V současné době možná není v posilovnách a fitness centrech více diskutovaného pojmu, než je BCAA. Jako ve všech podobných případech, i o něm ale panuje mezi rekreačními i mnoha výkonnostními sportovci značné zmatení a řady mýtů, legend a polopravd. Co to tedy vlastně je? Pro koho je užívání BCAA vhodné? A jak to dělat správně?

Co je BCAA a co obsahují?

Označení BCAA je zkratkou z anglického branched–chain amino acid, v českém překladu aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. V suplementech nabízených pod tímto jménem jsou pak v různých poměrech namixovány tři aminokyseliny: leucin, izoleucin a valin. Ty patří mezi aminokyseliny esenciální, tedy takové, které si naše tělo neumí samo vyrobit.

Otázka, co obsahují BCAA, je tedy zodpovězena, nyní je čas ptát se proč používat BCAA. Význam těchto aminokyselin pro vás jako sportovce potom jasně vyplyne z faktu, že z aminokyselin se skládají bílkoviny neboli proteiny, které jsou zase základními stavebními jednotkami svalové hmoty.

Aminokyseliny obsažené v BCAA suplementech urychlují regeneraci a svalový růst, minimalizují úbytek svalové hmoty při redukční dietě a při cvičení ve chvíli, kdy tělo začne svaly „pálit“.

Kdy brát BCAA a jaké je jejich dávkování?

BCAA je vhodné užívat jak před tréninkem, tak po tréninku, a to ať už je vaším oblíbeným sportem box, lyžování, chodíte do gymu nebo máte v oblibě jiný sport. BCAA svalovou hmotu během cvičení chrání, posléze jí pomáhá regenerovat. Lze ale přijímat i v netréninkové dny či ráno po probuzení. Jednorázová dávka by se měla pohybovat v rozmezí 5–10 g, je však individuální a jedná se spíše o nástřel, než o striktně dané množství. Vždy je vhodné držet se doporučení na konkrétním produktu. Na trhu lze BCAA sehnat ve formě tablet, instantního rozpustného prášku, anebo tekuté směsi. Právě tekutá instantní forma je považována za nejvhodnější, neboť je nejkoncentrovanější a obsahuje nejméně dalších aditiv. Konkrétní produkt proto vybírejte především mezi instantními suplementy.

nejlepsi-bcaa

Jak se na trhu orientovat?

Na trhu je nepřeberné množství BCAA doplňků různých výrobců. Každému v tomto případě může vyhovovat něco jiného a je třeba jistého zkoušení. Obecně lze však doporučit doplňky, které obsahují tři esenciální aminokyseliny v poměru 2:1:1 ve prospěch leucinu.

Důležitým parametrem při výběru konkrétního BCAA doplňku je samozřejmě i příchuť. Preference jsou však v tomto ohledu silně individuální, někdo preferuje čistý suplement bez příchutě, jiný sáhne po broskvi, další po citronu. My vybrali produkty, které uživatelé na různých fórech a v recenzích hondnotili nejvíce pozitivně a zvolili příchutě, které nejvíce seděli nám. A níže tak přinášíme 3 top produkty.  

Jaké produkty si zaslouží vaši pozornost

TOP produkt

NutriWorks BCAA 2:1:1, zelené jablko

Vysoce kvalitní směs aminokyselin od firmy NutriWorks. V 500 g balení je 50 dávek suplementu s příchutí zeleného jablka.

nejlepsi-bcaa

Zlatá střední cesta

MyProtein Essential iBCAA

Výhodné 1 kg balení obsahující hned 200 dávek kvalitní směsi aminokyselin se značkou MyProtein.

bcaa-my-protein

Lidovka

Myprotein BCAA, Gin and Tonic

50 dávek kvalitního BCAA doplňku v 250 g balení od společnosti MyProtein je vhodný pro začátek a vyzkoušení.

bcaa-my-protein

Myslíte to se sportem vážně? Rádi se zlepšujete? Skvělým pomocníkem vám určitě budou chytré hodinky či sporttester, které vám ukáží, jak na tom jste díky mnoha metrikám, které dokážou změřit. Dámám by se mohla hodit rada, jak vybrat sportovní podprsenku a nejen jim mohou v tréninku pomoct kolečkové brusle. To a mnohem více v kategorii sport