Těhotenství je požehnáním. Mnohdy však může být už od prvních měsíců komplikované. Řada žen trpí potížemi se spánkem, které jsou v pokročilém stádiu těhotenství poměrně běžné. Hraje v tom roli především zvětšující se bříško, které zabraňuje spát pohodlně na boku či na břiše. Pro dobrý správný vývoj miminka je důležité zdraví matky, k čemuž patří i pořádný odpočinek. Tehdy je správný čas sáhnout po těhotenském polštáři, který může spánek výrazně zlepšit a opět z něj udělat příjemnou záležitost. Teď vás možná napadá otázka, jak vybrat těhotenský polštář? Jsou všechny stejné? Jak pořídit takový, aby mi vyhovoval?

Proč sáhnout po těhotenském polštáři

Těhotenský polštář ocení nejen nastávající maminky, ale i maminky těsně po porodu. Podpora polštáře nabízí značnou úlevu i od poporodních bolestí, které mohou vzniknout následkem nástřihu, nebo při císařském řezu.

Pro těhotné je polštář vhodný zejména proto, že udržuje maminku v poloze na levém boku, která je pro miminko bezpečnější. Při poloze na levém boku totiž nedochází k omezení proudění krve v placentě, jako je tomu při spánku na pravém boku. Polštář je tedy otázkou komfortu, ale i bezpečí.

TIP: Čekáte-li miminko, budete pro něj potřebovat několik důležtých věcí. Poradíme vám, jak vybrat výbavičku pro miminko dle sezóny, kdy se má narodit.

Jak vybrat těhotenský polštář

Obecně platí, že aby se vám na polštáři pohodlně spalo a nevyhodili jste peníze oknem za nepohodlného hada z pěny, měl by být polštář alespoň tak velký jako vy sama. Polštáře se vyrábí obvykle od 150 do 220 centimetrů. Většina z nich má tvar písmene J, nebo obráceného U. Zatímco polštář ve tvaru J nabízí podporu zad, krku a kolen, popřípadě přední strany, to záleží na tom, jak jej otočíte, polštář ve tvaru obráceného U vás doslova obejme. Nabízí tu výhodu, že pokud se často převalujete, udrží vás v bezpečné poloze pro miminko. Je tedy potřeba zvážit, co vám běžně při spánku vyhovuje.

Co při výběru zvážit je samozřejmě barva, velikost, tvar a materiál výplně a povlaku na polštář. Ten by měl být určitě ze 100% bavlny, aby se na něm pohodlně spalo. Výplň pak často bývá z umělého vlákna. Na trhu je však i naprosto běžně těhotenský polštář z paměťové pěny. Nezapomeňte také sledovat recenze. Ty mnohé napoví a usnadní výběr.

TIP: Stejně jako ten váš, bude důležitý i spokojený spánek miminka. Zjistěte, jak vybrat matraci do dětské postýlky.

Jak ležet na těhotenském polštáři

Nejoblíbenějším a zároveň nejideálnějším způsobem, jak použít těhotenský polštář všech tvarů je poloha na levém boku, kdy polštář podpírá kolena, hlavu a samotné bříško, pokud už je větší. Tato poloha poskytne při spánku tělu dostatečnou podporu a zároveň uleví páteři, čímž předejdete nechtěným bolestem zad. V samotném začátku těhotenství, dokud je vám to příjemné je možná i poloha na zádech. V pokročilejším stádiu těhotenství se tato poloha nedoporučuje. Děloha tlačí na páteř a vnitřní orgány, což může vést k mnoha nechtěným problémům.

Těhotenský polštář 2v1

Multifunkční těhotenský polštář zajistí pohodlí pro maminku i miminko, a to zejména proto, že se dá použít hned několika způsoby. V noci se na něm pohodlně vyspíte, když jej otočíte, poskytne zase podporu pro vaše záda a zároveň vytvoří podpěru pro miminko při kojení, kdy zajistí, aby vám dítě nespadlo, zároveň ale uleví rukám maminky.

Jde tedy o těhotenský a kojící polštář v jednom. Tento polštář ve tvaru obráceného U nabízí všechno, co by nadcházející maminka mohla potřebovat, a ještě mnohem víc. Těhotenství a starání se o miminko je velkým soustem samo o sobě a není nic lepšího, než si tyto chvíle zjednodušit a zpříjemnit. Těhotenský polštář sice není nijak malá investice, po chvíli ale uznáte, že se rozhodně vyplatila. S novorozencem je šance na spokojený spánek jen pramalá, je tedy na místě si těch pár hodin spánku zkvalitnit, abyste nabrala sílu do dalšího dne.

Dřív než se mimnko narodí, nezapomeňte pořídit vhodnou dětskou autosedačku.