Chcete si pochutnat na kvalitní šunce, u které budete mít stoprocentní jistotu, z čeho je vyrobená? Pak vám nezbývá jiná možnost než si pořídit šunkovar a udělat si šunku doma. Šunkovary jsou jednoduché, cenově dostupné nádoby s pístem, který díky pružině stlačuje nakrájené maso při vaření tak, aby došlo k jeho spojení. Složitý není ani samotný proces přípravy, takže do výroby se může bez obav pustit naprosto každý, problémy nebudou mít ani méně zkušení kuchaři. Podívejte se, jak vybrat šunkovar, aby vyhovoval vašim představám, a přesvědčte se, že domácí šunka chutná skvěle.

Naše tipy

Nelze jednoznačně určit jeden nejlepší šunkovar, výběr ovlivňují osobní preference ohledně výsledné podoby šunky nebo typu a ceny šunkovaru, ale přece jen existují modely, které vynikají, a to zejména poměrem cena/výkon. Vybrali jsme pro vás právě takové modely šunkovarů, takže pokud se nechcete výběrem šunkovaru dlouho zabývat, stačí prostě sáhnout po některém z níže uvedených modelů.

Populární plastový šunkovar Tescoma PRESTO s teploměrem na 1 kg šunky

sunkovar PRESTO, s teplomerem

Odolný nerezový šunkovar Orion s teploměrem na 1 kg šunky

Profesionální hliníkový šunkovar na 2,5 kg šunky

profi-sunkovar-na-vyrobu-domaci-sunky

Jak vybrat šunkovar

Vyberte si s pomocí našeho průvodce takový šunkovar, se kterým se vám bude pracovat jedna radost a splní vaše nároky na podobu šunky. Chuti poctivé šunky z domácího šunkovaru pak zaručeně neodoláte.

Typ

  • Nejčastěji mají domácí šunkovary tvar válce, přičemž mají jednu pevnou podstavu a z druhé strany se přikládá víko s pístem. Jedná se o tzv. svislé válcové šunkovary.
  • Existují také vodorovné válcové šunkovary, které mají obě podstavy pevné a víko zde tvoří vyříznutá část pláště válce. Tyto šunkovary jsou obvykle určeny pro vaření větších kusů šunky.
  • Třetím typem jsou kvádrové šunkovary, jež jsou svou konstrukcí podobné těm vodorovným válcovým, pouze forma (a samozřejmě i šunka) nemá podobu válce, ale kvádru.

Materiál

Narazit můžete na šunkovary ze tří materiálů – nerezu, plastu a hliníku.

Šunkovary z nerezové oceli a hliníku jsou odolné proti poškození a pro tyto materiály je rovněž charakteristická vysoká tepelná vodivost, díky čemuž dojde k rychlejšímu prohřátí jejich obsahu. Šunku v nich musíte bezpodmínečně vařit uzavřenou ve varném sáčku, protože jinak se nalepí na stěny šunkovaru a ven ji jen tak nedostanete. Nerezové šunkovary mají tu výhodu, že je můžete mýt v myčce nádobí, hliníkové jsou zase lehčí.

Nemusíte se ovšem bát ani plastových šunkovarů. Plastům, ze kterých se šunkovary vyrábí, nevadí ani vroucí voda a pochopitelně jsou zdravotně nezávadné. Díky jejich kluzkému povrchu nemusíte nutně používat varné sáčky do šunkovaru, jako je tomu u nerezových a hliníkových šunkovarů, byť i u nich to bývá lepší – máte jistotu, že šunku vyndáte vcelku. Pouze si je třeba u plastových šunkovarů dávat pozor na opatrnější zacházení – jsou náchylnější na prasknutí při pádu.

Kapacita

Kapacitu šunkovaru vybírejte podle toho, jak velcí milovníci šunky jste. Brát v úvahu musíte především to, že šunku je třeba sníst během několika málo dnů, dokud je čerstvá. Ideální je šunku spořádat do 3 až 4 dnů od uvaření. Nejmenší domácí šunkovary slouží pro vaření 0,5–1 kilogramu šunky, asi největší počet modelů však umožňuje vařit šunku s hmotností lehce přes 1 kilogram a s těmi největšími šunkovary připravíte šišku vážící i přes 3 kilogramy.

