Manželská postel je středobodem ložnice každého páru, nejen toho manželského. Díky posteli nemusíte spát na matracích položených na zemi. Matrace tak budou lépe odvětrávané a vám se bude lépe spát. Také vám usnadní uléhání do peřin a poté zase vstávání. Kvalitní, vhodně zvolená postel zkrátka přispívá k pohodlnému a ničím nerušenému spánku či odpočinku. A právě na to, jak vybrat manželskou postel, aby vám tuto základní funkci dokázala bez jakýchkoliv kompromisů poskytnout, se v tomto článku zaměříme.

V úvodu článku naleznete tipy na námi vybrané manželské postele, které vynikají nabízeným poměrem cena/výkon. Pokud se chcete dozvědět o manželských postelích více, připravili jsme pro vás podrobného průvodce výběrem, který následuje hned v další části článku.

Tipy na nejlepší manželské postele

Nepřemýšlejte dlouho nad tím, jakou koupit manželskou postel. Vybrali jsme pro vás tři manželské postele, které jsou cenově dostupné, dobře vypadají a přitom spolehlivě plní svůj úkol.

Moderní manželská postel za příznivou cenu

Valnatura-manzelska-POSTEL-levna-180x200

Manželská postel od značky Valnatura vyniká svým designem díky spojení bukového rámu a kovových nohou a zaujme velmi příznivou cenou. Hodí se do moderně zařízených bytů a ložnic.

Celomasivní manželská postel z buku

manzelska-postel-180x200-buk-masiv

Celomasivní postel z cinkovaného bukového dřeva Celin K1 s plným hlavovým čelem a výraznými nohami rovněž zaujme svým vzhledem, který je velmi univerzální – jednoduchý a elegantní. Z této postele naplno vyzařuje, že vydrží prakticky všechno a bude vám tak dlouho sloužit.

Maximálně komfortní Boxspring postel pro dva

Elegando POSTEL BOXSPRING, 180/200 cm, textil, sv?tle ?ed�

Pro milovníky toho největšího pohodlí jsme do výběru zařadili Boxspring postel od výrobce Elegando. Nechybí jí žádná z výhod, který má tento typ postelí nabízet (viz níže), ani praktický úložný prostor.

Výběr manželské postele

Typ postele

Klasická postel

Klasická postel se skládá z rámu, roštu a matrace. Jedná se o dobře známou, osvědčenou sestavu, kde si každou ze zmíněných částí můžete vybrat zvlášť, aby výsledné lůžko přesně odpovídalo vašim potřebám.

Boxspring postel

Boxspring postele jsou v současnosti stále oblíbenějším typem postele, a to především díky poskytovanému komfortu, který zajišťuje speciální vícevrstvá konstrukce složená obvykle z nosného rámu, spodní pružinové matrace, horní taštičkové matrace a topperu, což je tenká matrace úplně navrchu.

Americké postele, jak se jim přezdívá, kromě vysokého komfortu při spaní nabízí snadné vstávání vzhledem k vyšší výšce lehací plochy (obvykle 60–70 cm) a dlouhou životnost matrací díky ideálnímu rozložení zatížení.

Velikost postele

Při volbě velikosti postele, zejména šířky a délky, musíte brát v potaz, kolik máte ve vaší ložnici volného prostoru. Okolo postele navíc musíte nechat dostatek místa na procházení. Při volbě příliš velké postele do malé ložnice byste se pak v pokoji mohli cítit stísněně. Pokud však máte pro postel místa dostatek, větší postel je samozřejmě komfortnější.

Šířka a délka postele

Rozměry manželské postele jsou stěžejními parametry, na které se musíte při výběru zaměřit. Za standardní se považuje manželská postel o rozměru 180×200 cm, která je tak nejoblíbenější velikostí postele, a tomu se pochopitelně přizpůsobuje nabídka obchodů. První hodnotou je šířka manželské postele, tedy 180 cm, hodnota 200 cm charakterizuje nejčastěji dostupnou délku postele. Délka postele by určitě měla s jistou rezervou (udává se alespoň 20 cm) přesahovat výšku nejvyšší osoby, která bude na posteli spát.

Často se můžete setkat také s mírně užšími postelemi o rozměru 160×200 cm, které se hodí do menších ložnic nebo bytů, hraniční šířkou pak je hodnota 140 cm. Jednotná není ani délka všech postelí, pro vyšší postavy jsou v omezenějším, ale dostatečném počtu nabízeny prodloužené verze s délkou 210 cm nebo 220 cm.

Tip: Pokud chcete mít vedle postele noční stolky, nezapomeňte s nimi počítat při volbě šířky postele, aby se vám do ložnice postel se stolky vůbec vešla a například bylo možné pohodlně otevírat dveře od šatní skříně.

Výška postele

Celková výška postele, tedy jejího nejvyššího bodu, není podstatná, běžná postel by se vám do ložnice nehledě na její celkovou výšku měla bezpečně vejít. Důležitá však je výška lehací plochy, která se jednoduše označuje právě jako výška postele. 

Výška lehací plochy závisí na zvoleném typu postele a také na matraci a roštu. Není pevně dána žádná ideální výška postele, závisí to totiž na faktorech, jako je vaše výška a výška vašeho partnera nebo na vašich pohybových možnostech. Standardně se pohybuje okolo 50 cm. Se snazším vstáváním z postele a leháním na postel může pomoci vyvýšená manželská postel s výškou 60–70 cm. Ta je vhodná například pro seniory nebo pro osoby se sníženou pohyblivostí.

