Jako první postel pro dítě, pro čerstvý přírůstek do rodiny se obvykle pořizuje malá dětská postýlka s ohrádkou. Jakou postel ale pořídit, když už je dítě na takovou postel velké? Oblíbenou volbou pro menší děti je dětská postel se zábranou – mohou do ní bez pomoci vlézt samy a zároveň nehrozí žádná nehoda při neklidném spaní. Do dětské postele menších rozměrů, než je klasická postel pro dospělé, se několik dalších let pohodlně vejdou a přitom nezabírá v pokoji tolik místa. Dětem však můžete rovnou pořídit i velkou postel. Existuje řada typů postelí různých rozměrů a z různých materiálů. Abyste se v nabídce obchodů snáze orientovali, připravili jsme pro vás článek, jak vybrat postel pro dítě, a výběr tak pro vás bude mnohem snazší úkol.

V článku vám nejdříve představíme naše tipy na kvalitní postele pro děti. Poté přijde na řadu podrobný průvodce výběrem, kde se dozvíte, jaké máte možnosti při výběru konstrukce postele, jejích rozměrů a použitých materiálů.

Nejlepší postel pro děti

Hledáte nejlepší postel pro děti? Podívejte se na naše tipy a vyberte si z nich takovou postel, která bude odpovídat vašim požadavkům z hlediska konstrukce, designu, materiálu a ceny.

Dětská postel v designu závodního auta

Dětská postel v designu královského kočáru

Klasická dětská palanda z borovicového dřeva

Jak vybrat postel pro dítě

Ještě než se dostaneme k tomu, jak vybrat postel pro dítě, zbývá odpovědět na jednu často kladenou otázku: Kdy přejít z postýlky na postel? Sice neexistuje univerzální, obecně platná odpověď na to, kdy koupit větší postýlku, ale obecně se po postýlce s ohrádkou určené pro ty nejmenší pořizuje další – dětská postel menších rozměrů nebo rovnou postel pro dospělé – zhruba ve třech letech.

Nyní se konečně podíváme na to, jaká základní kritéria musíte vzít při výběru v úvahu a jaké v rámci nich máte možnosti.

Konstrukce a vzhled

V první řadě se při výběru dětské postele musíte zaměřit na její konstrukci, se kterou souvisí také vzhled postele. Můžete buď hledat spíše postel s klasickým vzhledem, nebo nějakou speciální, například v designu závodního nebo hasičského auta pro kluky nebo královského kočáru pro holky. Univerzálním designovým kouskem jsou postele s dřevěnou konstrukcí ve tvaru domečku. Součástí některých, zejména patrových dětských postelí může být dokonce skluzavka.

Dětská postel se zábranou

U klasických postelí pro menší děti, které jsou při spánku neklidné, je v každém případě dobré, aby postel měla zábranu proti spadnutí z postele. Pokud je postel postavená u zdi, tak rám kolem postele navíc pomáhá chránit zeď před poničením a ušpiněním.

Funkci dětské postele se zábranou zpravidla plní i třeba zmíněné postele v designu auta, kde jako zábrany slouží bočnice s kresbou. U postelí s klasickým vzhledem jsou bočními zábranami běžně vybaveny postele menších, dětských rozměrů, u postelí s „dospělými či téměř dospělými“ rozměry to již pravidlo není, ale i tyto postele s bezpečnostními zábranami seženete.

Dětská postel s přistýlkou

Dětské postele s přistýlkou nabízí po jednoduchém vysunutí přistýlky druhé místo na spaní. Vyřešit tak lze spaní dvou malých dětí v bytě na omezeném prostoru, ale vhodné jsou spíše pro občasné přespání kamaráda nebo kamarádky nebo si na přistýlku může lehnout rodič při uspávání. Přistýlka je u většiny dětských postelí po vysunutí položená níže než hlavní spací plocha postele.

Patrová dětská postel

Patrových postelí je více druhů. Palandy najdou využití zejména v menších dětských pokojích, kde potřebujete zajistit místo na spaní pro dvě, nebo dokonce tři děti na malém prostoru. Berte v úvahu, že ty z dětí, které budou spát ve vyšších patrech postele, musí být schopné bezpečně vylézat po žebříku na své lůžko. Obecně se uvádí, že horní lůžko na palandě by měly používat děti starší alespoň 5 let. Zábrana na výše položených lůžkách je samozřejmostí a zábranou může být vybaveno i spodní lůžko palandy.

Dalším druhem patrové postele je zvýšená postel pro jedno dítě. Zvýšené postele standardně mají zábranu proti spadnutí z postele, protože spací plocha je umístěná výše než u klasické postele. Prostor pod lůžkem obvykle slouží jako prostor pro ukládání věcí, například hraček, a to buď volně, nebo jsou spolu s postelí dodávány skříňky.

