Sezóna na spadnutí a vy se chystáte pořídit nové prkno? Pak je tento návod, jak vybrat snowboard, dělaný přesně pro vás  a to ať už jste úplní začátečníci, nebo zkušení jezdci. Shrneme si důležité parametry, které byste při výběru neměli opomenout a vysvětlíme si některé pojmy, s kterými se při výběru snowboardu setkáte. V článku se zaměřujeme na snowboardy s měkkým vázáním, to znamená, že k prknu budete potřebovat snowboardové boty, nikoliv lyžáky, které se používají pro alpské snowboardy.

Typy snowboardů: K čemu budete prkno používat?

Freestyle snowboard

Freestyle prkna jsou vhodná do parku, na bedny, raily nebo menší skoky. Musí být měkčí, aby dobře pracovala při dopadu na bendy nebo raily a při jízdě v pressech. Jsou točitější než jiná prkna, to znamená, že jsou více vykrojená, aby se na nich dalo rychleji zatáčet, protože ve snowparcích obvykle nebývá mnoho prostoru na velké oblouky. Snowboardy pro tento způsob ježdění jsou vyrobeny ze dřeva a sklolaminátu. Co se týče tvaru prkna, hledejte parametr twin. Prohnutí pak bývá flat – prkno je uprostřed rovné, abyste měli větší stabilitu, když jezdíte po bednách.

  • Délka freestyle snowboardu podle výšky: Mohou být kratší, ideálně pár centimetrů pod bradou.
Dámský freestyle snowboard Gravity damsky-freestyle-snowboard-gravity-fialovy
Pánský freestyle snowboard Nitro pansky-freestyle-snowboard-nitro

All mountain freestyle snowboard

All mountain freestyle prkno je vhodné spíše pro zkušenější jezdce a je určené na větší skoky, backcountry skoky nebo jízdu ve volném terénu. U těchto prken je vyžadovaná větší tvrdost, protože musí zvládat zátěž, která je vyvinuta při dopadu ze skoku. Prkna jsou vyrobena ze dřeva a sklolaminátu, a navíc doplněná o kevlar nebo karbon. Obvykle je vhodný twinový tvar, ale používá se i mírný setback  to znamená, že jádro a inserty jsou posunuty o něco více dozadu.

  • Délka all mountain freestyle snowboardu podle výšky: Ideální délka je do výšky ohryzku jezdce.
Dámský allmountain freestyle Nitro Lectra all-mountain-freestyle-snowboard-damsky-nitro-ruzovy-modry
Pánský allmountain freestyle Lib Tech Skate Banana all-mountain-freestyle-snowboard-pansky-cerny-modry

All mountain snowboard

Jedná se o univerzální snowboard, který je vhodný pro jízdu na sjezdovce nebo ve volném terénu. Tyto snowboardy jsou obvykle vyrobené z karbonu a mají dřevěná jádra. Disponují delší špičkou (nose) a kratší patkou (tail). Význam to má pro jízdu v prašanu  špička se dostane nad sníh. All Mountain snowboardy jsou měkčí a nejčastěji se používají rockerové nebo hybridní konstrukce, které jsou vhodné pro začátečníky, protože odpouštějí chyby v jízdě.

  • Délka all mountain snowboardů podle výšky: Pro jízdu na all mountain snowboardu je ideální, aby jeho délka byla do výšky od brady k puse jezdce.
Dámský allmountain snowboard Rossignol Meraki damsky-allmountain-snowboard-rossignol
Pánský allmountain snowboard GNU pansky-allmountain-snowboard-gnu-modry-bily-cerny

Freeride snowboard

Specifické tvary mají freeridová prkna, která jsou určená do volného terénu. Jsou tak vhodná pro jezdce, kteří chtějí na snowboardu trávit drtivou většinu času mimo sjezdovky. Proto se u nich používají hybridní konstrukce, které mají rocker ve špičce, což napomáhá vynášení nad sníh na neupravených svazích.

  • Délka freeridových snowboardů podle výšky: Na jízdu ve volném terénu je lepší delší snowboard, proto by měl sahat do výšky od vaší pusy až po nos. Stále oblíbenější se však stávají kratší prkna (po ohryzek), která jsou širší – navozují pocit jízdy na surfu. Speciálem čistě do prašanu je tzv. vlaštovka, která může být ještě kratší.
Dámský freeride snowboard Burton damsky-freeride-snowboard-roxy
Pánský freeride snowboard Burton pansky-freeride-snowboard-burton-nejprodavanejsi

Šířka snowboardu aneb co je wide snowboard

Máte číslo boty větší než 45? Pak pro vás bude vhodné širší prkno, označované jako wide (W). Bývá o 1 až 2 cm širší než běžné snowboardy. Každý výrobce má ale šířku snowboardů trochu jinou. Jiným ukazatelem tak může být, že by bota neměla přesahovat přes snowboard o více jak 1 až 3 cm. U větších přesahů by se mohlo stát, že budete v obloucích škrtat botou o sníh, a to rozhodně nepřináší příjemný pocit z jízdy.