Materiál

Při hledání postele ve vybraném rozměru se rovnou dívejte i na materiál, ze kterého je postel vyrobena. Materiál postele ovlivňuje její pevnost, životnost, nabízený komfort a v neposlední řadě vzhled.

Dřevo

Nejčastějším materiálem pro výrobu postelí je bezkonkurenčně masivní dřevo. Postele z masivu jsou pevné, odolné, dlouho vydrží a posteli dodávají vysokou stabilitu.

manzelska-postel-z-masivu-180

Na výrobu postelí se obvykle používají následující typy dřeva:

  • dub
  • buk
  • olše
  • bříza
  • borovice
  • smrk

Nejoblíbenějšími, běžně používanými druhy dřeva a zároveň skvělou volbou jsou dub a buk, protože se jedná o tvrdé dřevo. Měkké borovicové nebo smrkové postele patří mezi cenově nejdostupnější masivní postele, čemuž ovšem odpovídají i jejich horší vlastnosti. Například olše nebo bříza pak mají o něco lepší vlastnosti než borovice a smrk.

Info: V nabídce obchodů naleznete dvě varianty vzhledu masivu. Dřevo rostlé má klasickou strukturu, jde jednoduše o nařezané dřevo. Dále existuje cinkované dřevo, což jsou vzájemně napojované lamely, spojené ozubenými spoji – to vytváří nejednotnou strukturu, na pohled složenou z mnoha menších kusů dřeva.

Dřevotříska

Levnější alternativou jsou masivních postelí jsou postele z dřevotřísky, které na sobě mají laminátovou fólii. Proto se často označují jako postele z lamina nebo laminátové postele. Fólie většinou imituje povrch nějakého druhu dřeva, ale může být třeba jednobarevná. Ve srovnání s kvalitní postelí z masivu lze dřevotřískové postele obecně považovat za méně odolné. Mají nižší pevnost a životnost a můžete se setkat s nižší kvalitou zpracování. Jsou však k dostání i postele z dřevotřískových desek s poměrně slušnou kvalitou, záleží tak na konkrétním modelu.

Čalouněné postele

Čalouněné postele mají obvykle dřevotřískovou nebo dřevěnou konstrukci, která je zakryta právě čalouněním. Vzhledem ke specifické konstrukci se řadí do samostatné kategorie. Čalounění může být textilní nebo ze syntetické (ekologické) či pravé kůže.

Kovové postele

Jako poslední zmíníme kovové postele. Nabídka kovových postelí je poměrně omezená. Velký pozor si dávejte u levnějších modelů, u kterých lze narazit na problémy s nedostatečnou stabilitou kvůli jejich konstrukci. Jinak se v případě kvalitních a dražších modelů může jednat o velmi bytelné postele, vhodné pro alergiky, protože se v nich nedrží roztoči nebo plísně.

Tip: Solidní rám postele je důležitý základ, bez kterého si matraci položte raději na zem. Stejně tak nepostradatelný je ovšem také kvalitní rošt, který může nabízet i možnost polohování. Přečtěte si, jak vybrat rošt, aby byl dobrou oporou vaší matrace a především vám samotným.

manzelska-postel-kov

Vzhled

Vzhled postele pro někoho nemusí být zrovna zásadní, ale vždy je pěkné, když se hodí k ostatnímu vybavení v místnosti. Postele jsou nabízeny v mnoha designových variantách. Vzhled ovlivňuje materiál postele či provedení čel a na výsledném vzhledu se pak výrazně podílí i ložní prádlo.

Jak bylo zmíněno výše, nejčastěji se setkáte s postelemi z poctivého dřeva, z masivu, a to v přírodním odstínu dřeva, ze kterého je vyrobena celá konstrukce postele. Méně často se však můžete setkat také s lakovanými postelemi, obvykle na bílo. Odvážné i decentní barevné provedení nabízí čalouněné postele, případně postele potažené syntetickou nebo pravou kůží. Design postelí s kovovou konstrukcí může být pojat buď v jednoduchém moderním, nebo uměleckém stylu s ozdobnými prvky. Ostatně to platí i pro dřevěné a čalouněné postele.

Co se týká provedení čel, jsou u postelí dostupné různé kombinace:

  • bez čela
  • pouze s hlavovým čelem
  • s hlavovým i nožním čelem

Hlavové i nožní čelo mohou být totožné, ovšem hlavové čelo často bývá mohutnější. Ať už je u postele hlavové čelo společně s nožním, nebo samostatně, bývá dominantním prvkem celé postele.

Úložný prostor

Nejen v bytech je často velkou otázkou, kam dát všechny věci, jako je například sezónní oblečení nebo ložní prádlo. Řešením je manželská postel s úložným prostorem. Pod postelí je totiž spousta volného prostoru, takže je škoda toho v případě potřeby nevyužít. Každá manželská postel ovšem úložný prostor nemá. Jestli byste ho u své postele využili, při výběru hledejte postel, u které je výslovně uvedeno, že úložným prostorem disponuje.

Úložný prostor může mít podobu buď zásuvného boxu ze strany postele, nebo má postel pevné boky a přístup do úložného prostoru je řešen možností zvednutí celého roštu či jeho části.

Pro kvalitní odpočinek a spánek je kromě správné postele potřeba také vhodná matrace. Podívejte se na to, jak vybrat matraci pro kvalitní spánek.