Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, a právě vaše domácnost je místem, kde může dojít k mnoha malérům. V takovém případě je třeba zachovat chladnou hlavu a vyhledat patřičnou pomoc v nouzi. Pojištění domácnosti je správným parťákem právě pro takové chvíle, protože nejen že lze z něj hradit škodu, ale pomůže přímo v kritické situaci. Co byste měli dělat, pokud řešíte vytopený byt?

Zavřete vodu a volejte asistenci

Díky pojištění domácnosti totiž získáváte také poměrně štědré asistenční služby a nárok na práci nejrůznějších řemeslníků a odborníků. Pokud se ocitnete tváří v tvář vytopenému bytu, například prasklou hadicí u pračky, nemusíte zběsile hledat na Google nejbližšího topenáře, instalatéra, nebo zedníka. Jako první krok uzavřete přívod vody a poté jednejte. Okamžitě vytočte asistenční linku pojišťovny, kterou byste měli mít doma přehledně vystavenou, nebo uloženou v mobilu.

Na asistenční lince sdělíte své číslo smlouvy pojištění domácnosti, případně vaše osobní údaje, aby si vás operátor vyhledal a zjistil rozsah vašich asistenčních služeb. I tehdy, pokud nemáte nárok na určitou asistenční službu zdarma, vás operátor nakontaktuje na odborníka v nejbližším dosahu, kterého zároveň i přivolá.

Na asistenční linku můžete volat sedm dní v týdnu 24 hodin denně, nemusíte tedy řešit to, že se vám kalamita přihodila v „nelidskou“ hodinu. Ještě před tím, než se dostaví odborník, můžete celou katastrofu pečlivě nafotit pro pojišťovnu, aby bylo vyřízení vaší škody jednodušší. Poté, co řemeslník odvrátí katastrofu, můžete doma uklidit. Pokud je váš domov kvůli vytopení neobyvatelný, pak lze podle sjednaného rozsahu asistenčních služeb využít náhradní ubytování v hotelu a případně také přepravu.

Zámečník, ale i deratizér

Asistenční služby jsou skutečně rozsáhlé. Patří mezi ně nejenom služby instalatéra, ale také topenáře, elektrikáře, ale také deratizéra, zámečníka, ba dokonce i IT odborníka. V některých případech kryjí asistenční služby také právní rady. Přesný rozsah asistenčních služeb a jejich limity zjistíte ve smlouvě.

Většinou získáváte dva zásahy odborníka za smluvní období, v určitém finančním limitu, například u zámečníka, který vám přijede otevřít zabouchnuté dveře, to bývá 2000 korun na jeden zásah.

Pojištění domácnosti – parťák do chvíle nepohody

Na asistenční služby získáváte nárok tím, že uzavřete smlouvu s pojišťovnou na pojištění domácnosti, nebo pojištění nemovitosti. Toto pojištění hradí škody, které vznikly působením živlů, jako je voda, oheň, vítr, nebo srážky, dále vandalů a odcizením.

Zatímco pojištění domácnosti kryje škody, které vzniknout na vybavení domácnosti, jako je nábytek, elektrospotřebiče, bytové textilie, sportovní náčiní, hudební nástroje, pojištění nemovitosti kryje veškeré pevné součásti bytu, tedy okna, stěny, podlahy.

Sjednat si je můžete díky kalkulačce pojištění domácnosti, kde zadáte velikost bytu, PSČ a získáte nabídku pojištění, která pro vás připadají v úvahu. Na vás je potom, abyste si pojištění prohlédli a zvolili druh pojištění a také rozsah a limity služeb.