Bezpečnostní cylindrická vložka je důležitou součástí dveří, vrat či branek. Bez klíče je totiž jen tak někdo nezvaný neotevře a nedostane se tak do míst, kde nemá co dělat. Pokud si právě pořizujete nové vchodové dveře do domu, někde jste ztratili klíče, nebo vám je dokonce někdo vzal, potřebujete obvykle co nejrychleji pořídit novou cylindrickou vložku. Ideálně takovou, která něco vydrží – tedy bezpečnostní.  Podívejte se na to, jak vybrat bezpečnostní vložku, aby se dala nainstalovat do vybraných dveří nebo vrat a aby nabízela dostatečnou úroveň ochrany.

Jak vybrat vložku do dveří

Jednosměrná, obousměrná, nebo s knoflíkem?

Výběr správného typu cylindrické vložky závisí na tom, do jakých dveří a na jakém místě ji budete instalovat. Volit lze mezi jednosměrnou vložkou, obousměrnou vložkou a vložkou s knoflíkem.

  • Jednosměrné vložky se hodí do dveří, které vám stačí odemykat a zamykat jen z jedné strany dveří. Používají se tedy třeba u dveří do sklepa či kůlny nebo se instalují do garážových vrat a mříží do oken a dveří.
  • Obousměrné vložky jsou výrazně rozšířenějším druhem. Na rozdíl od jednosměrných vložek do nich strčíte klíč z obou stran dveří a můžete tak například zamknout svůj dům na noc, když budete uvnitř. Využít je lze na všech místech, kde budou vhodné dveře, vrata apod. a nikdy vás nebudou omezovat.
  • Vložky s knoflíkem – Trochu zvláštním typem, byť poměrně praktickým, jsou vložky, u nichž je na vnitřní straně dveří umístěn jakýsi knoflík pro snadné odemykání a zamykání dveří bez použití klíče. S takovým typem vložky mj. předejdete nepříjemným situacím se zastrčeným klíčem z druhé strany zamčených dveří.

Bezpečnostní třída

O odolnosti vložek proti překonání nezvaným návštěvníkem dobře vypovídá bezpečnostní třída (označovaná RC, z anglického Resistance Class), kterou splňují. Bezpečnostní vložka musí splňovat alespoň RC2.

  • RC1 – Jedná se o základní ochranu. U vložek této třídy se neprovádí průlomové zkoušky a nemusí plnit žádná kritéria odolnosti. Označují se jako „stavební vložky“, a nikoliv „bezpečnostní“.
  • RC2 – Tato úroveň ochrany se hodí pro zabezpečení méně rizikových objektů. Během pokusu o překonání musí výrobky této kategorie při použití prosté fyzické síly či jednoduchého nářadí vydržet alespoň 3 minuty.
  • RC3 – Výrobky bezpečnostní třídy RC3 jsou velmi rozšířené, používají se především u dveří bytů. Středně zkušenému zloději by měly odolat minimálně 5 minut.
  • RC4 – Bezpečnostní třída RC4 je zárukou velmi vysoké ochrany. Vložky této bezpečnostní třídy vydrží i zkušeným zlodějům s různými nástroji, jako je vrtačka, sekera nebo kladivo, odolávat nejméně 10 minut. Využití tak naleznou i ve vstupních dveřích objektů, u nichž je zvýšené riziko vloupání.
  • RC5, RC6 – S vložkami splňujícími požadavky tříd bezpečnosti RC5 či RC6 se na trhu prakticky nesetkáte. Předepsané požadavky jsou dost vysoké, když odpovídají téměř trezorové technice – je například vyžadována odolnost vůči překonání velmi zkušeným pachatelem s úhlovou bruskou.

Rozměry

Při výběru cylindrické vložky si je třeba všímat jejích rozměrů, aby pasovala do dveří. Pro stanovení správného rozměru vložky musíte znát tloušťku kování. Zvenku by vložka neměla přesahovat kování o více než 3 mm, jinak by byla náchylnější na poškození a překonání. Proto se vyplatí vědět, jak změřit zámek do dveří.

Jak změřit cylindrickou vložku: V případě, že chcete nahradit starou vložku za novou, původní vložku vyjměte a změřte vzdálenost od obou hran vložky do středu díry pro upevňovací šroub. Podle těchto dvou rozměrů můžete vybírat novou vložku. Při výběru vložky s knoflíkem nezapomeňte naměřené rozměry rozlišovat na vnější a vnitřní. Pokud vybíráte vložku do nových dveří, je třeba měření namísto od hran vložky provádět od vnější a vnitřní strany kování (ne dveří) do středu díry pro upevňovací šroub. Dobré je, když naměřené hodnoty přesně odpovídají normovaným rozměrům vložek. Jestliže tomu tak není, vyberte vložku s nejbližšími většími rozměry.

Další možnosti při výběru bezpečnostní vložky

Na trhu jsou dostupné i různé speciální typy cylindrických vložek, zajišťující zejména vyšší komfort používání.

  • Více dveří, jeden klíč – V řadě případů oceníte, pokud vám bude na odemykání různých dveří, branek nebo vrat garáže stačit jediný klíč. Díky tomu nebudete s sebou muset nosit zbytečně moc klíčů.
  • Systém generálního a hlavního klíče – S tímto systémem můžete podle svých preferencí každému (hlavnímu) klíči přiřadit, jakou skupinu dveří s ním půjde odemknout. To se hodí třeba v podnicích, kde vhodným rozmístěním vložek umožníte zaměstnancům přístup pouze do vybraných místností. Všechny dveře pak půjde odemknout pomocí tzv. generálního klíče.
  • Vložka s prostupovou spojkou – Díky prostupové spojce lze u obousměrných vložek zastrčit klíče z obou stran zároveň a otáčet jimi. Vyhnete se tak typickým situacím, kdy si nebudete moct sami odemknout, protože některý člen rodiny zapomněl vyndat klíč ze zámku.
  • Tepelně izolovaná cylindrická vložka (TIC) – Konstrukce s těsněním z pěnové gumy zabraňuje kondenzaci vody na vnitřní straně vložky. Navíc je taková vložka maximálně odolná proti dešti a větru (zamezuje průvanu). Zvláště užitečná je u dveří domů ležících v horských oblastech nebo pasivních domů.
  • Chytrý zámek – Alternativou ke klasickým vložkám jsou tzv. chytré zámky, které lze ovládat chytrým telefonem, a to samozřejmě i na dálku. Jsou dobrým řešením pro apartmány nebo sdílené kanceláře či byty. Některé modely lze doplnit o číselnou klávesnici či čtečku otisků prstů.

Nechte si poradit i ohledně dalšího vybavení domácnosti nebo si prohlédněte naše recenze různých produktů a e-shopů.