Díky neustále se zvyšujícímu počtu inline stezek, roste zájem i o kolečkové brusle. Ptáte se, jak vybrat kolečkové brusle? Pak jste tu správně. Poradíme vám, jaké inline brusle budou ideální pro vás podle toho, jak zkušený jezdec jste, a jaký styl jízdy upřednostníte. Začneme u nejvíce používaných fitness kolečkových bruslí, které jsou určené především pro vyjížďky, ale poté neopomeneme ani další typy inline bruslí. 

Fitness kolečkové brusle

Mají měkkou pohodlnou botu a pevný rám. U fitness bruslí se předpokládá, že v nich strávíte dlouhou dobu, klidně celý den. Jsou určené na několikakilometrové vyjížďky na inline a cyklostezkách. Proto jsou i dobře odvětrané. 

Jsou nejpoužívanějším typem bruslí, protože jsou vhodné pro děti i dospělé, pro začátečníky i zkušené inline jezdce. Vyjet tak může celá rodina. 

Velikost koleček u bruslí

Dostupné jsou různé velikosti koleček. Čím menší kolečka, tím je jízda pomalejší, čím větší, tím rychlejší. Větší kolečka zároveň znamenají menší stabilitu a náročnější ovladatelnost. Proto by začínající bruslaři měli volit menší kolečka. Obvykle je jim doporučováno pořídit si brusle s devadesátkovými kolečky, ale ty do začátku vyměnit za kolečka menší. Až bruslař nabere sebevědomí a je si jízdou jistý, může opět vyměnit menší kolečka za původní větší. 

Pokročilost Velikost koleček
Začátečníci 78-80 mm
Pokročilí 82-84 mm
Zkušení jezdci a rychlojezdci 90 mm a více

 

Tvrdost koleček

Když přemýšlíte nad tím, jak vybrat kolečkové brusle, tvrdost koleček bude také jedním z parametrů, o který byste se měli zajímat. Platí, že čím vyšší je číslo označení tvrdosti, tím tvrdší kolečko je. Tvrdší kolečka mají tu výhodu, že jsou rychlejší a mají delší životnost, ale neabsorbují tak dobře  tvrdý a nerovný povrch, jako tomu je u měkkých koleček. Záleží tedy na vás, jestli budete raději jezdit rychle nebo jestli stojíte raději o kolečka, která lépe absorbují otřesy a nerovnosti. Pokud jste začátečník, doporučíme spíše měkčí kolečka. 

  • měkčí kolečka: 78A – 82A
  • tvrdší kolečka: 82A a více

  Dámské kolečkové brusle

  Pánské kolečkové brusle

  Pro začátečníky
  K2 F.i.t. 80 M
  Kole?kov� Brusle K2 F.i.t. 80 M 43,5
  Pro pokročilé
  Fila Argon 84
  Kole?kov� Brusle Fila Argon 84 2018 43

  Dětské kolečkové brusle

  Dětské brusle jsou také typem fitness inline bruslí. Mají menší kolečka, aby děti ze začátku nejezdili moc rychle. Protože děti rychle rostou, vyrábí se takové brusle obvykle s možností nastavit na nich 3 velikosti, například od 27 do 30 nebo od 30 do 33.

  Nastavitelná velikost, výměna nožů za kolečka

  Brusle s kompletní výbavou v pohádkovém motivu

  Sportovní kolečkové brusle

  Jak vybrat kolečkové brusle, když vaším cílem je sportovnější jízda? Zaměřte se na inline brusle, které mají sportovnější botu a větší kolečka. Sportovní kolečkové brusle jsou rychlejší a bota dobře přenáší energii do brusle vloženou. Mají i větší rám. Jsou méně snadno ovladatelné, než fitness brusle, bota je méně pohodlná, ale jízda je o to rychlejší.

  Dámské inline brusle

  Pánské inline brusle

  Dětské inline brusle (5v1)

  Aggressive inline brusle

  Typ bruslí, který je vhodný do skateparku. Aggressive kolečkové brusle mají malá kolečka, pevný rám a pevnou botu. Jsou určené na skákání, raily a triky.

  Freestyle inline brusle

  Pevná bota, menší kolečka než u fitness bruslí. Jsou vhodné na ježdění po městě, na slalom a obecně blbnutí na bruslích. Krátký rám, dobře ovladatelná brusle. Vhodná i na fitness bruslení. Bota obvykle na tkaničky a dvě přezky, případně suchý zip, aby byla bota dobře upevněna k noze, a tak se snadno ovládala. 

  Závodní brusle na rychlobruslení 

  Předpokládá se dobrá bruslařská technika. Jsou vyrobené z karbonového vlákna. Jsou nízké a pevné, kotníky pevně drží. Ložiska se lépe točí, ale mají problém s vlhkostí. Jsou vhodné pro zkušené jezdce, kteří si chtějí užít rychlou jízdu. Také lze vybírat různé velikosti koleček. Opět platí, že menší kolečka jsou spíše pro začínající s těmito bruslemi.

  Nordic brusle

  Je to alternativa pro běžecké lyžování. Mají dvě velké nafukovací kolečka s dlouhým rámem. Kolečka jsou umístěny mimo brusli. Určené především na nerovné povrchy, poškozené asfaltové cesty. Kolečko může mít defekt, vhodné je  s sebou mít náhradní nafouknuté kolečko.

  Baví vás sportovat? Přečtěte si i další články o sportovním vybavení – třeba jak vybrat kolo nebo elektorkolo