Nejlepší tablet

Samsung Galaxy Tab S5e LTE černý

Velikost displeje: 10,5″. Velikost RAM (GB): 4 GB. Velikost uložiště (GB): 64 GB. Připojení k internetu: Wi-Fi + Cellular síť. Rozlišení hlavního objektivu fotoaparátu: 13 MPx. Počet jader procesoru: 8.

Rychlý a kvalitní tablet určený pro práci i zábavu. 4 GB RAM a 8 jader zajistí vysoký výkon a rychlost tabletu, snadno se připojíte k WI-Fi nebo prostřednictvím dat a ještě vyfotíte kvalitní fotagrafie. Počítat můžete také s perfektním vykreslením barev, jemnými přechody a opravdu sytou černou barvu. 

+ Dárek k nákupu

Kvalitní tablet za rozumnou cenu

Lenovo Tab P10 4GB/64GB LTE

 

Velikost displeje: 10,1″. Velikost RAM (GB): 4 GB. Velikost uložiště (GB): 64 GB. Připojení k internetu: Wi-Fi + Cellular síť. Rozlišení hlavního objektivu fotoaparátu: 8 MPx. Počet jader procesoru: 8.
Za rozumnou cenu pořídíte kvalitní tablet Lenovo P10. Stejně jako předchozí tablet jej lze využít jak pro práci tak ve volném čase. Je jen o něco menší, má méně kvalitní fotoaparát, ze kterého ale stále pořídíte pěkné fotky, a i kvalita displeje za předchozím modelem trošku pokulhává. Pokud vám však nejde o perfektní vykreslení barev, vystačíte si i s tímto tabletem. Výhodou displeje u tabletu Lenovo je jeho nižší náročnost na spotřebu baterie

+ Sleva 18 % na tablet, doprava zdarma a sleva 10 % na příslušenství k tabletu.

Levný tablet

Huawei MatePad T8 3GB+32GB modrý

 

Velikost displeje: 8″. Velikost RAM (GB): 3 GB. Velikost uložiště (GB): 32 GB. Připojení k internetu: Wi-Fi síť. Rozlišení hlavního objektivu fotoaparátu: 5 MPx. Počet jader procesoru: 8.

Nejlepší mezi levnými tablety. Nebude ani tak rychlý, ani výkonný jako předchozí modely, ale v pohodě zvládne jednoduchou práci, brouzdání po internetu a sledování filmů. O trochu menší, ale také s displejem IPS, u kterého se nemusíte bát ani používání tabletu na slunci – vše dobře uvidíte. Fotoaparát vám bude stačit na focení dokumentů, případně fotek v základní kvalitě

+ Sleva 10 % na příslušenství k tabletu.

Operační systém

U tabletů se nejběžněji setkáte s operačním systémem Android a systémem iOS, ale s tím pouze na zařízeních Apple. Na několika tabletech však můžete najít i Windows. Jaký operační systém vybrat?

Windows (Microsoft)

Operační systém Windows není oproti dvou následujícím tolik rozšířený. Má výrazně menší nabídku aplikací. Výhodou však je možnost udělat si z tabletu notebook, protože lze instalovat PC a kancelářské programy, což se bude hodit hlavně při práci. K tabletu tak stačí dokoupit klávesnici a alternativa pracovního notebooku je na světě.

Android (Google)

Hojně využívaný především u chytrých telefonů různých značek. Svoji výhodu má i na tabletech. Android totiž nabízí širokou škálu dostupných aplikací v Google Play, díky kterým se dá tablet do vysoké míry personalizovat. Tablety s OS Android najdete ve všech cenových kategoriích, což je určitě výhoda. Máte-li i telefon s Androidem, a neplánujete jej do budoucna měnit, bude to pro vás vhodná volba.

iOS (Apple)

Operační systém iOS využijete především, jste-li již vlastníkem zařízení s tímto systémem. Vše se snadno synchronizuje, a tak máte vždy ve všech zařízeních, to co zrovna potřebujete. iOS není oproti Androidu tolik softwarově modifikovatelný, to ale znamená, že se jedná o bezpečný systém, který není zbytečně zpomalován. Můžete si tak být jisti, že i za rok poběží stejně rychle jako když byl nový. V podstatě se nestane, že by zařízení s tímto operačním systémem bylo nekvalitní. Proto musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.

Displej tabletu

Jeden z parametrů toho, jak vybrat tablet, je i jeho displej. Jak velký budeme potřebovat, jaká technologie nám bude vyhovovat, a jaké rozlišení upřednostníme. 

Velikost displeje – úhlopříčka

Velikost displeje tabletů se udává v palcích a volíme ji dle účelu používání tabletu. Jak velký vybrat tablet? Jaké jsou rozměry tabletu v cm? 

