Maturita je důležitým milníkem v životě téměř každého studenta. Předcházejí jí však dlouhé týdny, měsíce, či dokonce roky příprav. Pokud čeká maturitní zkouška i vás, poradíme vám, jak se na ni přichystat co nejlépe. Podíváme se na to, jak vybrat ty nejlepší knihy k maturitě – literaturu i učebnice.

V tomto článku se podíváme na dva typy knih, které se vám ke státní maturitě budou určitě hodit. Nejprve si prozradíme, jak si vytvořit dobrý seznam literatury k ústní zkoušce z češtiny tak, aby pro vás čtení těchto knih nebyla nudná povinnost, ale příjemná zábava. Ve druhé části se zaměříme zas na to, jak vybrat učebnice na přípravu k didaktickým testům z českého i anglického jazyka.

AKTUALIZOVÁNO: 3. 2. 2024

online-jazyky
online-jazyky-maturitni-priprava

Ústní zkouška z českého jazyka (literatura)

Pokud jste vášnivý čtenář, který si rád přečte cokoliv, pak je pro vás jistě vytvoření seznamu literatury k maturitě hračka…no a nejspíš teď tento text vůbec nečtete. Jestliže však na čtení knížek k maturitě nemáte tolik času nebo vás jednoduše moc nelákají, pak čtěte alespoň následující řádky pozorně. Možná vám ušetří dost práce i nervů.

Zpočátku je nutné si uvědomit, že neexistuje něco jako univerzální seznam nejlepších knížek. Každá škola má totiž ve svém výběru maturitní četby různou literaturu a každému zároveň vyhovuje něco jiného. My vám však poskytneme alespoň pár základních tipů, podle kterých byste měli knížky vybírat, a nakonec přidáme i několik konkrétních oblíbených děl, které se v seznamech maturitní četby často objevují.

knizky-k-maturite-maturitni-cetba

Podle čeho knihy k maturitní četbě vybírat

 • Délka – Na tu kouká asi každý, kdo si chce maturitní četbu nějakým způsobem co nejvíce ulehčit. Jestliže čtením k maturitě nechcete strávit hodiny času, určitě se vyvarujte extrémně dlouhým knihám obsahujícím více jak 500 stránek. Na druhou stranu ne vždy musí platit, že kratší znamená lepší. Některá díla mohou mít sice málo stran, ale mohou být tak složitá na pochopení a osvojení, že je budete muset číst dvakrát, či dokonce třikrát. Věnujte proto pozornost i následujícím bodům.
 • Doba – Společnost CERMAT, která tvoří zadání státních maturitních zkoušek, má vlastní seznam kritérií, které musí alespoň část vašeho seznamu přečtených knih splňovat. Alespoň pár knihám napsaným před koncem 18. století se tedy určitě nevyhnete. Pro průměrného rekreačního čtenáře ve věku maturitního studenta je však určitě lepší číst spíše novější tituly z 20. a 21. století než starodávné pověsti.
 • Autor – Při vybírání titulů k maturitě narazíte na spoustu různých autorů a hledat si informace o každém z nich by vám asi zabralo spoustu času. Můžete si však zapamatovat alespoň pár jmen, která jsou známá pro své složité, těžko uchopitelné či pro někoho až příliš rozsáhlé knihy, jako jsou např. Dostojevskij, Jirásek, Kafka či Ovidius (pozn. to však vůbec neznamená, že jde o špatné autory). Na druhou stranu je však mnoho autorů, kteří se stali oblíbenými díky lehce pochopitelným, avšak i přesto zajímavým dílům, která zaujmou i ty největší nečtenáře. Mezi ty zase patří např. Čapek, Bukowski, Exupéry, Orwell či Steinback.
 • Názory ostatních – Nakonec tím nejcennějším, co vám může při sestavování seznamu četby k maturitě pomoci, jsou názory ostatních. Ptejte se kamarádů či známých, kteří maturovali již dříve, na díla, která se jim četla dobře, a která naopak hůře. Nebojte se pátrat po internetových fórech a diskuzích. Nejste totiž první ani poslední, kteří se s takovým úkolem potýkají.

Nejlepší literatura k maturitě

Jak jsme již zmínili, každá škola vydává svůj vlastní seznam literatury, ze které je možné si svých 20 knih k maturitě vybrat. Některá díla se však stala jakýmisi evergreeny, které najdete na seznamu téměř každé školy. My vám doporučíme pár z nich, které si studenti k přečtení vybírají často a rádi.

