy v originále, poraďte mu, že nemusí hned všemu rozumět a překládat si každé slovíčko. To by ho totiž brzy přestalo bavit. Ať už děti, nebo my samotní, začínáme číst knihy v cizím jazyce, stačí, když text chápeme ze široka. Ještě lepší je, když třeba známe knihu nebo příběh v češtině. Dobrý tip je podívat se třeba na film česky, a poté si přečíst knihu v originále.

Jestli se obáváte, že čtení nebude to pravé, pak se můžete vrhnout na audioknihu nebo různé podcasty. A pokud vaše dítě, nebo i vy, potřebuje trénovat výslovnost, pak vůbec nejlepší je mít knihu i s audiozáznamem, kdy posloucháte a očima kopírujete text papírové knihy. Jako třeba Fairy Tales by The Brothers Grimm / Pohádky bratří Grimmů.

Díky angličtině budou mít mnoho možností

Díky znalosti angličtiny se otevírají další zdroje poznání. Jedním z nich je bezpochyby internet. Jen se zamyslete. Kolik informací najdeme na internetu v českém jazyce a kolik v anglickém? Nesrovnatelné. Anglicky se hovoří v 56 zemích světa, mezi které patří tak lidnaté státy jako jsou USA a Indie. Navíc dnes už se ví, že na světě je více lidí, kteří ovládají anglický jazyk jako cizí jazyk oproti počtu rodilých mluvčích. Proto se dnes znalost angličtiny považuje za naprostou samozřejmost. 

Díky různým sociálním sítím a internetu obecně je také snadné získat mnoho přátel z různých částí světa. A tak nadále procvičovat anglický jazyk.

Angličtina se učí snadno

Výhodou anglického jazyka je relativně jednoduchá gramatika. V porovnání s českým jazykem ji můžeme nazvat super snadnou. Angličtinu i u nás slyšíme neustále z rádií, ve filmech, zkrátka všude kolem nás. Navíc do našeho jazyka neustále pronikají anglicismy (weekend = víkend, tramway = tramvaj, volleyball = volejbal, selfie a nespočet dalších).  Díky tomu je angličtina jazyk, který už máme trochu naposlouchaný a máme tak dobrý výchozí bod.

Dalším dobrým důvodem, proč by se děti měly učit anglicky je to, že když v pozdějším věku budou chtít vycestovat, už nebudou mít problém se kdekoli domluvit. Dnes se na všech letištích a v turistických centrech domluvíte anglicky. Cestování je pro mnoho mladých lidí důležité. Po škole, než se usadí, chtějí poznat svět. Znalost angličtiny jim to ulehčí. 

Větší šance na dobrou práci

Studium angličtiny a dalších jazyků je zkrátka nejlepší investicí do každého dítěte a mladého člověka. Se znalostí jazyka si snadno najde práci u nás i v zahraničí každý vysokoškolsky vzdělaný právník i vyučený řemeslník. Navíc existuje mnoho dotovaných programů, kdy jakýkoli žák či student může vyrazit do zahraničí a nemusí se obávat, že by na to neměl peníze. 

Zkušenost ze zahraničí je navíc další plusový bod k získání prestižní pracovní pozice. Když člověk ještě ovládá další cizí jazyk, firmy se o něj poperou. Nemluvě o tom, že si člověk uvědomí, jak se v naší zemi máme dobře. 

Díky správnému přístupu se vše zvládne

Dnešní děti jsou jak přilepené k počítačům, telefonům a tabletům, tak proč nepřesunou výuku na tyto technologie? To vám umožní třeba onlinejazyky.cz. Na tomto jazykovém portále se vaše děti mohou naučit několik cizích jazyků a mohou absolvovat i nejazykové kurzy. Nabízejí kurzy na zkoušku zdarma, navíc v aktuální koronavirové situaci nabízejí všechny kurzy pro studenty zdarma.