Kvalitní židle k psacímu stolu společně se samotným psacím stolem je základem komfortního a zdravého pracovního místa, a to nejen u dětí. Tomu, jak vybrat dětský psací stůl, jsme se věnovali v nedávném článku, v tom dnešním tak nezbývá nic jiného než představit, jak vybrat dětskou židli, která naplní vaše očekávání a splní všechny dětské nároky. Zdravé pracovní místo by měly mít děti k dispozici, co nejdříve to bude potřeba. Samozřejmě batolata psací stůl s židlí nevyužijí, ale už zhruba od 4 nebo 5 let děti potřebují pohodlné místo pro kreslení a další podobné aktivity.

V článku nejdříve najdete naše tipy na kvalitní dětské židle, z nichž si můžete bez dlouhého rozmýšlení vybrat tu pravou podle toho, kolik peněz plánujete do dětské židle investovat. Poté již následuje popis důležitých kritérií, která musíte brát při výběru dětské židle v úvahu. Nakonec jsme pro vás připravili popis základních zásad správného sezení, které jsou užitečné jak pro vaše děti, tak i pro vás.

Red Fighter C5 – dobrý poměr cena/výkon

jak-vybrat-detskou-zidli-k-psacimu-stolu

Dětská herní židle Red Fighter C5 nabízí ergonomický design pro pohodlné sezení, který přispívá k správnému držení těla. Její povrch z PU kůže je prodyšný a pohodlný a snadno se čistí. 

Anais – rostoucí židle za příznivou cenu

Dětská židle k psacímu stolu, šedá, kvalitní provedení, s područkami, s podnoží, rostoucí

Rostoucí židle je dostupná ve dvou barevných variantách – v šedé a růžové, je s područkami i podnoží. Součástí je speciální opěrka zad s odnímatelnými šlemi. Židle kombinuje ergonomické a bezpečnostní prvky. Je nastavitelná v několika oblastech.

Mayer MYCHAMP – rostoucí židle pro náročné

jak-vybrat-detskou-zidli-k-psacimu-stolu

Dětská rostoucí židle Mayer MyChamp je skvělý ergonomický partner pro děti všech věkových skupin. Je vyvinutá pro zdravé sezení pro různé dětské postavy. Bez ohledu na to, zda je pro čtyřletého předškoláka nebo vyrůstajícího teenagera, tato židle poskytuje pohodlí. Je navržena tak, aby byla spolehlivým společníkem během celého vzdělávacího procesu vašeho dítěte, a to s nosností až 90 kg. Rostoucí dětská židle k psacímu stolu je dostupná v několika barevných provedeních.  

Jak vybrat dětskou židli k psacímu stolu

Jakou dětskou židli k psacímu stolu vybrat, aby vašemu dítěti nabízela dostatečný komfort při učení, psaní úkolů nebo kreslení?

Obecně dobrou volbu představuje ergonomická, zdravotní židle k psacímu stolunesprávné sezení totiž vede ke vzniku zdravotních problémů. Namáhaná je při sezení zejména páteř, což v současnosti bohužel často pociťují i mladí lidé. U dětí je navíc páteř zvlášť náchylná, protože se stále ještě vyvíjí v závislosti na jejich růstu. Neblahým důsledkem dlouhodobého používání nekvalitní židle a špatného sezení je vznik vad držení těla, svalových dysbalancí a bolesti zad, krku nebo svalů.

Nyní se dostáváme ke konkrétním kritériím, na která je dobré se při výběru dětské židle zaměřit.

Výška dětské židle

Na výběr sice jsou židle s pevnou i nastavitelnou výškou, vybírat byste však rozhodně měli pouze mezi výškově nastavitelnými židlemi. Výška židle je totiž zásadní parametr, který se odvíjí od výšky postavy dítěte – a ta se poměrně rychle mění. Dokonce i pevnou židli se správnou výškou v době koupě byste tudíž museli brzy vyměnit.

Výška nastavitelných dětských židlí, tedy přesněji řečeno výška jejich sedáku od země, se obvykle pohybuje v rozsahu zhruba 35–50 centimetrů. Židle pro dospělé často mají nejnižší možnou výšku okolo 45 centimetrů, a proto nejsou pro menší děti vhodné.

Hloubka sedáku

Hloubku sedáku byste určitě neměli podceňovat. Správná hloubka sedáku zajistí, že podepření nohou bude končit kousek před koleny, takže dítě bude moct ohnout kolena do pravého úhlu a položit chodidla na zem, a zároveň nebude mít problém se opřít o opěradlo, aniž by se muselo nepřirozeně zaklánět.

