First bike je skvělou zábavou pro malé děti. Zároveň je praktickým nástrojem k rozvoji motorických dovedností a slouží jako průprava k pozdějšímu učení na klasickém jízdním kole. Poradíme vám, čím se řídit při výběru, abyste svému dítěti koupili bezpečné a pohodlné odrážedlo.

Co je First bike, koloodrážedlo a kolo bez šlapek?

Koloodrážedlo, odrážedlo a kolo bez šlapek či pedálů jsou synonyma. Označují dětské vozítko, které se vzhledem podobá jízdnímu kolu, ale dítě se při jízdě odráží nohama od země. Nejznámějším výrobcem těchto vozítek je First bike. 

Vedle jednostopých odrážedel, která jsou vhodná pro děti od dvou let, existují ještě dvoustopá. Těm se říká odstrkovadla a slouží dětem již od jednoho roku. 

Podle čeho vybrat First bike odrážedlo

Velikost

Prvním faktorem, na který je třeba se zaměřit, je velikost odrážedla. Dítě by mělo dosáhnout oběma chodidly na zem. Tím se zajišťuje stabilita a snadnější ovládání odrážedla. Ideální jsou odrážedla s nastavitelnou výškou sedla.

FirstBIKE Cross Violet - rozbaleno

Nosnost

Nosnost odrážedel se liší podle výrobců. Pohybuje se nejčastěji mezi 35 a 50 kg. Teoreticky by vám měla stačit spodní hranice. Koloodrážedlo si však rády půjčí i starší děti, které dávno jezdí na kole. Pokud takové máte v rodině nebo mezi známými, hledejte raději odrážedla s vyšší nosností. Vyhnete se tak případnému poškození či úrazu.

Materiál odrážedla

Zatímco většina dvoustopých odrážedel se vyrábí z plastu, u jednostopých převládají kovové rámy. Nejčastěji se vyrábějí z oceli, což je nejlevnější materiál, avšak pro malé dítě může být ocelové kolo příliš těžké. Vhodnější jsou koloodrážedla z hliníku.

V porovnání s plasty jsou kovy odolnější, nicméně se moderních plastových odrážedel nemusíte bát. Jsou bezpečná a díky nafukovacích kol a gelovému sedátku i pohodlná.

TIP: Když zrovna váš prcek nebude drandit sám, může se hodit posadit ho k vám na kolo. Zjistěte, jak správně vybrat dětskou sedačku na kolo.

Yedoo vs. First bike odrážedla

Yedoo a First bike patří k nejznámějším výrobcům dětských odrážedel. Zatímco Yedoo je česká značka, First bike pochází z Německa. Rozdíl v jejich produktech spočívá především v použitém materiálu. Koloodrážedla od Yedoo jsou z hliníku, First bike je vyrábí ze sklolaminátového polyamidu.

Brzda

Kolem tří let je dítě schopné pochopit, jak funguje brzda, a během krátké doby se s ní naučí zacházet. Vyberte proto odrážedlo s ruční brzdou. Zpočátku můžete dítě nechat zpomalovat a zastavovat nohama. K nácviku brzdění přistupte až poté, co dítě natrénuje techniku jízdy.

Doplňky

K First bike lze dokoupit košík na kolo. Dítě si v něm může vozit svou oblíbenou hračku nebo malou svačinku. O zábavu se postará zvonek na kolo. Nesmíme zapomenout ani na bezpečnost. I na koloodrážedle by se mělo jezdit s cyklistickou přilbou. Dokoupit lze i reflexní vestu.

FirstBIKE Ko?�k na ?id�tka ?erven�
FirstBIKE Ko?�k na ?id�tka modr�

Kdy začít jezdit na First biku?

Jednostopá odrážedla First bike se doporučují přibližně od 2 let. Pro mladší děti je příliš těžké držet rovnováhu, a tak je pro ně vhodnější dvoustopé odstrkovadlo.

Kdy přesně je pro vaše dítě vhodné začít jezdit na First biku, nejlépe posoudíte vy sami. Vezměte v potaz jeho výšku, motorické dovednosti a zájem. Při prvních jízdách buďte trpěliví. Ukažte batoleti, jak se na kole jezdí a dejte mu prostor ho samostatně prozkoumat. Pokud se bude chtít vrátit k odstrkovadlu, nebraňte mu. S koloodrážedlem to zkuste později.

Nejzdatnější děti jsou po třetích narozeninách připraveny přejít na klasické jízdní kolo. Výhodou je, že z First biku již umí držet rovnováhu, a tak se učení na kole obejde bez balančních koleček. Vývoj je ovšem individuální. Přechod na kolo může přijít mnohem později. Nebuďte z toho nervózní. Nejdůležitější je, aby mělo dítě radost z pohybu.

Až vám dítě odroste a bude čas pořídit kolo, i tady vám poradíme. Přečtěte si, jak vybrat dětské kolo