Poradíme, jaké vybrat kopačky, aby vám skvěle padly a vy se mohli soustředit jenom na hru. Při jejich výběru hraje roli typ povrchu, kde hráváte, a taky materiál, z kterého jsou kopačky vyrobeny. Podrobněji vše zjistíte v článku.

Typy kopaček podle typu povrchu hřiště

Jedním z prvních a nejdůležitějších kritérií je terén, na kterém se hraje. Dobrá kopačka je stabilní, přilnavá a má švih. Zkrátka se musí na daném povrchu dobře chovat. Stejně jako existují různé typy pneumatik u automobilů, existují i různé typy podrážek u kopaček.

Každý typ podrážky je vhodný pro trochu jiné typy terénu, a to by se nemělo podceňovat. Použití kopaček na nevhodném terénu může botu poničit, ale vy se nedoberete reklamace. Kromě toho může být příčinou poranění.

Každá obuv má na podrážce tzv. cepíny neboli kolíky. Který typ cepínu je určen pro jaký povrch, zjistíte pohledem na cepín nebo podle jeho názvu. Výrobci používají v názvu cepínu anglické zkratky (FG, SG, AG.…), které slouží k identifikaci typu cepínu. Obrázek níže je printscreen e-shopu https://www.r-gol.com/cs/kopacky, kde můžete písmenka u jednotlivých modelů vidět.

printscreen e-shopu r-gol.com s ukázkou symbolů typů kopaček

FG – Fotbalová obuv na suchý přírodní trávník

FG (Farm Ground) – kopačky na suchý nebo mírně vlhký přírodní trávník. Nejčastěji prodávaná a používaná fotbalová obuv. Podrážka má obvykle 10-14 různě dlouhých tvarovaných (plastových nebo gumových) špuntů, i proto se jim přezdívá lisovky. Patří k základnímu vybavení všech fotbalistů.

SG – fotbalová obuv na měkkou přírodní trávu

SG (Soft Ground) – kopačky na měkký (mokrý nebo podmáčený) přírodní trávník. Používají se hlavně v mokrých nebo blátivých podmínkách. Adidas je nazývá SG – jak můžete vidět zde: https://www.r-gol.com/cs/kopacky-adidas,  Nike SG Pro – najdete tady: https://www.r-gol.com/cs/kopacky-nike, ale i další značky si osvojily své variace, vždy jsou však základ písmena SG.

HG – Fotbalová obuv pro tvrdé povrchy

HG (Hard Ground) – fotbalová obuv pro tvrdé povrchy. Tam, kde je málo trávy nebo žádná. Kopačky jsou speciálně zkrácené a vylepšené, s odolnějšími plastovými nebo gumovými patkami pro lepší stabilitu. Tento typ obuvi se příliš nepoužívá a firmy je pomalu a nenápadně nechávají zmizet z trhu.

AG – Fotbalové kopačky pro umělou trávu

AG (Artificial Ground) – Fotbalové kopačky na umělý trávník. Velmi podobné běžným fotbalovým kopačkám FG, ale na rozdíl od kopaček FG jsou tyto kopačky duté, o něco kratší a všechny mají stejně dlouhý tvarovaný plastový kolík. Jsou bezpečné pro použití na mokrém umělém trávníku.

TF (TT) – Fotbalová obuv na pevný povrch

TF (Turf) – Turfové kopačky jsou kopačky s mnoha malými gumovými špunty v podrážce, které zajišťují dokonalou stabilitu a dostatečnou trakci. Jsou vhodné zejména na umělé trávníky první generace, které se podobají spíše hrubému koberci než umělé trávě. Tyto cepíny lze použít téměř na všech tvrdých přírodních a umělých trávnících.

IN (IC) – Indoorové kopačky

IN (Indoor) – nazývané také jako halové kopačky nebo kopačky na futsal, jsou vhodné do vnitřních prostor, jako jsou kryté haly a tělocvičny. Lze je však použít i pro venkovní pouliční fotbal. Firmy často používají zkratky IN a IC.

FG/AG – Kopačky pro přírodní a umělé trávníky

Výrobci si uvědomují, že ne každý má peníze na nákup různých typů kopaček pro různé povrchy. Proto začali nabízet různé kombinace. Společnosti Adidas a Puma prodávají kopačky FG/AG na přírodní a umělý trávník. Ty mají tvarované kopačky, které jsou o něco kratší než klasické kopačky FG a o něco delší než klasické kopačky AG. Adidas a Puma používají zkratku FG/AG nebo MG či MxG, zatímco Nike používá FG/MG nebo prostě MG.

Kůže nebo syntetika? Jaký materiál kopaček je lepší?

Druhým velmi důležitým kritériem, když přemýšlíte, jak vybrat kopačky, je volba materiálu kopaček – svršku kopaček (kromě podrážky a tkaniček). Každý materiál má své výhody a nevýhody a je jen na vás, co si vyberete. V zásadě existují dvě možnosti. Kůže nebo syntetický materiál.

Kožené kopačky

Kůže je prvotřídní materiál, a přestože je v dnešní době nahrazována syntetickými materiály, firmy mají ve svém sortimentu vždy několik modelů kožených kopaček.

Kožené kopačky jsou oblíbené zejména u hráčů, kteří dávají přednost pohodlí a přirozenému kontaktu s míčem. Na svršek kožených kopaček se často používá telecí, kozí nebo klokaní kůže. Jejich vlastnosti se liší z hlediska měkkosti, trvanlivosti, pružnosti a hmotnosti.

Syntetické kopačky

Rychlost hry je stále vyšší, což klade stále větší nároky na vlastnosti materiálů. Moderní fotbalové kopačky musí být lehké, nepromokavé, mít nové technické vlastnosti a být levnější na výrobu a zpracování. Posun k syntetickým materiálům byl proto předvídatelný.

Při nákupu syntetických kopaček se vyhněte levným materiálům. Syntetické kopačky vám musí při nákupu dobře padnout, protože na rozdíl od kožených kopaček se neroztahují.

Pletené kopačky

Technicky vzato patří pletené kopačky do kategorie syntetických tkanin, ale zaslouží si samostatnou zmínku, protože jsou vyrobeny velmi inovativní technologií, která zlepšuje mnoho vlastností.

Pletené kopačky se vyrábějí pomocí procesu 3D pletení. Základem je syntetické vlákno (příze), ze kterého je na speciálním stroji upleten celý integrovaný svršek.

Každý pletený materiál má své vlastní označení. Často se tak setkáváme s materiálem Flyknit (Nike), Primeknit nebo PrimeMesh (Adidas) a Evoknit (Puma).

Kopačky pro široké i úzké nohy

Pokud víte, že máte široké chodidlo, mohou pro vás být vhodnější kopačky Puma nebo Adidas a obecně platí, že kopačky, zejména ty kožené, se při nošení lehce natahují a přizpůsobují se noze.