Věděli jste, že spaním trávíme až třetinu svého života? Mluvíme ale pouze o dospělých jedincích, děti tráví spánkem mnohem více času. Důvod je prostý – během spánku dochází k vývoji organismu, celkové regeneraci těla a utřídění všech podnětů a myšlenek nasbíraných během dne. Proto se nesmí noční činnost podceňovat a stejně tak nemá být nijak rušena, a to ani nekvalitní matrací. Prozraďme si, jak vybrat matraci do dětské postýlky, která formuje páteř těch nejmenších. 

Dětské matrace musí splňovat jiná kritéria než ty pro dospělé

Vybrat nejlepší matrace do dětské postýlky není snadná záležitost. Rodič má tendenci přistupovat k výběru spací opory tak, jako přistupuje k výběru své vlastní, ale to je chyba. Dětské matrace musí splňovat zcela jiná kritéria než matrace pro dospělé. Potvrzuje se tím pouze fakt, že ne všechno, co je dobré pro vás je vhodné také pro dítě.

Ti nejmenší potřebují skutečně kvalitní a bezprostřední oporu páteře, která bude během spánku stabilizovat jejich tělo. Proto sledujte nejen tuhost matrace, ale i její prodyšnost a samozřejmě bezpečnost.

Tuhost matrace do dětské postýlky se odvíjí od věku dítěte

Zatímco ohrádky pro děti vybíráme podle materiálu, matrace zase podle tuhosti, někde se také uvádí tvrdost. Ta se určuje bodovou škálou, obvykle v rozmezí od 1 do 5, ale můžete se setkat i se škálou 1 až 10. Tak jako tak, pro děti se hodí matrace s tuhostí v té vyšší polovině. Pro novorozence pak blíže nejvyššímu číslu na škále. Zatímco čerstvě narozená miminka mají mít matraci tvrdší, která je pro ně bezpečnější, i když nemusí působit zrovna pohodlně, měkčí je vhodná pro děti staré sedm až deset let.

Nicméně s tuhostí si při výběru matrace pro novorozence starosti dělat nemusíte. Tyto matrace se obvykle vyrábí v rozměrech 120 × 60 a 140 x 70, což odpovídá velikostem dětských postýlek a jsou přímo určené malým dětem, kde už je správná tuhost samozřejmostí. Proto ji obvykle ani prodejci ve svých parametrech u matrací těchto rozměrů neuvádějí.

Jsou k dispozici certifikáty?

Matrace musí být stejně jako jiné prvky určené dítěti bezpečné. Proto se ještě před nákupem přesvědčte o tom, zdali má opora zad pro vaše dítko nějaké certifikáty dokládající kvalitu nebo zdravotní nezávadnost. Pokud narazíte na takové, při jejichž výrobě nebyla použita lepidla (formaldehydy), s klidným svědomím si je můžete vzít domů.

 • Oeko-Tex Standard 100bezpečnostní značka v oblasti textilu. Výrobky s touto certifikací neobsahují škodlivé látky ani v koncentracích, jako jsou barviva, pesticidy, formaldehydy či těžké kovy.
 • CertiPUR – certifikát důvěry v čistotu. Matrace s CertPur značkou se vyrábějí bez použití freonů, neobsahují těžké kovy, ftaláty, formaldehydy a další škodlivé látky. Nesetkáte se u nich s nepříjemným chemickým zápachem.
 • EuroLATEX Eco Standard – tento certifikát zaručuje, že materiály matrace jsou ve shodě s evropskými normami pro oblast zdraví i životního prostředí.
 • Schválení PZH – certifikát deklarující, že suroviny použité pro výrobu matrace nemají neblahý vliv na zdraví ani na životní prostředí.
jak-vybrat-matraci-pro-novorozence

Zkontrolujte také tloušťku matrace

Aby se dítě sotva po ulehnutí nepropadlo do konstrukce postele, je zapotřebí zkontrolovat také tloušťku. Matrace by měla být vysoká alespoň 6 centimetrů, aby nedošlo k jejímu proležení nebo prohnutí v některých částech.

Jakou matraci na monitor dechu?

U matrací pro novorozence myslete i na monitor dechu, který signalizací upozorňuje na případné ohrožení života dítěte, když dochází ke snížení frekvence dechů dítěte. Proto by matrace měla být o tloušťce 6–8 cm, maximálně však 11 cm, a měla by do postýlky hezky padnout, to znamená, že není natlačená na její okraje, ale všechny její části doléhají na monitor rovnoměrně.

Zónové matrace nejsou pro děti vhodné

Zónové matrace jsou vyráběné z několika kusů materiálu, aby odpovídaly požadavkům našeho těla. Každý kus má jinou tuhost, například u 3zónových matrací je zóna v oblasti boků tužší, protože je nejvíce namáhaná, zato u nohou a hlavy je tuhost nižší, tudíž matrace měkčí. To je ale zcela nevhodné pro děti, protože jejich těla neustále rostou a zóny by nemusely odpovídat umístění jejich těla na matraci. Proto se zónové matrace nedoporučují pro děti do 150 cm.

