Znáte to, některé pojistky si platíte, ale je vysoká pravděpodobnost, že kvůli příliš úzkému záběru se vám vlastně nejspíš hodit nebudou. Na trhu je ale pojištění odpovědnosti nebo se mu také říká pojistka na blbost a ta vás ochrání před velkou spoustou věcí. V čem vám pomůže?

Den blbec může potkat i vás

Pojistka na blbost chrání ve zkratce proti škodám, kterých se neúmyslně dopustíte na cizím majetku (spadne vám služební notebook), na osobách (vaše dítě zakopne, a omylem ublíží jinému dítěti tak, že to vyžaduje léčbu) nebo třeba váš pes někomu rozkouše půlku gauče a dotyčný to po vás chce zaplatit. Pro někoho možná úsměvné situace, které u skleničky pobaví, ale pro osobu, která má pak zaplatit všechny škody, je to doslova horor. A že se to nemůže stát? Každý má někdy „den blbec“ a pojistka na blbost se bude hodit.

Odpovědni jste za sebe, své děti, mazlíčky i svůj majetek

Podle občanského zákoníku jste zodpovědní nejenom za sebe, ale nesete na svých bedrech odpovědnost i za svůj majetek, děti nebo domácí mazlíčky. A tady se už může stát hodně tragédií, které prostě nemáte šanci ovlivnit. Dítě rozbije nějaké umělecké dílo na výstavě a vy omylem srazíte v obchodě regál s drahými lihovinami. Prostě nikdy nevíte, co se stane a je dobré být připraven na všechno.

Ověřte si, na co pojištění budete a na co nikoli

Při výběru pojištění odpovědnosti byste se měli soustředit především na rozsah celého pojištění. Ten by měl být co nejširší a zahrnovat co nejvíc věcí. Stejně tak se nezapomeňte informovat, jaké existují výjimky. Ověřte si také, na koho ve vašem okolí se pojistka skutečně vztahuje. Typicky jsou to členové, kteří s vámi sdílejí společnou domácnost, ale raději se o tom ujistěte. Některé pojišťovny nabízejí také pojištění při krátkodobých pobytech v různých rekreačních zařízeních doma i v zahraničí.

Zohledněte svůj životní styl i výši limitu

Pojistný produkt je dobré vybírat také podle toho, jaký životní styl vedete. Pokud máte například víc nemovitostí, které pronajímáte, je fajn zohlednit škody, které například váš nájemník způsobil jak na vašem majetku, tak i sousedovi tím, že ho vytopil. Důležitý je i pojistný limit, tedy částka, na kterou budete pojištění. Ohlídejte si, aby byla pojistka uzavřená alespoň na 10 milionů korun. Tato částka by vám v případě potřeby měla pokrýt většinu pojistných událostí.