Krbová kamna dokážou do každé domácnosti přinést nejen nezaměnitelný druh tepla, ale také jedinečnou atmosféru. Využívat kamna je možné jako hlavní zdroj tepla, to je časté zejména v chatách, v domě pak většinou slouží jako doplňkové topidlo, díky kterému si můžete přitopit za velmi chladných dní nebo třeba večer pro zajištění co nejpříjemnějšího odpočinku. Zajímá vás, jak vybrat krbová kamna, aby se hodila do vaší domácnosti? Na všechna důležitá kritéria výběru se podíváme v tomto článku.

V článku se zaměříme na výběr krbových kamen na dřevo, mimo ně jsou pak k dostání ještě plynové a elektrické varianty. Elektrická a plynová kamna jsou méně náročná na provoz, když se nemusíte starat o shánění, skladování či přikládání dřeva, ale kamna na dřevo zkrátka mají nezaměnitelný charakter, který za trochu námahy navíc stojí. Nejdříve v článku naleznete tipy na osvědčená a oblíbená kamna, která by vás mohla stejně jako nás zaujmout, následuje průvodce výběrem kamen a nakonec jsme pro vás připravili několik rad souvisejících s topením v krbových kamnech.

Krby, krbové vložky a krbová kamna

Ještě než se pustíme do výběru krbových kamen, je dobré si ujasnit, o co se vlastně jedná. Ne všichni totiž přesně ví, jaké jsou rozdíly mezi krbem, krbovou vložkou a krbovými kamny.

Pro klasické krby, ve kterých se topí dřevem, je charakteristické to, že nemají žádná dvířka – při topení v krbu tak v podstatě máte v místnosti otevřený oheň, který nemůžete regulovat jednoduchým ovládáním přístupu vzduchu jako u krbové vložky a krbových kamen.

Do klasického krbu se dají, zjednodušeně řečeno, nainstalovat krbové vložky. Ve skutečnosti se krbové vložky po napojení kouřovodu na komín obestaví, aby připomínaly klasický krb. Pochopitelně je tedy třeba se rozhodnout dopředu, zda chcete krb, nebo krbovou vložku. Hlavní změnou, kterou krbová vložka přináší, pak je, že bude oheň hořet za dvířky, což je rozhodně bezpečnější možnost.

Krbová kamna na dřevo jsou typická tím, že stojí volně v místnosti a spaliny jsou odváděny viditelně umístěným kouřovodem (trubkou).

Jak vybrat krbová kamna

Nyní již přichází na řadu hlavní kritéria, na která je třeba se při výběru krbových kamen zaměřit. Mezi nejdůležitější kritéria patří typ kamen, zda jsou vybavena výměníkem, či nikoliv a jejich výkon.

Typ krbových kamen

Prvním krokem výběru krbových kamen je rozhodnutí, jaký typ kamen chcete. Mezi běžné typy se řadí kamna ocelová, plechová, litinová a kachlová. Typ kamen ovlivňuje kromě vlastností i jejich vzhled, který pro někoho může být zásadním kritériem výběru. Vzhledem k tomu, že vnímání vzhledu je velmi individuální, tak z hlediska vzhledu výběr závisí především na vašich preferencích. Na první pohled lze snadno rozeznat kachlová kamna, ostatní typy jsou vzhledově podobné. Všechny typy kamen však dostanete v mnoha designových provedeních, takže rozhodně je z čeho vybírat.

  • Ocelová a plechová kamna se rychle zahřívají, takže se hodí tam, kde potřebujete rychle vytopit studenou místnost, tedy typicky do chaty, kam jezdíte jen jednou za čas, ovšem i za chladného počasí. Bohužel bez stálého přikládání kvůli horším akumulačním schopnostem nevydrží hřát celou noc.
  • Kachlová kamna kromě jedinečného designu a širokých možností barevných provedení nabízí vysokou tepelnou účinnost, a tudíž i ekonomický provoz. Déle trvá jejich zahřátí, ale díky výborným akumulačním schopnostem zase hřejí i dlouho po vyhasnutí ohně.
  • Litinová kamna lze považovat za kompromis mezi předchozími typy, když se poměrně rychle zahřívají a zároveň dobře akumulují teplo.

Kromě běžných typů krbových kamen, existují také některé specifické druhy. Další typy kamen, se kterými se můžete setkat, jsou například peletová a kanadská kamna. Krbová kamna na pelety mají vysokou účinnost spalování a charakteristické je pro ně to, že místo klasického a častého přikládání se pelety doplňují do zásobníku, nastaví se požadovaná teplota v místnosti a kamna už se automaticky postarají o zbytek. Kanadská kamna se rovněž pyšní vysokou efektivitou hoření. Obvykle mají tzv. dvojí spalování, díky čemuž se snižuje spotřeba paliva a nevzniká tolik popela a sazí.

nejlepsi-litinova-kamna

Krbová kamna s výměníkem, nebo bez něj

Zásadní je dále to, zda se jedná o kamna výměníkem, nebo bez něj. Krbová kamna bez výměníku jsou jednodušší variantou kamen. Prostřednictvím jejich vnějšího pláště předávají teplo osobám a především předmětům (hlavně stěnám, stropu a podlaze) schopným akumulovat teplo, od kterých se dále ohřívá vzduch v místnosti. Hodí se zejména na vytápění jedné místnosti v domě, případně celých menších objektů, jako jsou chaty.

