Společnost LEGO má bohatou historii a nabízí opravdu široký sortiment produktů. To jí může být občas i na škodu, protože se v nich pak obyčejný smrtelník vyzná jen těžko. Pokud byste rádi svému potomkovi, sobě nebo komukoliv jinému nějaké Lego koupili, ale netušíte, jak jej vybrat, nezoufejte. Právě proto přicházíme s tímto článkem – abychom vám co nejlépe poradili, jak vybrat LEGO dle vašich představ.

LEGO rozděluje své stavebnice do řad. Proto jsme si pro vás vybrali pár těch nejznámějších. Pokusíme se u každé z nich shrnout základní informaci a ke každé přiložíme i příklad konkrétního modelu. Na konci zodpovíme některé nejčastěji pokládané dotazy o Legu.

Přehled LEGO řad

LEGO Classic

Začneme klasikou, tou nejlepší stavebnici pro rozvinutí kreativity ve vašem dítěti – LEGO Classic. Jde totiž o balení několika základních stavebních kostiček, ze kterých lze totiž postavit úplně cokoliv. Pokud s Legem nemáte žádné zkušenosti, nemusíte se vůbec obávat. V balení je pro váš připraveno několik jednoduchých návodů. Pokud vás LEGO Classic zaujalo, můžeme vám na začátek doporučit základní sadu kostek. Pak už je jen na vás, které kousíčky si do své skládanky pořídíte příště.

LEGO City

Pro mladé kreativce ve věku 5 až 12 let je tu právě LEGO City. Jak už názvu napovídá, modely se zaměřují na městskou tématiku. Zobrazují nejrůznější životní příběhy lidí ve městě. Vaše dítě může třeba osvobodit zloděje z vězení a následně jej pomoct policistům s jejich vrtulníkem chytit. Pokud je váš potomek blázen do hasičů, může se sám ve světě Lega stát jedním z nich. Řada LEGO City nabízí nespočet různých příběhů. Vyberte si ten svůj!

LEGO Creator

Nejjednodušší stavebnice ze série LEGO Creator mají jen 50 dílků, avšak zajímavější jsou stavebnice větší – některé modely mají řádově i několik tisíc součástek. S těmito obrovskými stavebnicemi si mohou pohrát nejen malí, ale i velcí. Jde totiž o velmi propracované modely nejrůznějších reálných předmětů či míst, jako je například římské Koloseum nebo legendární auto Ford Mustang.

Lego Technic

Často jde o složité sady pro kategorii 16+, tudíž se hodí spíše pro starší LEGO nadšence. Ty největší stavebnice mohou mít až několik tisíců dílů. Některé z modelů jsou funkční a opatřené motorkem nebo dálkovým ovladačem, takže vaši stavebnici můžete následně i uvést do pohybu. Jde o velmi precizně propracované modely nejrůznějších strojů, jako jsou např. auta či stavební technika.

LEGO Architecture

Váš malý architekt či architektka si s těmito stavebnicemi může vyzkoušet postavit vlastní budovu, nebo dokonce celé městské panorama. Pokud vašeho potomka například fascinují vysoké budovy, může si postavit třeba Empire State Building, či rovnou celý New York s těmi nejznámějšími dominantami Velkého jablka.

LEGO Friends – LEGO pro holky

V minulosti bylo LEGO populární zejména u chlapců. Čím dál tím větší popularitě si ale v poslední době začalo získávat i u slečen. To inspirovalo kreativce ve společnosti LEGO vytvořit sérii stavebnic určených naopak zejména pro dívky. Všechny stavebnice obsahují nějakou další část městečka Heartlake, ve kterém žije 5 malých dívek. Mezi zajímavé stavebnice patří např. scenérie vodopádu v lese nebo Autobus přátelství. I chlapci si ale s touto řadou mohou užít spoustu zábavy.

