Pro krásu okrasných i užitkových rostlin a dřevin musíme obětovat spoustu volného času. Mnoho práce si však můžete usnadnit automatickou závlahou, která za nás bude pravidelně dodávat vláhu záhonům i trávníku.

Během pěstování rostlin je automatický zavlažovací systém efektivním pomocníkem. Jaké jsou jeho výhody? Pomůže vám v době vaší nepřítomnosti, třeba když jste na dovolené, služební cestě nebo jste pracovně vytížení. Pomůže i v případě, kdy prostě rostliny zapomínáte zalévat. Jde o skvělé řešení pro ty, co si chtějí v zimní zahradě, ve skleníku, na terase či v zahradě pěstovat rostliny, ale nemají na to moc času.

V čem vám automatické zavlažování usnadní práci a ušetří čas

Automatický zavlažovací systém dá rostlinám pravidelnou dávku vody či živného roztoku, který občas do závlahy přidáte. Stačí si jednou za 14 dní najít chvilku na to, abyste do něj roztok s hnojivem doplnili. Každý den zavlažovací systém dodá vodu rostlinám za vás, aniž byste museli být přítomni. Nebudete stát celé hodiny s hadicí v ruce nebo tahat konve vody. Systém automatické závlahy vám ušetří spoustu práce, času, vody a financí. Automatické zavlažování zahrady při správném používání ušetří i 60 % vody. Vodou, která začíná být vzácná, nebudete plýtvat.

zavlazovani-zahrady

Jak na automatické zavlažování zahrady

Důležité je také zavlažování trávníku, proto se automatické zavlažování trávníku využívá čím dál častěji. Zavlažovací systémy jsou řízeny elektronickou ovládací jednotkou, kde si nastavíte požadovaný program s časem, četností i délkou zálivky na jednotlivých okruzích v zahradě. V určeném čase se ventily spustí. Tlak vody vysune postřikovače ze země a jemně kropí všechny zadané plochy. Pak se ventily uzavřou a postřikovače se zasunou zpět pod povrch. Dešťové senzory a čidla půdní vlhkosti systém spustí jen v případě, když klesne vlhkost půdy pod minimální hodnoty. Zavlažujte večer nebo časně ráno kvůli minimálnímu odparu vody a zabránění tepelnému šoku při náhlém ochlazení rostlin studenou vodou.