Sedíte před kamny, venku chumelí, z kuchyně cítíte vůni cukroví. Blíží se svátky klidu a k navození té správné atmosféry už chybí jen knihy s vánoční tematikou. Právě ty vám pomůžeme v tomto článku najít. Určitě si u nás vyberete tu svou, ať už hledáte vánoční knížku pro děti, dospělé nebo kohokoliv jiného.

Vánoční knihy pro dospělé

Začneme u dospělých, protože to jsme právě my, kdo potřebujeme pro pro navození vánoční atmosféry nejvíce podnětů. Pěkná kniha může pomoci alespoň částečně vrátit víru ve vánoční zázraky.

Posmrtnny-zivot-Holly-Chaseove-Cynthia-Handova

Toto krásné vánoční dílo je velkou mírou inspirováno Vánoční koledou od Charlese Dickense. Její hlavní postavou je 17letá dívka, jež se kvůli své sobeckosti stala duchem a nyní už třetím rokem pracuje pro přísně tajnou společnost. Jejím úkolem zde je náprava dalších sobeckých dívek. Poslední dobou jí ale velice chybí rodina a velmi ráda by se s ní zase setkala. Letošní Vánoce však mohou vše změnit…

Abby Clements – Setkání o Vánocích

Setkani-o-vanicich-Abby-Clementsova

Laurie a Rachel jsou už od dětství velmi blízké kamarádky. Nyní je oběma 35, Laurie žije v Londýně, kde se věnuje své kariéře, a Rachel v Yorkshiru, kde si žije poklidný rodinný život. Souběhem okolností si kamarádky vymění adresy. Kniha sleduje, jak se obě na svých nových bydlištích poperou se svými novými životními problémy. Rachel prožívá život ve velkoměstě a snaží se udržet manželství i rodinu pohromadě, zatímco Laurie se snaží sblížit s vesničany a vypořádat se s mužem, který ji chce zlomit srdce.

Vánoční knihy pro děti

V této části se podíváme na literaturu pro menší – pro ty, kteří ještě v nějaké ty zázraky věří. Vůbec to ale neznamená, že se do níže zmíněné četby nemůžete pustit ani ve vyšším věku. Každá generace si z ní totiž odnese to své.

Hans Christian Andersen – Sněhová královna

knihy-s-vanocni-tematikou-snehova-kralovna

Patrně nejznámější počin legendárního dánského autora H. Ch. Andersena vypráví příběh o odvážné malé holčičce Gerdě, jež se vydá vysvobodit Kaje ze spáru Sněhové královny. Ta si ho totiž odvedla s sebou do Říše sněhu a ledu. Kniha vám ukáže, jak láska dokáže vrátit cit i do zmrazeného srdce.

TIP: Pokud si stále nejste jisti výběrem ani dalších vánočních dárků, zkuste to třeba u nás. Na našem webu vám přinášíme tipy na dárky pro malé i velké, pro slečny i pro pány, pro babičku i pro tchýni.

knihy-s-vanocni-tematikou-Jak-Grinch-ukradl-vanoce-Seuss

Jde o jedno z dalších typických vánočních děl. Grinch je potvora, která má srdce jako kámen. A co víc, strašně nesnáší Vánoce. Jednou se tak rozhodne, že Vánoce ukradne. Na konci však jeho i čtenáře čeká překvapení.

J.K. Rowlingová – Vánoční prasátko

knihy-s-vanocni-tematikou-vanocni-prasatko-rowlingova

Vánoční prasátko je zbrusu nový příběh od světoznámé autorky proslavené zejména díky svým příběhům o Harrym Potterovi. Hlavní postavou je malý chlapec Kuba. Ten má velice rád své plyšové prasátko. Jednoho Štědrého dne se však stane něco hrozného – Kuba o své prasátko přijde. Stane se ale vánoční zázrak a Kuba se s novým plyšovým prasátkem, jenž slouží jako náhrada, vydá do Země Ztracených ho najít. Vydejte se s nimi na dobrodružství i vy!

Eva Košlerová Večerníčkovy pohádky do ouška (audiokniha)

knihy-s-vanocni-tematikou-vecernickovy-pohadky-do-osuka-audiokniha

Pokud máte rádi Večerníčka, rozhodně byste tento počin neměli minout. Nejde však o četbu, nýbrž o audioknihu. Večerníček zde vypráví dobré známé pohádky jako Maxipes Fík, Příběhy včelích medvídků, Rumcajs, Krtečkova dobrodružství a mnoho dalších.

TIP: Milujete Vánoce? My taky. Kromě tematických knížek a tipů na dárky jsme si pro vás proto připravili i velký přehled vánoční inspirace pro výzdobu. Tak ať to u vás doma vánoční atmosférou sálá ostošest. 

Astrid Lindgrenová – Vánoce v Bullerbynu (audiokniha)

knihy-s-vanocni-tematikou-Vanoce-v-Bullerbynu-Astrid-Lindgrenova-audiokniha

Kniha Děti z Bullerbynu je jednou z nejprodávanějších dětských knih vůbec. Tentokrát se ale děj přesune do období vánoc. Osudy dětských hrdinů si můžete poslechnout v audio podobě vyprávěné legendární českou herečkou Libuší Šafránkovou

Vánoční knihy pro všechny generace

Nakonec se podíváme na některé univerzální vánoční knížky, které zaujmou všechny – malé i velké. Následující díla můžete například číst se svými potomky a tím posílit mezigenerační vztahy.

Charles Dickens – Vánoční Koleda

knihy-s-vanocni-tematikou-vanocni-koleda-Charles-Dickens

Není snad známější vánoční knihy, než je tato. Starý bohatý a lakomý obchodník miluje jen jedno – peníze. Na Štědrý večer ho však navštíví tři duchové (duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc). Ti mu chtějí pomoci stát se lepším člověkem. V knize můžete pozorovat, co se s obchodníkem stane poté, co spatří život nemajetných.

L. Myracle, J. Green & M. Johnson – Sněží, sněží…

knihy-s-vanocni-tematikou-snezi-snezi

Děj se odehrává v malém městečku Gracetown. Sněhová bouře tu pořádně zamotá příběhy hned několika lidí. Ve třech vánočních příbězích se mimo jiné setkáte se čtrnácti roztleskávačkami, jedním miniprasetem a keramickou vesničkou pro elfy.

Philip Pullman – Zlatý kompas

knihy-s-vanocni-tematikou--Zlaty-kompas

První díl trilogie „Jeho temné esence“ se zpočátku může zdát jako kniha pro děti. Pokud už do této skupiny nezapadáte, můžete tu ale naopak najít spoustu poslání skrytých před dětským okem. Příběh se odehrává v paralelním světě, kde má každý svého démona, jehož obraz je tvořen na základě osobnostních rysů majitele. Hlavní hrdinka Lyra ve světě už tak plném nástrah postupuje nebezpečnou cestu na sever, aby zachránila svého kamaráda Rogera. Zažije přitom spoustu dobrodružství. Podaří se jí ale dosáhnout svého cíle?

Závěr

Ať už si vyberete jakoukoliv knihu ze seznamu, Vánoce si určitě užijete. Pro případnou další inspiraci, si prohlédněte naše téma Vánoce. Samozřejmě se ale nenechte unést jen nákupy. Snažte se trávit co nejvíce času i se svými blízkými, a hlavně nezapomeňte vykonat nějaké to dobro. Vždyť přece o tom Vánoce jsou.