Teploměr

Vzhledem k tomu, že při vaření šunky je zásadní udržování správné teploty, bez teploměru se neobejdete. Teploměr buď může být integrovaný v šunkovaru (obvykle se v tomto případě jedná o ručičkový teploměr s tyčovou sondou), nebo si k němu musíte sehnat samostatný zavařovací teploměr.

Pružiny

Důležitou součástí šunkovarů jsou pružiny, které na šunku při vaření vytváří tlak, díky čemuž šunka následně drží vcelku a nerozpadá se. Modely se dvěma pružinami dokážou šunku zatížit více a ta tedy bude pevnější, ale i šunkovary s jednou pružinou, typicky se jedná o svislé válcové šunkovary, dokážou splnit svůj úkol – vytvořit hezky soudržnou šunku – dostatečně dobře.

priprava domaci sunky v sunkovaru

Praktické informace pro přípravu šunky v šunkovaru

Při jaké teplotě a jak dlouho se vaří šunka v šunkovaru?

Šunka se vaří v hrnci uzavřená v šunkovaru při teplotě vody 75–80 °C, přičemž celá hlavní část šunkovaru musí být celá ponořená vodě. Při vyšší teplotě by mohlo dojít k rozvaření šunky, takže teplotu vodu v průběhu vaření opravdu pečlivě sledujte. Doba vaření závisí na hmotnosti šunky – obecné pravidlo říká, že na každý 1 kilogram šunky připadá 1,5–2 hodiny vaření. Po vyjmutí šunkovaru z hrnce ho, respektive šunku uvnitř ochlaďte pod tekoucí studenou vodou.

Jaké maso použít na výrobu šunky?

Nejběžnější vepřovou šunku je ideální dělat z vepřové kýty nebo plece. Připravit si však doma můžete také šunku z kuřecího, krůtího či hovězího masa a zapovězená rozhodně není ani zvěřina.

Dochucení šunky

Šunku dochuťte kuchyňskou solí, která zároveň funguje jako konzervant. Je dobré se vyhnout dusitanové soli, která má sice lepší konzervační schopnosti, ale s běžnou kuchyňskou solí dosáhnete zdravějšího výsledku s přirozenou chutí. Množství soli by mělo odpovídat přibližně 2,5 % hmotnosti masa (25 g soli na 1 kg masa). Dále do šunky přidejte 100 ml studené vody na 1 kg masa a pro lepší soudržnost ještě lžičku moučkového cukru. Podle vlastní chuti můžete k dochucení šunky použít různá koření a bylinky.

TIP: Šunku můžete také ozdobit například malými kousky papriky, oliv, ořechů nebo pepře.

Chyby při výrobě šunky

Zásadní je na výrobu šunky použít co nejčerstvější maso. Dělat šunku z masa, které již několik dnů leží v lednici nebo ho máte v mrazáku, není ideální, protože šunka pak nebude mít takovou vůni a čerstvost masa ovlivňuje rovněž soudržnost šunky.

Další možnou chybou je, pokud maso nakrájíte na příliš velké kostky. Šunka se totiž potom bude snáze rozpadat. Vhodné je maso nakrájet na kostičky o velikosti zhruba 2 × 2 centimetry a některé pro lepší soudržnost klidně i menší. Ze stejného důvodu byste poté měli připravené, pořádně propracované maso se solí a dalšími ingrediencemi nechat před vařením minimálně den, ovšem lépe dva dny odležet zabalené v sáčku v lednici. Maso je poté třeba do šunkovaru opravdu pořádně namačkat.

INFO: Předtím, než necháte nakrájené maso odležet v lednici, ho musíte důkladně propracovat. Dobře propracované maso poznáte tak, že se z něj začne uvolňovat bílkovina ve formě mazlavé tekutiny. Výsledkem má být jednolitá slizká hmota. To trvá asi půl hodiny, takže při této činnosti oceníte pomoc kuchyňského robotu.

Baví vás domácí kuchtění? Mrkněte, jak vybrat strojek na těstoviny a připravte si pověstné špagety carbonara. Nebo si přečtšte oblíbený článek o srovnání dvou multifunkčních hrnců: Eta Leonardo vs Thermomix