Přechod na DVB-T2 mnohým ze začátku zamotal hlavu, ale stále se jedná o digitální pozemní vysílání. Jen k němu potřebujeme televizi nebo set-top box, který nový signál podporuje. Ale nebojte, jsem tady od toho, abych vám poradil, jak vybrat set-top box nejen pro DVB-T2. HbbTV a další funkce, které set-top boxy nabízejí vám jednoduše vysvětlím a ukážeme si dvě zařízení, která jsou hojně vyhledávaná.

Hlavní orientační parametr: Typ vysílání

Jaký set-top box budete potřebovat záleží na typu digitálního vysílání, které chcete přijímat. V tomto článku řešíme především pozemní vysílání, což znamená DVB-T2 a set-top box pro to určený. Další typy vysílání a set-top boxů uvádím jen pro přehled a porovnání, jich se však již signál DVB-T2 netýká.

Pozemní vysílání

Pozemní vysílání využívá k zachycení signálu anténu, přes kterou se přenáší do set-top boxu, ten sám o sobě obvykle signál nezachytí. Polarizace signálu je trošku jiná pro signál DVB-T2, než tomu je pro původní signál. U většiny antén to není problém a signál přijmou bez nutnosti zásahu. Několik málo antén však bude potřeba pootočit. Pokud žijete v bytovém domě a máte společnou anténu, o její správné fungování by se měl postarat správce domu. V opačném případě můžete využít servis certifikovaných techniků z vašeho kraje.

Set-top boxy pro DVB-T2

Snadná instalace, nízká cena
STRONG SRT82
set-top-box-levny
Set-top box DVB-T2 s HbbTV, top produkt
TechniSat Digit ISIO STC 4K Ultra HD
 
set-top-box-dvb-t2-hbbtv

Satelitní, internetové a kabelové vysílání

Příjem satelitního vysílání DVB-S nebo novějšího DVB-S2 je placený a potřebujete k němu satelitní přijímač a poskytovatele. Za to se však dočkáte vyšší kvality obrazu i zvuku a širšího výběru programů.

Internetové vysílání využívá k přenosu signálu internetový protokol a je zpoplatněné. Aby vám fungovalo, potřebujete set-top box s podporou standardu IPTV. Hledejte proto set-top box s internetovým portem nebo WiFi.

Kabelové vysílání DVB-C, stejně jako dvě předchozí, je placené a obvykle je vám nabídnuto společně s internetem. Pro jeho příjem potřebujete mít televizi nebo set-top box s DVB-C tunerem.

dvb-t2-hbbtv-set-top-box

HbbTV a další funkce set-top boxů

  • HbbTV – Funkce pro přehrávání již odvysílaných pořadů z archivů jednotlivých programů. Funkci na ovladači najdete pod červeným tlačítkem.
  • Timeshift – Umožňuje pauznout vysílání, případně přeskočit reklamy.
  • Nahrávání – Funkce, díky které nahrajete pořady a uložíte si je na disk nebo externí úložiště.
  • Operační systém – Díky němu můžete využívat aplikace a z vaší televize se stane Smart TV. Na Spotify si pustíte hudbu, na YouTube kouknete na videa a na Netflixu uvidíte spoustu zajímavých filmů a seriálů.
  • Duální tuner – Pro milovníky pořadů – umožní vám sledovat pořad na jednom kanálu a na jiném si zároveň nahrávat pořad další.