Prohnutí (typ konstrukce) snowboardů

Camber

Camber je tvar prohnutý směrem nahoru – když prkno položíme na zem, špičkou a patkou se dotýká povrchu, ale střed v těsném dotyku se zemí není. Díky tomuto předpružení má snowboard dobrou odezvu na hraně, má dobrý pop neboli odraz (díky tomu vyskočíte snadněji výš) a ve velkých rychlostech drží. Kvůli předpružené hraně je však náročnější udělat oblouk a takový snowboard neodpouští chyby při jízdě. Proto není vhodný pro začínající jezdce. Zkušený jezdec na něm však ocení, jak dobře drží v řezaných obloucích.

camber-tvar-snowboardu

Rocker

Rocker je v podstatě obrácený camber. Špička a patka jsou zaoblené směrem nahoru, když prkno položíme na zem, jeho střed se jí bude dotýkat. Dobře se ovládá, je točivější, hravější a chyby odpouští. Proto se hodí nezkušeným začínajícím jezdcům.

rocker-tvar-snowboardu

Flat

Má nulové prohnutí, je stabilní a poradí si s každým terénem. Hodí se na jízdu přes bedny a na railech. Špatné není ani pro nezkušené jezdce.

flat-tvar-snowboardu

Kombinace prohnutí (hybridy)

Základní prohnutí snowboradu mohou být i kombinová. Kombinací je velká škála. Jaké jsou jejich výhody je dobré zjistit přímo z popisu konkrétního snowboardu. Dále uvádíme jen ty nejznámější.

Kombinace Camrock je dvojité camber prohnutí s rockerem uprostřed. Vyrábí ho například značka Gravity. Chování prkna je obdobné jako u prohnutí camber, ale lépe drží na hraně.

Opakem jsou snowboardy, které mají uprostřed camber a za vázáními rocker. Snowboard má vlastnosti konstrukce hlavně jako camber, ale zároveň získává některé vlastnosti rockeru. To znamená, že prkno bude hravější, bude trochu víc odpouštět, a bude trochu točivější.

Triple base technology – 3BT – v základu se jedná o typ camber, ale okraje jsou prohnuté nahoru, díky tomu prkno odpouští spoustu chyb a je určeno hlavně pro zábavu na svahu.

Tvary snowboardů

Twin

Prkno, které je symetrické od středu ke špičce i patce. Kdybyste ho rozpůlili, bude mít dvě identické poloviny. Jejich výhodou je, že můžete jezdit snadno i na switch (na druhou nohu, než kterou máte obvykle vepředu). Je vhodný pro freestylové snowboardy.

twin-snowboard-cerny-pansky

Directional shape

Má delší a širší špičku a je vhodný pro all mountain jízdu, tedy na svah i mimo něj.

directional-shape-freestyle-burton-pansky-snb-snowboard

Directional twin

Mírně delší špička než patka a inserty (otvory pro upevnění vázání) jsou posunuté mírně dozadu k patce. Vhodné na freestyle i all mountain ježdění.

directional-twin-shape-snowboard-snb-pansky

Skluznice snowboardů

Extrudovaná – používá se především u levných snowboardů a její výhodou je lehká opravitelnost

Sintrovaná – u středních a vyšších tříd snowboardů, vyznačuje se svou lehkostí, pevností a relativně snadnou opravitelností

Grafitová – podobná jako sintrovaná, ale s přísměsí grafitu. Má lepší skluz, je pevnější, ale je náročná na úpravy. Je součástí snowboardů nejvyšší třídy.

Tvrdost snowboardu

Tvrdost snowboardu je důležitý parametr, který má velký vliv na jízdní vlastnosti snowboardu. Tvrdost udává také točivost snowboardu, zda se více hodí do parku, na hraní, nebo rychlou jízdu a řezané oblouky (oblouky na hranách).

Výrobci uvádí tvrdost snowboardu od 1 do 10. Měkčí snowboardy (nížší čísla) jsou lepší pro začínající jezdce. V úvahu při výběru tvrdosti je nutné brát i váhu jezdce. Například tvrdost 6 bude znamenat větší tvrdost pro  člověka s 50 kily, ale menší tvrdost pro člověka se 70 kily.

tvrdost-snowboard-vaha

Jak vybrat snowboard pro začátečníky: Shrnutí

Vhodné jsou tyto parametry:

  • Typ: All Mountain snowboard
  • Tvar: directional shape
  • Délka snowboardu: mezi bradou a pusou jezdce
  • Prohnutí (tvar konstrukce): rocker, flat a některé hybridy (sledujte popis snowboardu od výrobce)
  • Skluznice: stačí extrudovaná
  • Tvrdost: 1-6, podle váhy jezdce (vyšší váha, vyšší číslo)

Chcete si usnadnit vybírání? Zkuste Snowboardový agregátor.

Také Alza nabízí pěkný výběr snowboardů, a díky filtrování snadno najdete, co hledáte.

Žebříčky oblíbených snowboardů a srovnání jejich cen jsou dostupné na Heuréce.

Baví vás v zimě snowboard, ale v létě se taky desky nechcete vzdát? Pak se vám bude hodit článek Jak vybrat skateboard