Když přijde zima, většina z nás začne plánovat lyžovačku. Ale co když bychom vyzkoušeli něco nového a dobrodružného? Ať už jste zkušení snowboardisté, lyžaři nebo úplní začátečníci, snowkiting může být ta pravá zimní adrenalinová zábava právě pro vás. A co takhle vyzkoušet snowkiting v Norsku? Jedná se o zemi, která je pro tuto zimní aktivitu jako stvořená. Přečtěte si naši recenzi kurzu snowkitingu od Upwind.cz, který se konal právě v Norsku.

Proč je snowkiting v Norsku daleko lepší než u nás?

Velké otevřené prostory: Hardangervidda je největší vysokohorská plošina v severní Evropě. To znamená, že je zde mnoho prostoru pro snowkiting bez překážek, jako jsou stromy nebo elektrické dráty.

  • Konzistentní větrné podmínky: Snowkiting je sport závislý na větru a Hardangervidda je známá svými konzistentními větrnými podmínkami. To znamená, že na své si tu přijde kiter, který má raději slabší i silnější vítr, ale také úplný začátečník, který dorazí na snowkiting kurz.
  • Kvalitní sníh: Norsko je známé svou kvalitní zimní sezonou a Hardangervidda není výjimkou. Sníh se tu počítá na metry a v průběhu sezóny se z prašanu stává firn a každý snowkiter si tu může vybrat, co mu vyhovuje nejlépe.
  • Dlouhá sezóna: Díky své severní poloze má Hardangervidda poměrně dlouhou zimní sezónu, což znamená více času na snowkiting.
  • Impozantní scenérie: Hardangervidda je nádherná a divoká krajina, která poskytuje úchvatné kulisy pro snowkiting. Zasněžené pláně, zamrzlá a zasněžená jezera a majestátní hory vytvářejí nezapomenutelné prostředí a nabízí perfektní podmínky jak pro začátečníky, tak pro zkušené jezdce.
  • Dostupnost: Hardangervidda je snadno dostupná z mnoha norských měst a letišť, což znamená, že je snadné se tam dostat běžným autem a začít se snowkitingem. Hardangerviddou vede v zimě udržovaná silnice, podél které jsou parkoviště vždy u jednotlivých kite spotů. Zastavit se dá u každého z jezer podél cesty.
  • Široká nabídka kurzů a škol: Pro ty, kteří jsou nováčky ve snowkitingu nebo chtějí vypilovat techniku, existuje na Hardangerviddě široká škála škol a kurzů, které mohou pomoci naučit se tento adrenalinový sport.
  • Bezpečnost: Navzdory své divoké krajině je Hardangervidda relativně bezpečná oblast pro snowkiting, se záchrannými službami a odborníky na snowkiting na dosah ruky.
Snowkitingový kurz Norsko od upwind.cz, zimní dovolená v Norsku

Průběh kurzu

První dojmy z kurzu byly velmi pozitivní. Lektoři byli velice vstřícní, ochotní poradit a podpořit nás v našem učení. Kromě toho jsme si užili spoustu srandy.

Snowkiting Norsko, kurz od Upwind.cz

Kurz snowkitingu, který pořádá Upwind.cz, nám nabídl úžasný zážitek a možnost vyzkoušet tuto vzrušující zimní aktivitu. Snowkiting v Norsku je ideální kombinací nádherné přírody a adrenalinu, který přináší jízda na sněhu s pomocí tažného draka. První den kurzu byl věnován hlavně teorii a bezpečnosti, následovalo praktické cvičení s malým drakem. Jakmile jsme byli schopní draka ovládat, skočili jsme na lyže a začali se pokoušet o jízdu na sněhu. Někteří se rozjeli hned první den, jiní ještě po zbytek dne poctivě trénovali s malým drakem.

Snowkiting Norsko, kurz Upwind.cz, recenze

V průběhu druhého dne se už ale na lyže nebo snowboard dostali i ti nejpomalejší z nás. Cílem druhého dne bylo začít a skončit na stejném místě. Když se totiž rozjedete poprvé, drak vás táhne dolů po větru a naučit se držet v rovině nebo dokonce stoupat proti větru není samo sebou. V helmách jsme ale měli zabudované vysílačky, takže i když jsme instruktorům „ujeli“, celou dobu nám radili, co dělat. Některým z nás se cíl dne podařil splnit, jiní jezdili jen po větru, ale instruktoři jim pro kite zaběhli a nastoupali s ním proti větru a takhle to pokračovalo až do konce dne.

Další dny jsme se věnovali pilování techniky na jezeře, ti šikovnější z nás se pomalu přesouvali do kopců a začali podnikat malé výlety mezi jezery. Poslední den jsme si užili nezapomenutelný výlet z jednoho z jezer na planině přes horskou chatu Tuva a dále jsme pokračovali, až dolů do vesnice Ustaoset, kde jsme byli ubytovaní. Na kitu jsme ujeli 50 km.

V průběhu kurzu jsme se naučili ovládat draka a základy jízdy na sněhu s jeho pomocí. Instruktoři byli velmi trpěliví a vysvětlili nám vše, co jsme potřebovali vědět. Oceňujeme také, že kurz je dostupný pro všechny úrovně zkušeností, takže se nemusíte obávat, pokud jste v této aktivitě úplní začátečníci. I během kurzu se rychlost učení jednotlivců liší a bylo vidět, že instruktoři se dokáží věnovat každému tak, aby dosáhl těch nejlepších pokroků.

Celkově byl kurz velmi intenzivní, ale zároveň i velmi obohacující. Myslím, že nás dobře připravil na to, abychom se na příští snowkite camp mohli vydat bez nutnosti dalšího kurzu. Snowkiting v Norsku s Upwind.cz pro nás byl nezapomenutelným zážitkem, plným adrenalinu, zábavy a nádherných výhledů na norskou přírodu. Doporučujeme tento kurz všem, kteří chtějí vyzkoušet něco nového a dobrodružného.