Vybrat si snowboardovou bundu může být opravdovým uměním! Nejedná se pouze o otázku střihu a barvy, ale také o voděodolnost, prodyšnost, zateplení a variabilitu různých prvků (např. odnímatelná kapuce, větrací otvory atd.). Poradíme, co vše zvážit, abyste přesně věděly, jak vybrat snowboardovou bundu a jediné, nad čím se tak budete možná dlouho rozmýšlet, bude její design.

Velikost snowboardové bundy

Snowboardová bunda by měla být především dostatečně velká, aby vám při jízdě na snowboardu nebránila v pohybu. Při zkoušení bundy zvedněte ruce nad hlavu – když rukávy zůstanou tam kde mají a nevyjedou až na předloktí, je jejich délka v pohodě. To samé platí pro délku bundy – při zvednutých rukách by neměla končit nad pasem. Ideálně bundu zkoušejte ve stejném oblečení, v jakém budete jezdit – mikina pod snb bundou taky zabere nějaké to místo.

Mít nebo nemít zateplenou bundu?

Bundy na snowboard existují s různým stupněm zateplení. Lehká bunda bez zateplení, pouze s podšívkou ze síťoviny, bude nejlépe odvádět pot, což je ideální pro ty, kteří jsou aktivní a neustále v pohybu.

Pokud jste spíše ti, kteří jezdí zvolna a rádi si dávají pauzy na občerstvení, nebo na snowboard vyrazíte, i když je hodně pod nulou a fouká, může být lepší volba bunda s vyšším stupněm zateplení, která poskytuje příjemný tepelný komfort.

Existuje také možnost bundy z GORE-TEX materiálu, který zabraňuje pronikání vody a větru, zároveň však efektivně odvádí vlhkost od těla.

Bunda Horsefeathers Taia Wms

Dámská snowboardová bunda Bunda Horsefeathers Taia Wms - Žlutá, modrá, černá, tyrkysová, dlouhá

Bunda Horsefeathers Derin Ii Wms – Modrá

Snowboardová bunda Horsefeathers Derin Ii Wms - Modrá, barevná, růžová, bílá<br />

Bunda Horsefeathers Turner – Černá

Bunda na snb Horsefeathers Turner - Černá, khaki, zelená<br />

Bunda Horsefeathers Blake – Vínová

Pánská snowboardová Bunda Horsefeathers Blake - Vínová, cerna, oranzova<br />

Voděodolnost a vodní sloupec

Vzhledem k proměnlivým podmínkám na horách je důležité, aby bunda byla voděodolná a odolná vůči sněhu. Míra voděodolnosti se udává vodním sloupcem; pro optimální ochranu by měl být od 10 000 milimetrů výše. Důležitý je také detail podlepení všech švů pro zajištění kompletní vodotěsnosti.

Prodyšnost snb bundy

Prodyšnost materiálu je klíčovým parametrem, který ovlivňuje pohodlí při sportu. Bez prodyšného materiálu se můžete cítit, jako byste byli zabalení v igelitovém sáčku. Je důležité, aby materiál efektivně odváděl vlhkost od těla. Hodnota propustnosti se měří v gramech na metr čtvereční za 24 hodin. Opět platí, že čím je číslo prodyšnosti vyšší, tím efektivněji bunda větrá. Optimální odolnost membrány či zátěru není zajištěna v místech, kde se nacházejí švy. Proto je vhodné, aby tyto oblasti byly pečlivě podlepené.

dámská snowboardová bunda Horsefeathers růžová modrá černá

Větrací otvory aneb když prodyšnost nestačí

Navzdory vysoké prodyšnosti mohou být větrací otvory u snowboardových bund užitečné při aktivním pohybu nebo stoupání do kopce. Ty jsou obvykle umístěny v podpaží nebo na zádech a umožňují rychlé odvádění tělesné páry.

Snow Catcher

Vnitřní strana bundy je vybavena snowcatcherem, který chrání tělo před sněhem a větrem. Tento pás se zapíná na druky a některé modely lze odpojit. Poutka pro připojení ke kalhotám zabraňují vniknutí sněhu na zádech pod bundou.

Už máte na čem jezdit? Napsali jsme i vydařený článek o tom, jak vybrat snowboard. Nebo si někdy odskočíte i k lyžím a zrovna by se vám hodily nové? Mrkněte, jak vybrat lyže. A víte, že ať už máte jedno nebo dvě prkna na nohách, dají se využít i jinde než na sjezdovce? Už jste vyzkoušeli snowkiting? O snowkitingovém kurzu od Upwind jsme psali recenzi.