Ani hloubka sedáku nemusí být u židle pevně daná, nastavení hloubky sedáku zpravidla umožňují rostoucí dětské židle. Počítejte však s tím, že kvalitní rostoucí židle jsou dražší. Není to nezbytně nutná funkce, ale rozhodně je praktická a židle může díky ní dítěti sloužit delší dobu.

TIP: Rostoucí židle se vyplatí pořizovat zejména menším dětem předškolního věku. Židle jim poté většinou vydrží po celý 1. stupeň základní školy. Pro dítě 2. stupně základní školy s výškou přes 150 centimetrů již rostoucí židli nemá význam kupovat.

Opěradlo

Pro dostatečnou oporu těla by opěradlo mělo být vysoké alespoň do výše lopatek, v ideálním případě však ještě o něco vyšší. Židle s vyšším opěradlem navíc dítěti déle vydrží. S problémem s nedostatečnou výškou opěradla se prakticky nelze setkat v případě pořízení rostoucí židle. Patřičnou oporu potřebují záda v oblasti beder, opěradlo by tak mělo této kritické oblasti zad poskytovat spolehlivou podporu.

Područky

Stejně jako u kancelářských židlí pro dospělé jsou i u dětských židlí k psacímu stolu důležitou součástí židle područky, jež pomáhají zajišťovat zdravé sezení. Dospělí mohou područky ocenit i z důvodu snazšího vstávání ze židle – to děti sice jednoduše zvládnou i bez jejich pomoci, ale područky jim (stejně jako dospělým) pomohou svírat v loktech pravý úhel, což patří k zásadám zdravého sezení. Opření loktů také pomůže k uvolnění napětí v oblasti krku.

Užitečná je možnost polohování područek pro přesné nastavení jejich výšky, a tím i pro podporu držení požadovaného úhlu v loktech a uvolnění napětí v oblasti krku. U židlí pro dospělé je takových židlí na výběr celá řada, ale v kategorii dětských židlí se nejedná o běžnou funkci. Každopádně to není úplná nezbytnost a dostačující jsou běžně i pevné područky – výška pevných područek bývá poměrně vyhovující a područky tak dobře plní svůj účel.

Potah

Co se týká potahů židle, tak pro děti je samozřejmě nejdůležitější, aby měla „správnou“ barvu. Kromě odstínu je však vhodné se zamyslet i nad tím, aby potahy byly praktické, tedy snadno omyvatelné.

Nosnost dětské židle

Předtím, než nějakou židli koupíte, si pro jistotu ověřte její nosnost. Tento údaj je obvykle snadno dohledatelný, třeba v internetových obchodech by měla být nosnost jasně uvedena v technické specifikaci židle. Většinou je však nosnost židle dostatečná, když výrobci počítají s průměrnou hmotností dětí, pro které je židle věkově a velikostně určena, a židli ještě navrhnou s dostatečnou rezervou. Výrazně nižší nosnost oproti podobným modelům židlí ovšem může značit nižší kvalitu židle, ať už jde o její konstrukci, nebo použité materiály.

jak-vybrat-detskou-zidli-k-psacimu-stolu-ruzova

Zásady správného sezení

Kvalitní ergonomické vybavení je základ pro to, aby mohlo dítě sedět zdravě, ale samotné vybavení přece jen není všechno – je třeba mu také vysvětlit zásady správného sezení, které nebude přispívat ke vzniku zdravotních problémů. Níže uvedené zásady se budou hodit i vám, rodičům, děti pak osvojené návyky ocení zejména za pár let, až vyrostou – budou mít zažité správné návyky.

Při sezení by měla být chodidla položena celou plochou na zemi a kolena při tom mají svírat pravý úhel. Přibližně pravý úhel by se měl dle zásad svírat také v loktech, přičemž předloktí mají být položená na desce stolu. Důležité je dále využívat celou hloubku sedáku, což pomůže k napřímení zad při opření o opěradlo a zabraňuje hrbení, což je možná tím vůbec největším problémem, který je bohužel často k vidění u dětí i dospělých. Opravdu zásadní je pak ještě snaha o sezení se vzpřímenými a rovnými zády nehledě na to, zda si dítě u stolu čte, píše, kreslí nebo pracuje na počítači.

TIP: K pořádné židli je nutný pořádný stůl. Poté, co vyberete dětskou židli k psacímu stolu, se vám proto může hodit náš dřívější článek o tom, jak vybrat dětský psací stůl.