  Nejlepší knihy k maturitě: Velký Gatsby - Francis Scott Fitzgerald
  • Oblíbený román z roku 1925 o jazzovém věku ve Spojených státech, podle kterého byl natočen stejnojmenný film.
  • Počet stran: 160
  • Forma: Próza
  bila-nemoc-karel-capekborder=
  • Divadelní hra z roku 1937 od jednoho z předních českých autorů varuje před nástupem fašismu.
  • Počet stran: 112
  • Forma: Drama

  3. Máj (K. H. Mácha) – audiokniha

   M�j - Karel Hynek M�cha - audiokniha, nejlepší knihy k maturitě
   • Máj není pro mnoho lidí zrovna nejoblíbenější četbou k maturitě. Jde však o velmi krátké a pochopitelné dílo, kterým lze jednoduše zaplácnout alespoň jeden titul z 19. století.
   • Počet stran: 64
   • Forma: Poezie

   4. Fimfárum – J. Werich – audiokniha

   Fimfarum-Jan-Werich
   • Plné humoru, jazykového vtipu, poučení i překvapení. To vše splňují pohádky z knihy Fimfárum napsané v roce 1960 králem české avantgardy Janem Werichem.
   • Počet stran: 164
   • Forma: Próza
   Romeo-a-Julie-William-Shakespeare
   • Literatura napsaná do konce 18. století je pro většinu studentů tím největším oříškem. Naštěstí kdysi žil muž jménem Shakespeare, který v roce 1595 napsal legendární tragédii Romeo a Julie, jež je díky svému nadčasovému stylu vyprávění oblíbená dodnes.
   • Počet stran: 168
   • Forma: Drama
   Farma-zvirat-George-Orwell-nejlepsi-knihy-k-maturite
   • Krátké a nadčasové antiutopické dílo z roku 1944 popisuje farmu, na které zvířata vyženou zlého farmáře a převezmou kontrolu sama. Zpočátku vysněná revoluce se však postupně proměňuje do totality plné násilí, lží a propagandy.
   • Počet stran: 104
   • Forma: Próza
   nejlepsi-knihy-k-maturite-povinna-cetba-Maly-princ-Antoine-de-Saint-Exupery
   • Dětmi i dospělými oblíbená kniha z roku 1943 o putování hlavního hrdiny po nejrůznějších místech, ve které si každý najde něco. TIP: Přečtěte si vysvětlení příběhu malého prince. 
   • Počet stran: 96
   • Forma: Próza

   Info: Tabulka kritérií pro výběr děl (celkem 20) k ústní zkoušce podle CERMATu:

   • Světová a česká literatura do konce 18. století – min. 2 literární díla
   • Světová a česká literatura 19. století – min. 3 literární díla
   • Světová literatura 20. a 21. století – min. 4 literární díla
   • Česká literatura 20. a 21. století – min. 5 literárních děl
   • Minimálně dvěma literárními díly musí být v seznamu zastoupena próza, poezie, drama
   • Seznam může obsahovat maximálně dvě díla od jednoho autora.

   Příprava k maturitě z českého jazyka (učebnice)

   Když už víte, jak vybrat nejlepší knihy k maturitě z literatury, je čas se podívat i na to, jak zvládnout didaktický test z českého jazyka. Ne vždy se dá vše naučit pouze z vyprávění učitele, ale trochu času je potřeba věnovat i samostudiu. A maturita je přeci jen poměrně důležitou vizitkou, která vám v profesním životě otevírá úplně nové dveře možností. Jestliže tuto příležitost nechcete propásnout, doporučujeme investovat pár set korun navíc za některou z učebnic, která vám k zvládnutí maturity lehce dopomůže. Níže proto přikládáme výběr některých učebnic k maturitě z českého jazyka.

   Nejlepší učebnice k maturitě z ČJ

   Následující knihy kopírují aktuální požadavky na přípravu k maturitě – proto vycházejí každý rok. Když je budete chtít najít, stačí se prokliknout, zkopírovat název a upravit aktuální rok. V době aktualizace našeho článku knihy pro rok 2024 ještě nebyly k dispozici.  

   Tvoje státní maturita 2023 – Český jazyk a literatura

   Studenty oblíbená učebnice představuje efektivní způsob k osvojení znalostí potřebných ke složení maturitní zkoušky z českého jazyka i literatury podle aktuálních koncepcí a požadavků.

   Maturita v pohodě 2023 Český jazyk a literatura

   V učebnici Maturita v pohodě najdete testy, písemné práce a pracovní listy, které vám pomohou utvořit si představu o okruzích potřebných jak k ústní a písemné části maturity z českého jazyka, tak didaktického testu.

   ucebnice-priprava-k-maturite

   Příprava k maturitě z anglického jazyka (učebnice)

   Kromě státní maturity z českého jazyka musíte splnit státní zkoušku ještě z jednoho předmětu – nejčastěji z nějakého dalšího jazyka či matematiky. Abyste si hravě poradili i s touto částí, představíme vám i nejlepší knihy k maturitě z anglického jazyka.