Krbová kamna s výměníkem jsou ideální volbou v případě, že chcete teplo rozvádět do radiátorů po celém domě. Můžou sloužit jako podpora hlavního zdroje vytápění, například plynového kotle nebo tepelného čerpadla, nebo je lze využívat pro ohřev vody. Výměník je komora, která je kolem pláště topeniště, a uvnitř ní probíhá předávání tepla vodě či vzduchu (teplovodní či teplovzdušný výměník). V případě teplovodního výměníku se ohřátá voda následně rozvádí do topných těles pomocí čerpadla, u teplovzdušného výměníku se k rozvodu ohřátého vzduchu využívají ventilátory.

Výkon krbových kamen

Základním parametrem kamen je jednoznačně jejich výkon. Volba výkonu kamen se odvíjí především od velikosti místnosti, kterou s nimi plánujete vytápět, a v úvahu se musí brát rovněž to, jak dobře je místnost, respektive celý dům izolován. S nedostatečně výkonnými kamny budete mít problém místnost dostatečně vytopit, u kamen s příliš vysokým výkonem buď nevyužijete jejich potenciál, nebo vás budou nutit často větrat pro ochlazení interiéru, což v důsledku znamená zbytečně vysoké náklady na palivo.

Jmenovitý tepelný výkon je udáván v kilowattech (kW) a vyjadřuje maximální množství tepla, které kamna dokážou dodat při nepřetržitém provozu za určitý čas (za hodinu) a spálení určitého množství paliva. Jmenovitý výkon se uvádí na typovém štítku kamen.

Kromě výkonu znázorňuje vytápěcí schopnost kamen také prostorová výhřevnost. Prostorová výhřevnost udává, jaký objem prostoru je možné kamny vytopit. Je závislá na jmenovitém tepelném výkonu a platí, že 1 kilowatt jmenovitého tepelného výkonu vytopí přibližně 20 metrů krychlových prostoru. Tato hodnota je platná pro nezateplený dům, u moderního, dobře izolovaného domu to může být až 40 metrů krychlových. Po výpočtu objemu místnosti (užitná plocha vynásobená výškou místnosti), kde budou kamna umístěna, stačí výsledek vydělit dvaceti (případně až čtyřiceti dle izolace domu) a tím zjistíte, jaký výkon kamen zhruba potřebujete.

Jestli znáte hodnotu tepelné ztrátu domu, vhodný výkon kamen v kilowattech můžete jednoduše vypočítat tak, že tuto hodnotu vynásobíte objemem vytápěné místnosti (či více místností).

Tip: Máte doma spolehlivý hlavní zdroj tepla a potřebujete pouze doplňkové topidlo na občasné a rychlé přitopení? Možná by pro vás byl lepší volbou než kamna přímotop, který je snazší na obsluhu, když při jeho užívání odpadá veškerá starost se dřevem, případně jiným tuhým palivem. Nepřehlédněte článek o tom, jak vybrat přímotop, a užívejte si teplo v jakékoliv místnosti bez starostí.

Jak topit v krbových kamnech

V krbových kamnech se jako palivo nejčastěji využívá dřevo. Myslete však na to, že s topením dřevem je spojená práce – když nekoupíte štípané dřevo, musíte ho štípat sami a dřevo je potřeba někam složit. Na skládání dřeva pochopitelně potřebujete mít dostatek místa, obvykle někde na zahradě. Dřevo by po naštípání a složení ideálně mělo alespoň dva roky vysychat. Alternativou k palivovému dřevou jsou dřevěné brikety a pelety – ve srovnání se dřevem hoří déle, mají vyšší výhřevnost a jsou méně náročné na skladování, ale topení vyjde o něco dráž.

Kromě tuhého paliva, které se v kamnech bude přeměňovat na teplo, je u kamen dobré mít také pohrabáč, abyste mohli v kamnech přemisťovat a rozhrnovat hořící dřevo. Na trhu jsou dostupné také sady obsahující několik kusů nářadí pro usnadnění obsluhy kamen. Kromě pohrabáče sady obsahují například kovovou lopatku či kleště a vše je umístěné na společném stojanu.

Pod kamny a v prostoru před dvířky by měla být umístěna nehořlavá podkladová deska, která zabrání přehřátí podlahy a budou na ni dopadat žhavé uhlíky padající při přikládání z kamen. Deska může být vyrobena třeba z plechu, skla nebo žuly.

Pravidelné čištění kamen se vyplatí

Po vyhasnutí ohně a vychladnutí kamen nezapomeňte před dalším zatopením vybrat popel, aby mohl oheň lépe hořet díky lepšímu přístupu vzduchu a pohled do kamen byl hezčí. Práci s vybíráním popela vám může usnadnit speciální vysavač na popel. Také se vyplatí dát si práci s vyčištěním skla dvířek, protože při silnějším znečištění jednak nebude pohled na kamna tako poutavý a jednak se mírně snižuje množství vyzařovaného tepla. Saze usazené na skle jsou sice odolné, ale s čisticími přípravky určenými přímo k tomuto účelu není čištění skla příliš náročné.

Mezi další užitečné věci ke snazší údržbě kamen patří kartáč na odstraňování sazí z vnitřních stěn. V blízkosti kamen by pak neměl chybět ani smetáček s lopatkou, protože v okolí kamen je prostě třeba zametat častěji než jinde v domácnosti. K udržení pořádku přispěje také koš na dřevo.

Milujete pohled do ohně plápolajícího v kamnech? Pravděpodobně vám není cizí ani opékání buřtů na ohni nebo grilování masa na grilu. Pokud náhodou přemýšlíte také o koupi grilu na venkovní grilování, doporučujeme vám koupit kvalitní plynový gril, se kterým rychle proměníte každý kus masa na výborný steak. S jeho výběrem vám pomůže náš článek, jak vybrat plynový gril.