Velká část bank nabízí možnost založení dětského účtu až od 8 let. Vy byste ale rádi založili účet už čerstvě narozenému miminku? Žádný problém. Jak na to si řekneme v našem článku.

Našetřete potomkovi, než mu účet předáte

Pokud chcete založit dětský účet hned po narození potomka, pak není nic jednoduššího. Účet založíte buď online pomocí pár kliknutí, nebo můžete zajít na jakoukoli pobočku banky (pokud preferujete osobní jednání). Dětský účet už od narození nabízí například MONETA. Dítěti sem můžete pravidelně vkládat částky do doby, než mu účet předáte, aby se s penězi naučilo hospodařit samo, což bývá většinou krátce po nástupu do školy.

Dětský účet nabízí spoustu výhod

Vedení dětského účtu je zcela zdarma, stejně jako výběry z bankomatů nebo platební karta, kterou můžete dítěti přiobjednat, jakmile přijde ten správný čas. Velkou výhodou dětského účtu je, že rodiče mají naprostý přehled o tom, kolik a za co jejich dítě peníze utrácí. To zároveň nemůže peníze vybrat na pobočce bez doprovodu alespoň jednoho z rodičů, samo může peníze na účet pouze vkládat. Dětský účet se všemi jeho výhodami lze mít do 15 až 18 let. Potom se překlopí do studentského nebo běžného účtu.

Učte děti finanční gramotnosti, pomůže jim to i v dospělosti

Velká část rodičů začíná dávat dětem kapesné do prasátka už v předškolním věku. Děti si penízky rády střádají, byť ještě pořádně neznají jejich pravou hodnotu. Znát hodnotu peněz je ale můžete učit už klidně ve školce. Ať si dítě koupí samo třeba zmrzlinu u stánku a získá tak povědomí o tom, kolik stojí kopeček. Berte děti s sebou nakupovat a o penězích si s nimi povídejte. Jsou chytřejší, než si myslíte, a přestože všemu zrovna v daný okamžik přesně nerozumí, informace ohledně financí si do hlavy uloží a využijí je později.

Nejdřív hotovost v prasátku, potom dětský účet

Školní dítě, které už umí dobře počítat, pak může z keramického prasátka přejít právě na dětský účet. Berte to jako nadstavbu hospodaření s penězi v hotovosti. Díky bankovnímu účtu se totiž dítě učí přemýšlet o penězích trochu jinak. Peníze v bance jsou totiž tak trochu imaginární. Dítě je fyzicky nemá v ruce, jako když si šlo koupit zmrzlinu ke stánku. A musí se naučit, že i když je nevidí, při platbě zkrátka peníze z účtu ubývají. I tady platí, vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte a s trochou štěstí si dítě schopnost dobře hospodařit s penězi přenese i do dospělosti.