Prodyšnost brání přehřívání dítěte

Zejména během léta oceníte, když bude matrace dobře prodyšná. Tato vlastnost přispívá k vyšší bezpečnosti, přece jenom zabraňuje zbytečnému přehřívání se dítěte čili zamezuje i nadměrnému pocení. 

Díky správné cirkulaci vzduchu se zamezí i hromadění a zpětnému vdechování oxidu uhličitého. Proto není jen důležité zvolit vhodnou matraci do dětské postýlky, ale také vybrat správnou dětskou postýlku, která by měla mít rošt, nikoliv celoplošnou desku. Před spaním dobře vyvětrejte a když zrovna děťátko nespí, nechte přikrývky přehozené přes okraj postýlky, nezastýlejte je. Matraci pravidelně otáčejte.

Ale i co do prodyšnosti vaše rozhodování nebude tak složité, protože i na tento parametr výrobci dětských matrací mysleli. Modernější matrace mají vzduchové kanálky, ale prodyšnost je zajišťovaná mnoha způsoby, stejně tak jako existuje mnoho výrobců matrací. Obvykle ani tento parametr nenajdete u dětských matrací na webech e-shopů či v prodejnách, jen se dočtete, že matrace je prodyšná. Co ale rozhodně souvisí s prodyšností je také materiál matrace a materiál potahu matrace.

matrace-do-detske-postylky

Jakou matraci do dětské postýlky? Materiál je také důležitý

Základní parametry, které kontrolovat při koupi dětské matrace už znáte. Pojďme se seznámit s materiály, z nichž se dětské matrace vyrábí. Zatímco některé jsou ryze přírodního charakteru, jiné v sobě ukrývají umělé materiály. Na jejich vlastnostech to však nijak neubírá.

Kokosová matrace do postýlky

Jelikož se nyní dbá na ekologii, do popředí se dostávají takzvané kokosové matrace, které se pyšní dlouhou životností či antibakteriálními a hypoalergenními vlastnostmi. Jsou dobře provzdušněné, a díky tomu dobře odvádí vlhkost. Jsou vhodné pro miminka především díky jejich skvělým ortopedickým vlastnostem. Kokosové matrace se však nesmí namočit, proto je potřeba k nim pořídit nepromokavou podložku neboli chránič matrace do dětské postýlky.

Pohankové matrace zabezpečí lehkou masáž

Stejně jako ty kokosové jsou z přírodního materiálu, mají hypoalergenní a antiseptické vlastnosti, dlouhou životnost a jsou vzdušné. Nejsou však tolik vhodné pro novorozence, protože jsou měkčí. Pohanka se nenahřívá od těla dítěte, čímž působí preventivně proti kožním nemocem a opruzeninám. Některým maminkám vadí, že se při sejmutí svrchního ochranného potahu může pohanková vrstva trošku drolit. Jde však o přírodní materiál, a proto jestli po takovém toužíte, je pohanková matrace vhodná jako druhá matrace, až malé miminko vyroste z kokosové.

Paměťová matrace pro starší děti

I když je paměťová alternativa oblíbená hlavně u dospělých, vhodná je také pro děti asi od 12 let. Mluvíme o matracích vyrobených z takzvané viskoelastické pěny – jedná se o línou pěnu s paměťovým efektem, která skvěle reaguje na tlak i teplo a umí dokonale kopírovat křivky těla. Má dlouhou životnost. Obvykle je z této pěny tvořena horní část matrace, která leží na části ze studené pěny.

jakou-matraci-pro-miminko

Latexová akceptuje váhu dítěte

Mezi kvalitní matrace patří i ty latexové, které jsou specifické tím, že akceptují váhu dítěte čili se dokážou dokonale přizpůsobit. Jsou vysoce odolné a mají dlouhou životnost, což se odráží i na jejich vyšší ceně. Bývají středně tvrdé, proto nejsou vhodné pro novorozence.

Dětské matrace z PUR pěny i pro novorozence

Spolu s matrací z kokosových vláken jsou matrace z PUR pěny nejvhodnější pro novorozence. Nepleťte si je však s klasickými zastaralými molitanovými matracemi, které jsou pro děti absolutně nevhodné. Polyuretanové (PUR) matrace jsou pevné, vzdušné a lehké, přičemž ale disponují tvrdým jádrem, které je pro čerstvě narozené děti nejvhodnější. Mají tak dostatečnou oporu pro zádové svalstvo, čímž je zajištěn i správný růst páteře. Tvrdé jádro také snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojence.

Matrace ze studené pěny

Studená pěna (HR) je typem polyuretanové pěny (PUR). Vyrábí se za studena, díky čemuž vznikají otevřené póry, které zajišťují maximální prodyšnost

Matriál potahu matrace

Když se zamýšlíte na tím, jak vybrat matraci do postýlky, myslete i na její potah. Vybírejte takové matrace, kde je možné potah sejmout a vyprat. Obzvláště u matrací pro ty nejmenší děti je více než potřeba, aby miminko spalo v čistém a suchém prostředí. Proto je vhodné vybrat i speciální podložku, která je nepropustná a brání tak vniknutí tekutin do jádra matrace. Množství materiálů potahů na trhu je nepřeberně: s jakými materiály se můžete nejčastěji setkat?

