Potýkáte se neustále ve vašem obydlí, zahradě či autě s nechtěnými návštěvníky v podobě škůdců a nevíte, jak je vyhnat? Máte překousané kabely v autě nebo zničenou úrodu od myší? V tomto případě je nutné ihned jednat. Na trhu existuje velké množství plašičů a odpuzovačů. Jak si vybrat ten správný?

Jaké existují typy plašičů dle způsobu plašení

Na trhu existuje velké množství druhů a typů plašičů dle způsobu odpuzení škůdce. Jsou to elektronické, zvukové, ultrazvukové, pachové, světelné a vizuální odpuzovače.

Pachové plašiče – mezi ně patří například odpařovače na různé typy hmyzu (komáry a jiný obtížný hmyz). Dále se také používají pachové ohradníky na odpuzení zvěře, které jsou vyvinuty k zabránění nehod na silnicích či okusu plodin a dřevin. Tyto plašiče jsou však háklivé na změny počasí a ve vytrvalých deštích mohou přestat téměř působit.

Světelné plašiče – jsou používány zejména v noci, kdy na vyzařované světlo lákají hmyz, který je pak zabit elektrickým proudem nebo se přilepí na desku.

Elektronické plašiče – tyto plašiče nejsou určené k odpuzení, ale k likvidaci. Jsou určeny především na vyhubení hmyzu pomocí UV pastí nebo elektronické plácačky.

Zvukové plašiče – vydávají zvuky, které slyší lidé i domácí zvířata. Nejsou tedy vhodné do míst, kde se běžně pohybujete. Tyto plašiče jsou tedy vhodné do sklepů, na půdu či na ochranu záhonů před krtky. Zvuky vydávané plašičem jsou nepříjemné pro hlodavce, ale některé typy mohou být použity i k odpuzování ptáků.

plasice-odpuzovace-skudcu

Ultrazvukové plašiče – vydávají zvuky, jež jsou pro člověka a domácí zvířata téměř neslyšitelné, avšak pro zvířata s citlivým sluchem mohou být nepříjemné. Ultrazvukové plašiče se používají především k vyplašení malých savců, jako jsou kuny, lasičky a hlodavci, ale i k odpuzení ptáků, toulavých koček či divoké zvěře. Tyto plašiče jsou naprogramované tak, aby měnily výšku tónu a intenzitu signálu, aby si daný škůdce na zvuk nezvykl.

Jak vybrat plašič dle umístění?

Výběr plašiče dle jeho umístění záleží na velikosti plochy, a zda chcete plašič umístit do interiéru či exteriéru. Můžeme vybrat ze tří nejobvyklejších míst, kde se škůdci vyskytují – auto, dům či zahrada.

Plašič do auta – auto je bezpečná skrýš pro zvířata (zejména kuny), která se tak chrání před chladem a jinými predátory. Často je ale tento pobyt spjat s nahryzanými kabely, které mohou vést k nepojízdnosti vozu. Bránit se můžete pachovými či ultrazvukovými plašiči. Pachové plašiče mají velkou výhodu, že jsou levnou záležitostí, ale nevýhodou je, že se musí aplikace často opakovat. Účinnější jsou ultrazvukové plašiče, které jsou dlouhodobé a fungují bez omezení. Instalace je velmi jednoduchá, jen cenově vycházejí o něco dráž.

plasice-odpozovace-skudcu-jak-vybrat

Plašič do domu či interiéru – ideální jsou takové plašiče, které lidi neruší hlukem ani zápachem. Většina interiérů má zabudovanou zásuvku, a proto odpadá starost s výměnou baterií. Ke zbavení myší a hlodavců se také mohou nastražit pastičky. V dnešní době se nedoporučuje jed, protože otrávený hlodavec může být nebezpečný pro jiná zvířata.

Plašič na zahradu – na zahradě se může vyskytovat více škůdců najednou. Proto je dobré plašiče kombinovat. Například proti krtkům je nejlepší kombinace elektrického a ultrazvukového plašiče, který vibruje a vysílá zvuky. Proti ptákům je nejlepší akustický neboli zvukový plašič, proti divoké zvěři ultrazvukový plašič. K zabezpečení záhonu dobře poslouží elektrický ohradník. Všechny tyto situace může vyřešit i pachový odpuzovač, který je univerzální pro všechny typy zvěře, nebo vyvinutý jen na určitou skupinu.

Pro všechna místa je univerzální ultrazvukový plašič, který neruší ani nás, a ani naše domácí mazlíčky. Vzhledem k tomu, že jeho využití je dlouhodobé, je to dobrá investice a případná prevence na vypuzení nezvaných hostů.

Napájení odpuzovače

Jedná-li se o zvukový, elektrický nebo ultrazvukový plašič, potřebují ke svému provozu elektřinu. Tu mohou získat buďto z baterií nebo elektrické sítě. Proto je lepší mít dobíjecí baterie, které déle vydrží a po vybití je lze znovu nabít. U těchto odpuzovačů může být nevýhodou vyšší cena, ale zase máte zaručenou efektivnost a účinnost. Výhodou zde může být, že jsou prakticky neslyšitelné.