Skateboarding je sport, který pro mnohé představuje i životní styl a výrazně se promítá třeba v módě. V článku se však oblečením zabývat nebudeme, ale zaměříme se na to vůbec nejdůležitější – samotný skateboard. Jednou z možností sice je koupit nejlevnější komplet v hypermarketu bez dlouhého vybírání, ale abyste v každém skateparku a na každé ulici měli to nejlepší náčiní pro jízdu i náročné triky, je nutné věnovat pozornost všem částem skateboardu. Ať už si budete vybírat hotový komplet, na kterém hned můžete jezdit, nebo si ho chcete sami sestavit, určitě vám přijde vhod tento článek, jak vybrat skateboard, kde si představíme dostupné varianty všech jeho částí a jejich určení.

Pokud nechcete výběru věnovat moc času, nebo prostě jen chcete „jít na jistotu“, hned na začátku článku, po podrobném rozboru parametrů skateboardů, najdete pár tipů na sestavené komplety, se kterými určitě neuděláte chybu.

Skateboard pro začátečníky: Sk8 Komplet Quiksilver Dramons

Skateboard pro pokročilejší jezdce: Sk8 Komplet Globe G2 Tarka Fu

Skateboard na cruising – Sk8 Komplet Jart Uproar Cruiser Series

Skateboard pro děti – Sk8 Komplet Globe Mt Warning Mini

Deska skateboardu

Deska skateboardu lze rozdělit na tři části – nose, wheelbase a tail. Wheelbase je délka mezi předními a zadními kolečky. Nose a tail jsou krajní části desky, přičemž nose je přední částí skateboardu a tail zadní částí. Nose obvykle bývá více zvednutý a trochu delší než tail, ale rozdíly nejsou velké.

Šířka desky

V případě skateboardové desky je zásadní její šířka, která se udává v palcích. Ideální šířka délky se odvíjí od účelu, k jakému budete skateboard využívat, a vašich fyzických parametrech, především tedy velikosti chodidel (bot).

Pro menší jezdce s nižší hmotností a pokud chcete jezdit street nebo překážky ve skateparku se hodí spíše užší deska, zatímco pro jízdu na U-rampě a v bazénu a také pro vyšší jezdce je lepší volit desku širší.

Šířka desky Použití
7,5”–8” univerzální, street i skatepark, triky
8”–8,25” U-rampa, bazén, skatepark, vyšší a těžší jezdci
více než 8,25” bazén, vertikální rampa, cruising (jízda po ulici)

Info: Dostupné jsou v omezené míře ještě užší skateboardy o šířce od 6,5” pro děti již od 3 let. Pro děti od 5 do 11 let jsou určeny desky se šířkou od 7” do 7,5”.

Konkáva desky

Další charakteristikou desky je její prohnutí v příčném řezu, neboli konkáva. Větší prohnutí umožňuje vyvinout větší tlak na kraj desky, díky čemuž lze provádět náročnější triky. Existují tři základní druhy konkáv.

  • Mellow (mírná konkáva) – pouze lehce prohnutá deska je vhodná pro začátečníky na učení jízdy na skateboardu díky vysoké stabilitě desky za cenu horší ovladatelnosti při tricích
  • Medium (střední konkáva) – standardní varianta, která umožňuje provádět širokou škálu triků
  • High (velká konkáva) – výrazné prohnutí vhodné pro náročnější triky a zkušené jezdce

Truck

Skateboardový truck je v podstatě „podvozek“ skateboardu. Díky nim je možné měnit směr jízdy přenosem váhy. Výběr trucku závisí na šířce skateboardové desky.

Šířka trucku

Šířka trucku Určen pro desku šířky
5” 7,5”–7,75”
5,25” 7,75”–8”
5,5” 8”–8,25”
5,85” 8,25”–8,5”
6,5” 8,5” a více

Profil trucku

Trucky se dále dělí podle jejich výšky:

  • Low (nízké) – vysoká stabilita při flip tricích, vhodné pro kolečka o průměru 50–53 mm
  • Mid (střední) – univerzální použití, vhodné pro kolečka s průměrem 53–56 mm
  • High (vysoké) – cruising, vhodná jsou kolečka větší než 56 mm

Kolečka

Velikost koleček

Jeden ze dvou základních parametrů koleček je jejich velikost. Velikost ovlivňuje zejména rychlost, které budete na skateboardu dosahovat, z čehož vyplývá vhodné využití.

Průměr koleček Vlastnosti a využití
50–53 mm nižší rychlost jízdy, vysoká stabilita, vhodná do skateparku
54–59 mm vhodná pro jízdu na U-rampě, v bazénu i ve skateparku
60 mm a více vyšší rychlost jízdy, určená pro longboardy a cruisery

Tvrdost koleček

Také tvrdost koleček se podílí na jízdních vlastnostech skateboardu. Měkčí kolečka se podílí na nižší rychlosti, jsou přilnavější a dále jsou méně hlučná při jízdě na nerovných površích, například na dlažbě. Tvrdší kolečka naopak napomáhají rychlejší jízdě a nejsou ideální pro jízdu na hrubém a nerovném povrchu. Umožňují však velmi přesné ovládání skateboardu.

Tvrdost koleček Vlastnosti a využití
78A–87A měkká kolečka na hrubé povrchy, vysoká přilnavost, vhodné pro longboardy a cruisery
88A–95A měkčí kolečka s vysokou přilnavostí, vhodné na street
96A–99A dobrá kombinace rychlosti a přilnavosti, nejpoužívanější
100A a více tvrdá kolečka s nejnižší přilnavostí, nevhodné na kluzký povrch, přesné ovládání, pro zkušené jezdce

Ložiska

Rychlost jízdy výrazně ovlivňují ložiska. Označení ložisek se uvádí dle normy ABEC, která udává přesnost výroby ložisek. Norma se však již nezabývá materiálem a drsností povrchu ložiska. Za zkratkou ABEC v označení následuje liché číslo od 1 do 9. Čím vyšší číslo, tím vyšší je přesnost výroby ložisek, která zajišťuje rychlejší a plynulejší otáčení.

Nejnižší míra přesnosti výroby dle normy je označena ABEC 1. Ložiska s nejvyšší přesností výroby podporující jejich rychlejší chod nesou označení ABEC 9.

Info: Číselné značení je spíše orientačního charakteru, protože nevypovídá o skutečné kvalitě ložisek. Například značková ložiska s nižší specifikací ABEC můžou být kvalitnější než ložiska s vyšším číslem od neznámého výrobce. Proto se vyplatí vybírat ložiska od známých výrobců.

Sezóna skateboardu je pryč a blíží se zima? Pak je nejvyšší čas myslet na to, jak vybrat snowboard! Nebo na sněhu raději na dvou prknech? Pak poradíme, jak vybrat lyže