 • Bavlna – jedná se o přírodní materiál, je prodyšná a odolná.
 • Tencel – antibakteriální přírodní materiál, který skvěle odvádí vlhkost z povrchu lidské kůže, díky čemuž se nemnoží bakterie.
 • Polyester – nemačkavý syntetický materiál, který má tendenci se žmolkovat a jeho prodyšnost není tak vysoká.
 • Bambus – přírodní antibakteriální vlákno bambusu dodává povlaku měkkost a pevnost, dlouhodobě drží tvar a dobře odvádí vlhkost těla. Má schopnost neutralizovat zápach.
 • Aloe – Potahy s výtažkem z rostliny Aloe Vera mají fungicidní (ničí parazitní houby a plísně), protizánětlivé a protisvědivé vlastnosti. Materiál odpuzuje vlhkost a napomáhá odpařování potu.
 • Silver active – potah s touto vlastností je vyrobený z polyesterové pleteniny, která obsahuje ionty stříbra. Ty ve vlhkém prostředí potlačují rozmnožování mikroorganismů, bakterií, kvasinek či hub, přičemž pro lidský organismus nejsou ionty stříbra toxické.
nejlepsi-matrace-do-postylky

Matrace pro novorozence

Když zvážíte všechny parametry, matrace pro novorozence by měla být tužší, tedy mít vyšší tvrdost, ale především co se týče jádra matrace.

 • Proto chcete-li vsadit na přírodní materiály, bude vhodná kokosová matrace.
 • Nemáte-li problém se syntetickými materiály, volte matrace do postýlky z PUR pěny.

Při výběru zkontrolujte, zda matrace disponuje některou z výše uvedených certifikací, můžete si tak být jistí její kvalitou. Zaměřte se také na potah, aby bylo možné jej sundat a vyprat. Co do materiálu potahu, s žádným nešlápnete vedle, vhodné jsou hlavně přírodní materiály, jako je bavlna, tencel či bambus. Všechny dobře odvádí vlhkost a jsou prodyšné. Výrobci obvykle potahy vyrábí v kombinaci přírodních materiálů a syntetických složek, jako je polyester, které pomáhají zabraňovat průniku tekutin do jádra matrace. Na tekutiny je náchylná obzvlášť kokosová matrace, u ní je potřeba pořídit chránič matrace.

Co do tloušťky matrace, ideální je 6–8 cm, což je dostatečné pro novorozence, a navíc s takto tlustou matrací nebude mít problém ani monitor dechu. U pěnových matrací si monitor dechu poradí až s 11 cm. 

Pro novorozence není vhodná molitanová matrace, ani matrace z líné pěny, které neposkytnou dostatečnou oporu rostoucí páteři novorozence, který ještě nemá vyvinuté zádové svalstvo.

Nejlepší matrace pro novorozence

Vybrat matraci pro novorozence by se mohlo zdát obtížné, protože na trhu jsou mraky matrací, které kombinují různé materiály a technologie a jeden by se z toho mohl zbláznit. Důležité je ale zvážit parametry, které jsou pro takovou matraci zásadní a rozhodnout se.

Protože jsem zrovna sama matraci potřebovala vybrat, podělím se s vámi o svojí volbu, která je výsledkem zjišťování informací, porovnávání, mnoha otázek prodejcům, čtení diskuzí maminek a také výsledkem napsání tohoto článku.

Proč považuji tuto matraci za nejlepší?

L

Firma Träumeland začala s výrobou dětských matrací už v roce 1965. Vznikla v Rakousku, kde i své matrace vyrábí, ale rozšířila se do 30 zemí světa. Jedná se o ověřeného výrobce s dlouhou tradicí.

L

Matrace obdržela 3 certifikace je bezpečná jak pro zdraví miminka, tak neškodí životnímu prostředí.

L

Obsahuje vzduchové kanálky, díky kterým je vysoce prodyšná.

L

Je dvoustranná – jedna strana slouží pro novorozence, druhá až povyroste. Navíc má zpevněné hrany, až se miminko začne stavět u okraje postýlky, matraci neprošlápne a nespadne.

L

Jádro matrace je tvořené studenou pěnou, je tedy dostatečně pevné, aby sloužilo jako kvalitní opora páteře.

L

Potah matrace je částečně z Tencelu se stříbrnými vlákny, je tak antibakteriální, dostatečně prodyšný, ale zároveň obsahuje polyester a polyamid, díky kterým je potah nepromokavý, tekutiny a vlhkost se tak nedostanou do jádra matrace.

L

Je lehká, váží pouze 3 kg. 

L

Potah je snímatelný a pratelný a má takový bonus: obsahuje levandulový a meduňkový olej.

Očekáváte miminko? A už víte, jak vybrat kočárkek? Udělejte si přehled.