LEGO Duplo – LEGO pro nejmenší

Stavebnice LEGO DUPLO jsou určené pro ty nejmenší. Uplatňovat svůj stavařský potenciál s nimi mohou již 1,5leté děti, přičemž jde o plně bezpečnou hračku. Stavebnice totiž mají větší kostky, což případné spolknutí činí nemožným. Pokud si vaše dítě rádo hraje na farmáře a miluje zvířátka, můžeme doporučit stavebnici stodoly s traktorem a zvířaty z farmy. Ty více technicky zaměřené pak jistě ocení třeba nákladní auto nebo pásový bagr.

LEGO Adventní kalendáře

Proč nezpříjemnit vašemu dítěti čekání na svátky každodenním dárkem ve formě malé LEGO postavičky nebo další zajímavé mini stavebnice? Adventní kalendáře si připravili i výrobci hraček z Dánska – LEGO vyrábí totiž svůj vlastní LEGO Adventní kalendář.

TIP: Pokud ještě stále doma žádný kalendář k odpočítávání dnů do Vánoc nemáte a ten z Lega vás zrovna nenadchl, nebojte se. Na našem webu vás čeká i inspirace na adventní kalendář  

Další řady

Výše zmíněné však není úplným shrnutím všeho, co LEGO vyrábí. Za dobu, co LEGO existuje totiž vzniklo opravdu široké množství různých řad. Takové, že kdybychom chtěli popsat všechny, mohli bychom rovnou napsat knihu. Zmíníme ale, že LEGO ve svém širokém sortimentu mimo jiné nabízí třeba různé tematické produkty zaměřené na nějaký film či knihu. Pokud jste například milovníky Star Wars, určitě oceníte velmi detailně propracovaný model lodě Falcon. Jestli rádi hrajete počítačovou hru Minecraftu, můžeme doporučit stavebnici Prasečího domu. Pro milovníky Ninjago se taktéž najde ta pravá stavebnice – třeba Vodní drak.

Všechny řady, chcete-li série, si přehledně můžete prohlédnout na Heureka.cz, kde si zároveň srovnáte ceny e-shopů a zajistíte si tu nejlepší. Zjistíte také, jaké jsou nejoblíbenější stavebnice zákazníků, potažmo dětí. 

Často kladené dotazy

Jak poznat originál LEGO?

Na originálních kostkách najdete kruhový výstupek s logem LEGO. Na těch „fejkových“ jej budete hledat jen stěží. Podvrh také poznáte, když prodejce do popisu napíše něco ve smyslu, že „kostky jsou zaměnitelné s LEGO”.

Jak vzniklo LEGO?

LEGO vzniklo roku 1932, když Ole Kirk Christiansen, chudý dánský tesař, začal vyrábět dřevěné hračky.

Jak se vyrábí LEGO?

Drobné plastové granule se nejdříve uvnitř formovacích strojů roztaví na tekutý plast, který se následně plní do malých kovových forem. Kostky dále putují do montážní haly, kde se k nim přidávají dekorativní prvky. Posledním úkolem je kostky rozdělit dle sad a bezpečně zabalit.

Mrkněte i na video, jak se vyrábí LEGO (v angličtině):

Jak vznikl název “LEGO”?

Název pochází z dánského výrazu “Leg godt”, což do češtiny lze přeložit jako “hraj si dobře”.

Jak skladovat LEGO?

LEGO v žádném případě neskladujte blízko zdroje tepla, to může vaší milované stavebnici zapříčinit nenávratnou škodu. Vřele vám doporučujeme LEGO pravidelně čistit, hlavně po hře s ostatními dětmi. Dosti se vyplatí LEGO třídit – pořádek v kostkách šetří čas a nervy.

Chcete děti potěšít i jinými hračkami? Poradíme vám, jak vybrat autodráhu a ukážeme, jaké jsou ty nejlepší volanty k PC.

Chcete si udělat chvilku času pro sebe u dobré knihy? Pak pro vás máme článek o tom, jak vybrat čtečku knih. U psaní článků z oblasti elektroniky jsme mysleli také na děti – zjistěte, jak vybrat levný tablet pro děti. A pro ty větší jsme shrnuli nejlepší herní notebooky do 25 000 Kč.