Hudba patří ke spokojenému životu. Poslech hudby totiž přispívá k vylučování endorfinu, tedy hormonu štěstí, který pomáhá ke zlepšení nálady a relaxaci. Jedním ze způsobů, jak si dopřát dokonalý poslech, je pořídit si kvalitní rádio, díky kterému navíc získáte přístup nejen k hudebním rozhlasovým stanicím, ale samozřejmě také k těm zpravodajským. Skvělou volbu v současnosti představují digitální DAB+ rádia, ta nabízí přístup k velkému množství stanic a vysokou kvalitu přenosu bez otravného šumu. V tomto článku se podíváme na to, jak vybrat DAB+ rádio, abyste si mohli pořídit to nejlepší rádio domů nebo třeba do kanceláře v závislosti na vašich požadavcích.

Na začátku článku najdete námi pečlivě vybraná rádia, z nichž si rovnou můžete vybrat DAB+ rádio ve vámi požadované cenové kategorii. Následuje vysvětlení, co vlastně znamená DAB+ neboli digitální vysílání a jaké jsou jeho výhody oproti FM vysílání. Poté už narazíte na podrobného průvodce výběrem rádia do kuchyně, obýváku, dílny či kanceláře – průvodce vám pomůže se zorientovat v nabídce obchodů a vybrat si tak vhodné rádio s funkcemi, které využijete.

Naše tipy

Nemáte náladu se výběrem rádia příliš zaobírat, ale chcete mít jistotu správné volby? Jednoduše si vyberte některý z následujících modelů DAB+ rádií. Jedná se o osvědčená DAB+ rádia z různých cenových kategorií, takže téměř stačí rozhodnout jen to, kolik peněz do rádia plánujete investovat.

Přenosné DAB+ rádio SONY za příznivou cenu

Dab rádio bílá barva Sony XDR-S41DW

Přenosné DAB+ rádio s CD a kazetovým přehrávačem

DAB r�dio Trevi CMP 576 DAB, ?ern�

Moderní DAB+ rádio

DAB+-radio-TechniSat-VIOLA-cerne

DAB+ rádio Soundmaster pro náročné posluchače

Soundmaster -ICD2070SI-internetove-radio,DAB+/FM-stribrne

Co je DAB+? Rozdíl mezi analogovým a digitálním rádiem

Pokud ještě pořádně nevíte, co označení DAB+ znamená a jaký je rozdíl mezi analogovým a digitálním rádiem, připravili jsme pro vás stručné vysvětlení.

DAB+ (Digital Audio Broadcasting) je digitální rozhlasová technologie, která slouží pro plošný přenos vysílání rozhlasových stanic. Oproti analogovému FM vysílání umožňuje kvalitnější přenos zvuku a posluchači nabízí mnohem širší nabídku kanálů. Setkat se také můžete pouze s označením DAB bez znaménka plus – obě technologie jsou podobné, DAB+ vysílání však nabízí ve srovnání s DAB ještě rychlejší a kvalitnější přenos signálu a větší šířku pásma pro příjem většího počtu stanic.

U analogového rádia si pustíte požadovanou stanici nastavením příslušné frekvence, která se pohybuje v rozsahu 87,5–108,0 MHz. Vzhledem k omezenému dosahu jednotlivých frekvencí řada rozhlasových stanic vysílá na více frekvencích, které se liší v závislosti na oblasti, kde se nacházíte.

V případě digitálního vysílání nemá každá stanice přidělenou jinou frekvenci, ale vysílání probíhá v rámci digitálních multiplexů, díky čemuž může na jedné frekvenci vysílat několik stanic najednou. Digitální vysílání navíc umožňuje přenášet větší množství informací o přijímaném obsahu, takže rádio s displejem může zobrazit například i obrázek, který patří právě přehrávané skladbě.

Jak vybrat DAB+ rádio

Nyní už přichází na řadu průvodce výběrem DAB+ rádia. V následujících kapitolách jsou představeny nejdůležitější parametry a funkce, nad kterými se musíte při výběru rádia zamyslet. Důkladně vybrané rádio bude co nejlépe splňovat vaše nároky.

Druhy DAB+ rádií

Rádia lze obecně rozdělit do tří základních kategorií, které přibližně charakterizují jeho vlastnosti a vzhled.

Tři základní druhy rádií:

  •  radiopřijímač – klasické rádio, jehož hlavní funkcí je příjem a reprodukce rozhlasových stanic, může nabízet připojení externích zdrojů zvuku přes Bluetooth nebo USB port
  • radiobudík – rádio kombinované s budíkem, má specifický vzhled, vzbudit vás může buď tón budíku, nebo zapnutí nastavené rozhlasové stanice
  • radiomagnetofon – kromě rádia dokáže přehrávat také CD nebo kazetové nosiče, může být vybaven oběma mechanikami zároveň
jake-dab-radio-vybrat

Narazit dále můžete na podrobnější rozdělení rádií. Rádia lze dělit podle místnosti jejich umístění, například mohou být určeny primárně do kuchyně, koupelny nebo na staveniště. Zapomenout nesmíme ani na autorádia, které rovněž mohou podporovat příjem digitálního vysílání prostřednictvím technologie DAB+, jimi se však v tomto článku zabývat nebudeme.

Oblíbená jsou i rádia s kompaktními rozměry, která nezabírají příliš místa. Přenosné DAB+ rádio umožňuje poslech hudby téměř kdekoliv, i když většinou si stejně najde místo někde v domácnosti. Zvláštní kategorii přenosného rádia pak představuje kapesní DAB+ rádio. To ani nemusí být vybaveno reproduktorem, ovšem i v případě, že jím disponuje, se vám kvalitního poslechu obvykle stejně dostane pouze po připojení sluchátek.