   Nejlepší učebnice k maturitě z AJ

   Následující knihy dozajista patří mezi nejlepší knihy k maturitě, protože kopírují aktuální požadavky na přípravu – proto vycházejí každý rok. Když je budete chtít najít, stačí se prokliknout, zkopírovat název a upravit aktuální rok. V době aktualizace našeho článku knihy pro rok 2024 ještě nebyly k dispozici.  

    Maturita v pohodě 2023 – Anglický jazyk

    Komplexní studijní materiály pro každou z částí maturitní zkoušky: didaktický test, písemnou práci a ústní zkoušku. Vycházeli jsme z oficiálních požadavků Centra pro zjišťování výsledku vzdělávání, ale také z názoru a zkušeností oslovených učitelů angličtiny. Cvičné úlohy a zadání odpovídají ve všech ohledech těm, se kterými se lze setkat u ostrých maturit. K cvičebnici jsou k dispozici online nahrávky. 

    Tvoje státní maturita 2023 – Anglický jazyk

    Je cíleně určena k přípravě na státní maturitu 2023 z předmětu anglický jazyk v souladu s aktuální koncepcí a požadavky na státní maturitu pro rok 2023. Naleznete zde cvičné testy včetně podrobného rozboru správného i nesprávného řešení jednotlivých úloh formou rozsáhlých a srozumitelných komentářů. Zároveň publikace obsahuje řadu testových úloh k procvičení a osvojení si způsobů myšlení při řešení daných typů úloh, rovněž doplněných o podrobné komentáře ke správnému i nesprávnému řešení.

    škola Populo - doučování a příprava k maturitě prezenčně i online
    škola Populo - online příprava k maturitě

    Příprava k maturitě z matematiky (učebnice)

    Nakonec jsme si pro vás přichystali tipy na zvládnutí maturitní zkoušky v případě, že jste si jako druhý předmět vybrali matematiku. Ta má sice již několik let velmi podobnou formu, společnost CERMAT, která testy připravuje, však i přesto každý rok přijde s něčím, nad čím většina studentů i vyučujících alespoň částečně kroutí hlavou. Jestliže nechcete být maturitou z matematiky zaskočeni, rozhodně byste neměli podcenit přípravu a neměla by vás minout ani některá z následujících publikací.

    Nejlepší učebnice k maturitě z matematiky

    Následující knihy musíme zařadit mezi ty nejlepší učebnice k maturitě, protože kopírují aktuální požadavky na přípravu k maturitě – proto vycházejí každý rok. Když je budete chtít najít, stačí se prokliknout, zkopírovat název a upravit aktuální rok. V době aktualizace našeho článku knihy pro rok 2024 ještě nebyly k dispozici.  

    Tvoje státní maturita 2023 – Matematika

    Naleznete zde cvičné testy včetně podrobného rozboru správného postupu řešení s výkladem. Zároveň publikace obsahuje řadu testových úloh a příkladů k procvičení a osvojení si postupů řešení daných typů úloh včetně srozumitelného výkladu k příslušné problematice a početním krokům.

    Maturita v pohodě 2023 – Matematika

    Cílem cvičebnice je poskytnout komplexní přípravu na maturitní zkoušku. Publikace dává studentovi svou strukturou a tématickým zaměřením možnost získat představu o typologii úloh v maturitních testech. Navíc má dostatečný prostor pro psaní vlastních výpočtů. Veškeré výpočty si studenti můžou zkontrolovat po zadání hesla online, včetně komentářů, postupu řešení, vysvětlení, vzorců a dalších podpůrných materiálu. 

    Matematika – Přehled středoškolského učiva (E. Cibulková, N. Kubešová)

    Učebnice, která vás připraví nejen k maturitě, ale i k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Učebnice obsahuje celou středoškolskou látku matematiky od logiky přes planimetrii až po úvod do finanční matematiky.

    Chystáš se po maturitě studovat dál? Poradíme, jak vybrat vysokou školu

    Další studium tě neláká nebo chceš prostě začít vydělávat online? Mrkni na recenzi kurzu Affiliate výzva, díky kterému se naučíš, jak na to. 

    Máš našetřený nějaký ten peníz a chceš začít investovat do kryptoměn? Poradíme, jak koupit bitcoin a další coiny díky registraci na Coinbase