Na iPhonu 12 Pro a novějších modelech Pro s iOS 14.3 nebo novější verzí systému je možné fotografovat v režimu nazývaném Apple ProRAW. Tento formát fotografie poskytuje rozšířené možnosti pro kreativní úpravy.

Co je Apple ProRAW?

Apple ProRAW kombinuje data ze standardního RAW formátu s procesem zpracování obrazu prováděným přímo v iPhonu. Tím získáváte větší flexibilitu při úpravách expozice, barev a vyvážení bílé na vašich fotografiích. S iOS 14.3 a novějším a iPhonem 12 Pro a novějšími modely Pro můžete fotografovat ve formátu ProRAW pomocí libovolného z fotoaparátů, dokonce i při použití funkcí Smart HDR, Deep Fusion nebo Noční režim. Fotografie ve formátu ProRAW lze následně upravovat jak v aplikaci Fotky, tak i v jiných fotografických aplikacích třetích stran.

Jak nastavit ProRAW?

Abyste mohli fotografovat v režimu ProRAW, postupujte následovně: Otevřete Nastavení na vašem zařízení a přejděte do sekce Fotoaparát. Tam najdete možnost Formáty. V této části Fotografování aktivujte volbu Apple ProRAW. Když budete chtít pořídit fotografii ve formátu ProRAW, spusťte aplikaci Fotoaparát a klepněte na možnost RAW. Nyní můžete provést snímek.

Pokud později budete chtít vrátit se k výchozímu formátu, jednoduše v aplikaci Fotoaparát vypněte volbu RAW. Systém automaticky přepne formát fotografií zpět na to, co máte nastaveno ve části Fotografování v Nastavení > Fotoaparát > Formáty: buď na Vysoká efektivita (HEIF formát) nebo na Nejkompatibilnější (JPEG formát).

2 možnost rozlišení fotografií

Na iPhonu 14 Pro máte možnost pořizovat fotografie ve formátu Apple ProRAW ve dvou různých rozlišeních: 12 megapixelů nebo 48 megapixelů. Rozlišení 48 MP poskytuje v souboru s obrázkem více detailů, což znamená, že můžete fotografii lépe zvětšovat a máte větší volnost při ořezávání. Soubory s fotografiemi o rozlišení 12 MP jsou zase menší.

Pokud chcete tuto volbu nastavit, otevřete aplikaci Nastavení na vašem zařízení, klepněte na možnost Fotoaparát, poté na Formáty a zapněte Apple ProRAW. Tím se vám zobrazí možnost výběru rozlišení. Na iPhonu 14 Pro můžete vybrat mezi dvěma možnostmi rozlišení ProRAW: buď 12 MP, nebo 48 MP.

Je třeba poznamenat, že velikost souboru s obrázkem ProRAW se liší v závislosti na zvoleném rozlišení. Fotografie s rozlišením 12 MP mají velikost přibližně 25 MB, zatímco fotografie s rozlišením 48 MP mají velikost přibližně 75 MB. Rozlišení 48 MP je k dispozici pouze pro fotografie pořízené hlavním fotoaparátem s přiblížením 1×. Ultraširokoúhlé snímky, makrosnímky, snímky s použitím teleobjektivu, noční režim nebo blesk mohou být uloženy pouze v rozlišení 12 MP.