 Rozměry tabletu v cm jsou následující: 

Displej v palcích Displej v cm Tablet Primární použití
7″ 17,78 cm

Alcatel 1T 7 2019 KIDS růžový

Vhodný pro děti
7,9″ 20,07 cm

Apple iPad mini 64GB Wi-Fi zlatý (2019)

Ideální pro zábavu, cestování
8″ 20,32 cm

Samsung Galaxy Tab A 8.0 LTE SM-T295 černý

Tablety lze využít pro práci – připojením klávesnice může sloužit jako náhrada notebooku. Díky větší velikosti je vhodný i pro seniory. Hodí se také pro zábavu, jen počítejte s tím, že větší tablet znamená i vyšší váhu, dlouhodobé držení v rukách by mohlo být náročné. Je vhodnější je položit nebo využít držák na tablet.
9,7″ 24,64 cm

Huawei Mediapad T3 10 32GB Wi-Fi šedý

10″ 25,4 cm

Alcatel 3T 10 LTE + Audio Station černý

10,1″ 25,56 cm

Samsung Galaxy Tab Active Pro WiFi černý

10,2″ 25,91 cm

Apple iPad 10,2″ 128GB Wi-Fi stříbrný (2019)

10,4″ 26,42 cm Samsung Galaxy Tab S6 Lite Wi-Fi modrý
10,5″ 26,67 cm Apple iPad Air 256GB Wi-Fi vesmírně šedý (2019)
11″ 27,94 cm Apple iPad Pro 11″ 128 GB Wi-Fi vesmírně šedý (2020)
12,9″ 32,77 cm

Apple iPad Pro 12,9″ 256 GB Wi-Fi + Cellular stříbrný (2020)

 

Technologie displeje tabletu

Jaké může mít tablet typy displejů? Typů displejů je několik, uvedeme ty dnes nejběžněji dostupné

 

TN Nejméně kvalitní typ displeje, obvykle u levných tabletů. Horší vykreslení barev, černé především, a horší viditelnost z různých pozorovacích úhlů oproti ostatním displejům. K fungování potřebuje podsvícení, což má vliv na spotřebu baterie. Není úsporný.
IPS Lze používat na slunci, obraz dobře vidíte i z ostrých úhlů, úspora baterie. Displej tabletů, kde nejde pouze o kvalitu, ale důležitý je poměr kvalita/cena.
AMOLED Vynikající kontrasty a vykreslení barev. Sledování z ostrých úhlů není problém, perfektní vykreslení černé, možné sledování na slunci. Je náročnější na baterii a má vyšší cenu.
Super AMOLED (SAMOLED) Vše jako AMOLED, navíc lepší jas, detailnější přechody, kvalita zobrazení, věrnost barev a životnost.
Retina Pouze u tabletů značky Apple. Založen na technologii IPS, Super Retina na technologii OLED. Má vysokou jemnost a obecně jsou tyto displeje považovány za kvalitní.

Rozlišení displeje tabletu

Tak jako u televizí, notebooků a dalších zařízeních, které disponují displejem, i u tabletů je potřeba myslet na rozlišení displeje. Rozlišení v podstatě znamená, jak bude ostrý obraz. Čím více pixelů, tím větší ostrost displeje tabletu. Abychom těch tabulek neměli málo, uvádíme pro přehlednost ještě jednu. Jaké rozlišení by měl tablet mít?

Velikost displeje Rozlišení v pixelech (minimálně)
7″ 1024×600
8″ 1280×800
9″ a více 1920×1080

Jak vybrat tablet s ohledem na výdrž baterie

Samozřejmostí je, že chceme, aby nám tablet vydržel fungovat co nejdéle. Obzvláště na cestách je výdrž baterie důležitá, i když i tento problém dnes může snadno vyřešit powerbanka. 

Výdrž baterie je uváděna v mAh. Mohlo by se zdát, že čím vyšší tato metrika je, tím vyšší bude výdrž baterie. Ale není tomu tak, protože výdrž baterie určuje také náročnost displeje, jeho velikost, výkon procesoru a dalších parametrů. Proto, když řešíme, jak vybrat tablet, je vhodné sledovat udávanou časovou výdrž baterie. I zde je však potřeba počítat s tím, že výrobci tento čas udávají při nevelké zátěži tabletu. Ale orientačně s tím počítat můžete, alespoň co do srovnání tabletů. Nejblíže reálnému času používání uvádí informace výrobce Apple.  