Napájení

Podle využití rádia je třeba zvolit vhodné napájení. Rádio může být napájeno buď ze sítě, bateriemi nebo méně často dobíjecím akumulátorem. Není neobvyklé, že rádio podporuje dva způsoby napájení, což zvyšuje jeho využitelnost a uživatelský komfort. Většinu času pak totiž může být zapojeno do zásuvky, díky čemuž se nebudete muset starat o výměnu baterií nebo dobíjení akumulátoru, ale baterie či akumulátor vám umožní ho zapnout, i když žádná zásuvka v okolí nebude.

Výkon

Na výkonu rádia závisí hlasitost reprodukce zvuku. Obvykle se u rádií pohybuje v řádu jednotek až desítek wattů. Výkon v řádu jednotek wattů stačí pro běžný domácí poslech. Pokud si však rádi pustíte hudbu pořádně nahlas nebo plánujete rádio používat v rušném prostředí, je vhodné koupit rádio s vyšším výkonem.

Funkce a výbava

Rádia se liší výbavou a dostupnými funkcemi. V následujícím seznamu naleznete ty nejčastější nadstandardní prvky a funkce, které rádio může nabízet. Ne vždy se jedná o nezbytně nutnou výbavu či funkci, ale v závislosti na využití rádia se vám alespoň některý ze zmíněných prvků může hodit. V takovém případě si při výběru ověřte, zda model rádia, který vás zaujal, disponuje požadovanou výbavou a funkcemi.

Nadstandardní funkce a výbava rádií:

  • hodiny
  • budík
  • měření teploty v místnosti
  • předpověď počasí
  • projekce času na zeď
  • ekvalizér
  • CD přehrávač
  • kazetový přehrávač
  • odolnost proti vodě a prachu

Bezdrátové připojení

Mezi užitečné funkce moderních rádií určitě patří možnost jejich bezdrátového připojení přes Bluetooth nebo Wi-Fi. Pokud rádio dokáže přijímat signál pomocí technologie Bluetooth, můžete k němu bezdrátově připojit svůj mobilní telefon a přehrávat hudbu, kterou buď máte v uloženou v paměti telefonu, nebo z nějaké aplikace určené k přehrávání hudby.

Díky připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi pak získáte přístup k obrovskému množství stanic z celého světa. Řada z nich je zaměřena na konkrétní typ hudby, takže si můžete vybrat stanici, kde bude hrát hudba přesně podle vašeho hudebního vkusu. Zvolit stanici si můžete nejen podle oblíbeného žánru, ale také podle jazyka nebo země vysílání. Rádio s možností připojení k Wi-Fi a poslechu na internetu vysílaných stanic se nazývá internetové rádio.

INFO: Všechna DAB+ rádia dokážou díky analogovému FM tuneru přijímat také analogové vysílání – stále tak můžete poslouchat stanice vysílané pouze analogově.

jak-vybrat-dab+-radia

Konektory

Rádia mohou mít různé vstupy a výstupy, které rozšiřují jeho možnosti. Často nabízí možnost připojení externího audio zařízení (například telefonu nebo MP3 přehrávače) díky AUX – přídavnému vstupu. Přídavný vstup má obvykle podobu konektoru jack 3,5 mm.

Dalším přídavným vstupem je USB port, ten umožňuje kromě připojení výše zmíněných externích zdrojů zvuku navíc i připojení flash disku. Některá rádia mohou být také vybavena slotem na paměťovou kartu.

Pro připojení drátových sluchátek k rádiu slouží sluchátkový výstup, opět v podobě konektoru jack 3,5 mm. Možnost připojit sluchátka se může hodit, když si chcete vychutnat hudbu ve vyšší kvalitě v případě, že máte levnější rádio s méně kvalitními reproduktory, případně když nebudete chtít rušit své okolí.

Displej

Poměrně zásadní součástí rádia je displej. Na displeji DAB+ rádií můžete najít užitečné informace, jako je název stanice, čas, datum, počasí v nastavené lokalitě nebo název přehrávané skladby. Pokud chcete, aby tyto informace byly dobře čitelné i z větší dálky a za všech světelných podmínek, zaměřte se na velikost a kvalitu displeje a způsob zobrazování údajů.

Ovládání

Ovládání rádií je nejčastěji řešeno pomocí klasických tlačítek, ale narazit můžete také na rádia s dotykovým displejem, byť toto řešení není příliš rozšířené. K některým rádiím dostanete dálkové ovládání, což je velmi praktický doplněk.

Design

Vzhled digitálního rádia se nijak neodlišuje od rádií s analogovým příjmem signálu. Na trhu najdete velké množství designových pojetí rádií a výběr samozřejmě záleží především na vašem vkusu a požadavcích.

Každopádně lze obecně říct, že například pro rádio do obývacího pokoje, případně jiné místnosti, kde bude hodně na očích, platí, že je jeho vzhled důležitý, a proto by mělo stylově zapadnout k dalšímu vybavení. Pokud naopak pořizujete rádio třeba do dílny, tak vás jeho vzhled asi příliš zajímat nemusí.

Seženete rádia v retro, klasickém i futuristickém provedení. Na výběr máte i z hlediska materiálu. Rozšířená jsou rádia s plastovou konstrukcí, ale seženete i spoustu modelů s dřevěnou konstrukcí, která podporuje lepší zvukový projev a obvykle dobře vypadá.

Kde koupit DAB+ rádio?

DAB+ rádia koupíte také v následujících obchodech a e-shopech:

Písničky a mluvené slovo nemusíte poslouchat jen z rádia – přečtěte si, jak vybrat reproduktory na poslech hudby. A že nechcete rušit okolí? Pak by se vám mohl hodit i článek o tom, jak vybrat sluchátka