První náušnice pro miminka se doporučují nejdříve od třetího měsíce věku, kdy už imunitní systém dítěte a přirozená kožní bariéra začínají vyzrávat. Dříve se běžně ucho propichovalo, dnes se v praxi setkáváme spíše s nastřelením náušnic. V čem je rozdíl? Co to obnáší? A jak vybrat první náušnice pro miminko?

Propíchnutí oušek

Propíchnutí je prováděno dutou jehlou, do které se vloží náušnice. Ta se nasadí tahem jehly z lalůčku pryč po propíchnutí. Jehla je trochu větší než samotná náušnice, proto dochází k lehkému krvácení. Obvykle u pediatra nebo v salónu doporučí, čím ouška po aplikaci ošetřovat. Běžně se používá třeba Framykoin nebo i výluh z heřmánku. Vždy se raději zeptejte přímo člověka, který propichování provádí.

Nastřelování prvních náušnic

Je rychlý proces, ke kterému se využívá přístroj k tomu určený a nastřelovací náušnice pro miminka z lékařského plastu, který je bezpečný a neobsahuje nikl. Právě nikl může občas způsobit alergickou reakci. Je obsažen v různých poměrech ve všech kovech. Nastřelení je rychlé a téměř bezbolestné. Dírka poté nekrvácí, což je velká výhoda oproti propíchnutí. Během aplikace nastřelovacích náušnic se miminku drží ručičky a znehybňuje hlavička, což v něm běžně vyvolává pláč. Nové ozdoby se pak v uchu nechávají 6, maximálně 20 týdnů. Poté je nahraďte klasickými náušnicemi pro děti. 

nausnice-pro-miminko

Jak vybrat první náušnice pro miminko?

Jako první náušnice pro novorozence pediatři doporučují zlato. Dnes už se však nemusíte zaměřovat pouze na klasické žluté zlato. Když se rozhlédnete kolem sebe, všimnete si, že maminky v dnešní době kupují pro miminka náušnice z bílého zlata. Velmi jemným dojmem pak působí i šperky ze zlata růžového.

Jaké zapínání náušnic pro miminko?

Náušnice pro miminka musí být bezpečné, vyvarujte se proto tvarům náušnic, které mají ostré hrany. Náušničky musí také dobře držet, proto je pro děti do 3 let nejvhodnější vybrat zapínání náušnic s dětským patentem neboli brizurou. Až děti povyrostou, můžete vybírat i z dalších typů zapínání, jako jsou puzeta, ruský patent nebo klapka. 

Kde koupit náušnice pro miminko?

Náušnice pro miminka najdete v mnoho kamenných obchodech i e-shopech. My pro vás máme výběr několika z nich:

Velký výběr z mnoha e-shopů na jednom místě najdete také na Heureka.cz.

Inspirace na závěr

Na závěr pro vás máme trochu inspirace, jak by mohly náušnice pro holčičku vypadat. Vybrali jsme pár kousků z českých ateliérů. Hojně vyhledávané jsou náušničky řady Cutie Jewellery, vyráběné v Česku firmou Zodiax. V redakci jsme se však shodli, že nás opravdu zaujal krásný vzhled o něco luxusnějších náušniček z ateliéru Klenota v Praze. Česká rodinná firma se silným příběhem Olivie.cz zase potěší ty maminky, které upřednostní stříbro. Po kliknutí na obrázek se vám u některých náušnic zobrazí další barevné varianty.

Náušnice Cutie Jewellery

Cutie-Jewellery-nausnice-pro-miminka-z-bilého-zlata
Cutie-Jewellery-nausnice-pro-miminka-z-bilého-zlata
Cutie-Jewellery-nausnice-pro-miminka-z-bilého-zlata
Cutie-Jewellery-nausnice-pro-miminka-z-bilého-zlata

Náušnice z ateliéru Klenota

detske-nausnice-ruzove-zlato
nausnice-pro-miminka-z-bilého-zlata
detske-nausnice-zlato
detske-nausnice-ruzove-zlato-motylci

Náušnice od rodinné firmy Olivie.cz

prvni-nausnice-pro-miminko-mickey-mouse-stribrne
Dětské náušnice stříbro růžový jednorožec, kvalitní kroužky z Olivia.cz
stribrne-nausnice-pro-miminko-ruzove-s-kaminky-kulate-brizura-zapinani
stribrne-prvni-nausnice-pro-miminko-modre-olivie-kocicka-kaminky

Ať už mimino teprve čekáte, máte ho už doma, nebo má i větší sourozence, budou se vám hodit i naše další články z kategorie Rodiče a děti

Mimo jiné jsme psali o tom, jak vybrat vajíčko pro kočárky Thule, jak vybrat matraci do dětské postýlky nebo jak vybrat kočárek podle věku miminka.