Speciálním typem jednolůžkové zvýšené postele je multifunkční dětská postel, která kombinuje místo na spaní s úložnými prostory a navíc ještě s psacím stolem.

Dětská postel s úložným prostorem

Úložný prostor nabízí postele s různou konstrukcí – nízkou, zvýšenou i patrovou – a je skvělým pomocníkem pro uložení hraček nebo náhradních peřin. Úložný prostor může být řešený buď prostřednictvím vyklápěcího roštu, úložných zásuvek, skříněk nebo policových regálů. Úložný prostor, do kterého se lze dostat po zvednutí roštu s matrací, je vhodný pro starší děti, které jsou schopny lůžko již bez problému zvednout.

TIP: Při výběru postele nezapomeňte ověřit její nosnost. Nosnost byste měli volit s dostatečnou rezervou s ohledem na růst dítěte.

jak-vybrat-detskou-postel-nabytek-do-detskeho-pokoje

Rozměry

Nevíte, jak velkou postel pro dítě pořídit? Co se týká rozměrů postele, můžete myslet dopředu a pořídit malému dítěti rovnou postel s typickými rozměry postele pro dospělé, tedy 200 × 90 cm. V kategorii velkých dětských postelí jsou rozšířené rovněž postele s rozměry 180 × 90 cm nebo 190 × 90 cm, které dětem vydrží poměrně dlouho. U postelí těchto rozměrů proto dbejte na to, aby byly vyrobeny z kvalitních materiálů, a tak dokázaly nabídnout dlouhou životnost.

Pokud se rozhodnete nevynechat mezistupeň v podobě běžné dětské postele se zábranou, třeba i nějaké se speciálním designem, tak tento typ postelí je obvykle o něco menší. Vhodná minimální délka postele se odvíjí od výšky dítěte – měla by být alespoň o 30 cm delší, než je výška dítěte, aby mu pár let vydržela. Rozměr spací plochy u dětských postelí pro malé děti (zhruba do 10 let) nejčastěji bývá 160 × 80 cm a často se můžete setkat také s ještě menší postelí s rozměry 140 × 70 cm (vhodná pro děti asi do 6 let).

Materiál

Za nejkvalitnější materiál na výrobu dětské postele lze považovat masivní dřevo, stejně jako u postelí pro dospělé. Děti sice postel tolik nezatíží svou hmotností, ale zase postel pravidelně podrobují zkoušce pevnosti, když na ní skáčou nebo vyvádí jiné skopičiny. Kvalitní masiv poskytuje posteli dostatečnou tuhost a odolnost. Masiv je v podstatě zárukou toho, že postel vydrží až do její další výměny za velkou postel pro dospělé.

Alternativou jsou postele z laminovaných dřevotřískových desek. Tyto desky jsou sice tvrdé, ale pevnost postelí z DTD je nižší, což se odráží na jejich životnosti. Pokud však nenarazíte na nekvalitní výrobek a dítě se k ní nebude chovat zvlášť necitlivě, dětská postel z DTD by dítěti až do výměny za velkou postel vydržet měla. Lepidel obsažených v dřevotřískových deskách se není třeba obávat, protože výrobci při jejich výrobě musí dodržovat příslušné normy pro zajištění zdravotní nezávadnosti. Výhodou, která vyvažuje menší odolnost postelí z lamina oproti těm z masivu, je příznivější cena.

Pro úplnost zmíníme ještě vcelku omezenou nabídku čalouněných a kovových dětských postelí. Zatímco v rámci kategorie dospělých postelí jsou čalouněné postele vcelku běžné, v dětských rozměrech jich na výběr příliš není. Mezi jejich výhody patří to, že většinou nabízí praktický úložný prostor. Ovšem nejsou vhodné pro alergiky a obvykle u nich nelze vyměnit matraci.

Velmi omezená nabídka dětských kovových postelí svědčí o jejich nízké popularitě. Jedná se spíše o designový prvek do pokoje, který působí studeným dojmem, a to v případě postele není ideální. Pro menší děti navíc nejsou primárně určené už kvůli tomu, že jsou běžně dostupné pouze v klasickém rozměru 200 × 90 cm. Kvalitním modelům však nelze upřít slušnou odolnost a také jsou vhodné pro alergiky.

Důležitou součástí postele je kromě kvalitní základní konstrukce postele také postelový rošt. Především v případě, že rošt není součástí vámi vybrané postele, jistě vám přijde vhod článek o tom, jak vybrat rošt na postel.

Vybíráte nábytek do dětského pokoje? Pak by vás mohly zajímat i články na téma Jak vybrat dětský psací stůl či Jak vybrat dětskou židli k psacímu stolu