Už jste vyzkoušeli různé diety, u kterých si musíte odpírat jídlo, které máte rádi, a které končí jo-jo efektem? Stáhli jste si na internetu jídelníčky od různých poradců, ale ty neměly kýžený efekt? Pak by stálo za to absolvovat kurz sestavení jídelníčku, díky kterému si vytvoříte stravovací plán na míru, a to ať už jste vegetarián, chcete do jídelníčku zařadit co nejméně sacharidů, nebo chcete vynechat tuky. Takový kurz nabízí Světfitness.cz. Kurzu jsem se zúčastnila, abych zjistila, jak si sestavit jídelníček a zda kurz stojí za to: jestli se vyplatí do něj investovat peníze.

Kurz sestavení jídelníčku

Autorem kurzu je Mirek Dvořák, který provozuje web světfitness.cz, na kterém zveřejňuje články z oblasti výživy a fitness, porovnává produkty a píše jejich recenze. Můžete ho také znát z YouTube kanálu, kde už řadu let zveřejňuje videa. Sám je to nadaný sportovec, což dokazuje i ziskem národního rekordu v mrtvém tahu ve federaci WUAP. O výživu se začal zajímat již v pubertě, kdy si uvědomil, že i přes své sportovní výkony měl stále nadváhu a rozhodl se s ní zatočit. Od té doby se neustále vzdělával a vše aplikoval sám na sebe. Nyní všechny podstatné informace shrnul do online kurzu sestavení zdravého jídelníčku.

Obsah kurzu

Než se Mirek Dvořák pustí do vysvětlování, jak si sestavit jídelníček, začíná úvodem do nutrientů – dovídáme se o sacharidech, proteinech a tucích a potravinách, ve kterých jsou obsaženy. Sestavení zdravého jídelníčku se bez nich neobejde, a proto jsou nezbytnou součástí online kurzu.

1) Na jakých pilířích by měl jídelníček stát? Pestrost, udržitelnost a přiměřenost.

2) Bílkoviny – Odkud je čerpat, co jsou zač a kolik jich denně přijímat

3) Sacharidy – Jaký je rozdíl mezi jednotlivými sacharidy? Jsou sacharidy ve stravě důležité? Co je glykemický index a jaký má význam? Je relevantní?

4) Tuky – Jaké je jejich vhodné množství? V jakém poměru by měly být k sacharidům? Je vhodné je zcela omezit?

jak-sestavit-jidelnicek-na-miru

V dalších videích nechybí ani informace o vodě, vitamínech a minerálech.

1) Kolik vody vypít? Proč není vhodné hodně pít navečer?

2) Jaké jsou zdroje důležitých vitamínů? Které vitamíny jsou pro fungování našeho těla nezbytné a které se bohužel často opomíjí?

3) Které minerály pokryje běžná potrava a co je vhodné doplňovat? Co jsou stopové prvky?

V další části se autor kurzu zaměřuje na kalorie – kdy je důležité je znát. Měl by být jejich příjem a výdej vyrovnaný? Co je bazální metabolismus a jak ho zjistit.

V každém vyrovnaném jídelníčku nesmí chybět vláknina – ovoce a zelenina je jejím skvělým zdrojem. Jsou však i další potraviny, které by ve zdravém jídelníčku neměly chybět. A naopak, některým potravinám je potřeba se zcela vyvarovat. I to se v online kurzu o sestavení jídelníčku dozvídáme.

Rozhraní kurzu

Po přihlášení do svého účtu v kurzu se dostaneme na přehledné rozhraní, ve kterém jsou obsažená jednotlivá videa. Pod každým videem Mirek shrnuje jeho obsah, abychom se k němu mohli kdykoliv vrátit a snadno najít důležité informace. Dostupné jsou také tabulky k tisku s obsahem nutrientů na 100 g potravin.

Líbí se mi, že po každé lekci si můžeme odškrtnout, že jsme ji již absolvovali, a tak přesně víme, kde jsme skončili, když se ke kurzu vracíme.

Jak si sestavit jídelníček

Chcete jídelníček na míru? To je přesně to, co nabízí další část online kurzu. Mirek nás provede krok po kroku tím, jak si sestavit jídelníček. Na příkladu uvádí, jak si spočítat celkový příjem kalorií, kolik gramů bílkovin, sacharidů a tuků bychom měli konzumovat. Tady bych ocenila, kdyby v lekci počítání přímo psal, aby byly výpočty vidět. Mirek o nich jen mluví. Není to žádné velké mínus, počty nejsou nijak složité. Tak jako tak si svoje výpočty zapíšeme.

Sestavení zdravého jídelníčku

Sestavení zdravého jídelníčku může pro každého znamenat něco trochu jiného. Mirek proto ve svém kurzu hovoří také o různých stravovacích stylech – racionální dietě, low carb stravování, nízkotučném jídelníčku či stravě pro vegetariány a vegany. Při svých výpočtech jídelníčku na míru se tak můžeme rozhodnout, který styl nám nejlépe vyhovuje. Bonus je, že pro každý styl Mirek přidává ukázkový jídelníček.

Závěrem ke kurzu sestavení jídelníčku

Oceňuji prostředí online kurzu, je velmi intuitivní a uživatelsky přívětivé. Videa jsou smysluplně rozčleněná do jednotlivých bloků, a logicky na sebe navazují. Autor umí své vědomosti prezentovat, neodbíhá od tématu, jde vždy přímo k věci.

Ocenila bych více vizuálních prvků, na druhou stranu to, že v kurzu nejsou a jedná se čistě o výklad vůbec neubírá na porozumění informacím, které si má člověk z kurzu odnést.

Kurz sestavení jídelníčku bych doporučila především začátečníkům v oblasti zdravé výživy, kteří si chtějí udělat ucelený obrázek o tomto tématu. I pokročilý zde najdou nové zajímavé informace, ale pokud zdravým životním stylem už dlouhou dobu žijete, nebude to pro vás vhodné. Ledaže nevíte, jak si sestavit jídelníček, pak tento kurz oceníte i vy.