Podle účelu použití byste měli volit i výdrž baterie. Pokud víte, že tablet budete používat hlavně doma, a jde vám o co nejnižší cenu, vystačíte si s tablety s udávanou výdrží do 6 hodin. Tablety s výdrží do 10 hodin jsou vhodné pro krátké pracovní úkony a na kratší cesty. Na delší cesty a práci mimo elektrickou síť po delší dobu jsou vhodné tablety s výdrží delší jak 10 hodin

Operační paměť RAM tabletu

Údaje o RAM a procesoru byste měli sledovat vzhledem k výkonu zařízení. Čím větší máte tablet, tím větší byste měli mít i velikost RAM. Výkon je však ovlivněn i dalšími komponenty, proto, když chcete kvalitní tablet, chtějte co největší RAM, a co nejvíce jader procesoru O tom dále v článku.  

U tabletů obvykle najdete RAM od 1 GB do 8 GB. U dětských tabletů, pro předškolní děti, vám bude stačit RAM 1 GB, ale u běžných tabletů doporučujeme minimálně 2 GB. Pokud víte, že budete na tabletu i pracovat, používat ho ke studiu nebo hraní náročnějších her, je lepší volit 4 GB. 

U výběru pak také zahrňte typ RAM, kdy DDR2 je nejméně kvalitní a výkonný a DDR4 je považován za standard kvalitních tabletů ve vyšší cenové kategorii. 

Procesor

Procesory doporučujeme vybírat od kvalitních výrobců jako je NVIDIA, Intel nebo Samsung. Důležitým parametrem u procesorů je frekvence, ta je uváděna v GHz a čím vyšší frekvence je, tím výkonnější je procesor. Také záleží na počtu jader, které procesor má. Opět platí, že čím má tablet větší úhlopříčku, měl by mít vyšší frekvenci a více jader. Jako minimum pro tablet, který budete používat pro občasnou práci nebo zábavu, by měl být procesor s dvěma jádry a 2 GHz. Chcete-li výkonný tablet, který bude nahrazovat notebook, poohlédněte se po tabletu s procesorem o 4 jádrech a minimálně 3 GHz. Obecně lze říci, že tablety s 1 GHz zvládnou nenáročné používání – brouzdání po internetu, čtení knih, jednoduché aplikace. Tablety s 2 GHz jsou vhodné pro běžného uživatele, který nemá na tablet specifické nároky. 4 GHz mají kvalitní, cenově náročnější tablety, kde bude potřeba vysoký výkon.  

Jak vybrat tablet podle velikosti úložiště

Velikost úložiště je důležitá, pokud máte v plánu do tabletu stahovat aplikace, soubory, fotografie a podobně. Pro tablety, které nedisponují možností rozšířit úložiště pomocí paměťové karty, nebo nebudete-li používat cloudové úložiště, je lepší volit minimálně 32 GB. Hodně paměti spotřebuje operační systém, proto takových 8 GB může být u tabletu opravdu málo.

WIFI, Cellular, 4G/LTE

Zkratkám se ve světě elektroniky nevyhneme, ale zrovna tyhle jsou dobře známé. Co to však znamená pro tablet? Když víte, že nebudete internet v tabletu využívat mimo dostupné sítě Wi-Fi, vystačíte si s parametrem WI-Fi. Pro případ, že na internet budete chtít být připojeni i mimo Wi-Fi síť, budete potřebovat, aby tablet měl označení Cellular, někdy prodejci přímo uvádějí 4G nebo LTE. Dnes už je to standard, navíc se již brzy objeví i 5G signál. Cellular však znamená, že budete potřebovat simkartu, která vám zajistí data v tabletu, a tak brouzdání po internetu i mimo Wi-Fi síť. Mnoho tabletů dnes disponuje obojím.

Fotoaparát tabletu

Fotoaparát je dnes u tabletu běžnou součástí. Ne tolik kvalitní fotoaparát. Proto je vhodné říct si, k čemu budu tablet používat, a zda potřebuji kvalitní fotoaparát. Obzvláště, když už mám telefon, kde pořádný fotoaparát je. Stejně jako u fotoaparátu běžných, tak těch na telefonech a tabletech je důležité sledovat počet megapixelů. 5 Mpx vám vystačí, když si budete potřebovat ofotit pracovní nebo školní materiály. Na focení pěkných fotek pak alespoň 10 Mpx. Co do megapixelů, platí čím více, tím kvalitní snímek. Avšak je potřeba zohlednit i další parametry. Ohnisková vzdálenost postačí okolo 25 mm, vhodné je mít blesk

Konstrukce tabletu

Nejčastěji se setkáte s plastovou konstrukcí, je levnější na výrobu, ale relativně odolná proti pádů. Skleněná a kovová konstrukce působí elegantním dojmem, najdeme ji hlavně u dražších tabletů. Sklo je křehké, obzvláště při pádu velmi nepraktické. Kovové konstrukce jsou však velmi odolné, i když mohou být trochu klouzavé. Ať zvolíte jakoukoliv konstrukci, přístroje by měly být chráněny kvalitním krytem nebo obalem.