Na výběr vhodného stolního fotbálku je nutné pohlížet stejně jako na výběr vhodného sportovního vybavení. Je potřeba klást důraz na stejné parametry jako je účel, velikost a druh zaměření. Čím univerzálnější výrobek se budete pokoušet zakoupit, tím bude konečný výsledek horší.

Před nákupem stolního fotbalu doporučujeme, abyste si položili a zvážili tyto otázky:

  • Pro koho je stolní fotbálek určený, a kdo jej bude nejčastěji hrát
  • Rozpočet na nákup fotbálku
  • Umístění fotbálku – venku/vevnitř, budete jej stěhovat nebo bude stát na jednom místě?
  • Jací hráči nám vyhovují nejvíce? Na co jsme zvyklí od kamarádů nebo ze své oblíbené hospůdky
  • Zapadne design vybraného fotbálku do místa určení?
  • Budou náhradní díly na vámi vybraný stolní fotbal k dostání také za 10 let?

Odpovědi na výše položené otázky by vás už mohli nasměrovat do jedné z kategorií stolního fotbalu.

Komerční stolní fotbal

Jedná se o stolní fotbálky, umožňující hru pouze po vhození mince nebo žetonu do mincovníku. Komerční stolní fotbaly rozdělujeme na dvě základní skupiny. Do pohostinství doporučujeme stolní fotbal, který má tvrzeným sklem zakrytou hrací plochu nad hráči, čímž nebude docházet k odcizení míčků, které jsou proti tomu zároveň chráněny podavačem. Hodí se také do penzionů, kam je možné umístit stolní fotbálek s otevřenou hrací plochou a bez podavače míčků.

Všechny komerční fotbálky jsou vyrobeny z materiálů, které musí odolat tlaku a zacházení hráčů v podnapilém stavu, pokusům o demolici, vykradení apod.

komercni-stolni-fotbal

Hlavní rozdíl u komerčních stolních fotbalů je v mincovníku. Fotbálek je buď osazen klasickým mechanickým mincovníkem, u kterého je příjem mincí omezen pouze na 1 hru, tj. 10 Kč. Druhou možností je elektronický mincovník, který přijímá všechny drobné mince. Další rozdíl je v řešení korpusu fotbálku, jeho velikosti, možnosti odložit drink při hře, tak aby se nevylil na fotbálek, apod.

Při výběru komerčního fotbálku je důležité myslet na jeho umístění. Bude stát venku nebo uvnitř budovy? Není možné nechávat indoor fotbálek na venkovních plochách. Došlo by k jeho úplnému zničení. Na koupaliště, do kempů apod. jsou určeny speciální komerční outdoor stolní fotbaly.

Nekomerční stolní fotbal

Jednoduše řečeno, do této kategorie spadají všechny fotbálky, které je možné hrát bez vhození mince. Nekomerční stolní fotbálky dále rozdělujeme dle jejich využití.

Stolní fotbal určený pro děti do 10 let

Jedná se o základní řady stolních fotbálků, jejichž konstrukce je menší oproti hospodským fotbálkům a fotbálkům pro dospělé. Tyče stolního fotbálku mají průměr 13 mm proti standardním 16 mm. Výhodou takového fotbálku je nižší pořizovací cena, kdy je možné jej zakoupit jako „startovací“ a zjistit, zda-li tento sport bude děti do budoucna bavit.

Je nutné počítat s tím, že na tomto fotbálku si dospělí zahrají pouze se značnými limity a hra s ohledem na nižší výšku nebude úplně příjemná. V nabídce je možné nalézt i skládací verze, které prakticky ušetří místo v dětském pokojíčku jednoduchým překlopením na výšku a zasunutím např. za vchodové dveře.

detsky-stolni-fotbal

Kvalitní stolní fotbal určený pro náročné hráče, do odpočinkových zón firem či škol

Zde se již pohybujeme v kategorii kvalitních stolních fotbalů osazených standardizovaným osazením (hráči, rukojeti, mantinely atd.), které je možné využívat od vašich obývacích pokojů, přes školy až po odpočinkové zóny firem. 

Výhodou těchto fotbálků kromě jejich opravdu dlouhé životnosti je především použití výše zmíněných standardizovaných dílů, které je možné měnit a dokupovat v případě poškození i po 10, 20 letech od zakoupení. Kvalitní stolní fotbal již musí splňovat základní kritéria, jako jsou kovové nohy, dřevěný, dřevotřískový korpus a standardizované díly, které jsou následně po řadu let stále dostupné. Tyto kvalitní fotbaly již mají hrací plochu pod hráči z tvrzeného skla (nad hráči je stolní fotbal otevřený). Díky tomuto řešení naleznete na stolním fotbálku dokonale rovnou hrací plochu.

nekomercni-stolni-fotbal

Stolní fotbal určený do škol

Stolní fotbal určený do škol je navržený pro hru zdarma, ale zároveň tak, aby nedošlo k odcizení míčků fotbálku, k znečišťování hracího pole nebo ucpávání branek. Míčky jsou umístěny v podavači ve tvaru otočeného T, tak jak jej znáte z komerčních verzí. Tímto si hráči mohou do hry vhazovat kolik míčků uznají za vhodné, ale není možné si je následně fyzicky odnést. Hrací plocha je z vrchní části zakryta tvrzeným sklem.

Díky zakrytí hrací plochy nemohou děti do hřiště a branek vhazovat žádné předměty a nemůže ani dojít k znečištění. Veškeré použité materiály jsou z komerčních fotbalů, takže se jedná o stolní fotbaly té nejvyšší kvality a životnosti, o které po umístění není potřeba dále pečovat.

Stolní fotbal určený pro nízkoprahová centra, školky a všude tam, kde se pohybují děti okolo 4 let věku

Při výběru stolního fotbálku pro tato specifická zařízení je potřeba brát v úvahu, že kolem fotbálku se budou pohybovat malé i velké děti bez dozoru. Proto musí být stolní fotbal vybavený teleskopickými tyčemi, aby nedošlo k poranění dětí v obličeji průchozí tyčí, která při hře vyjíždí na protilehlé straně stolu. Teleskopické tyče zajíždějí do sebe a na protilehlé straně fotbálku jsou zaslepeny a zde žádná tyč nevyjíždí.

Dále jsou tato zařízení specifická tím, že dětský fotbálek je „všech“, a tak s ním bude i zacházeno. Doporučujeme proto zvolit kvalitní stolní fotbal.

Venkovní stolní fotbal

Do venkovního prostoru lze umístit pouze stolní fotbaly vyrobené přímo pro venkovní užitíAčkoliv na stolní fotbal přímo neprší, je ve vzduchu poměrně vysoká vlhkost. Pokud ven umístíte fotbálek, který není vyroben pro venkovní užití, velmi brzy začne plesnivět hrací plocha pod skleněnou deskou, která je vyrobena z tvrzeného papíru. Časem začne plesnivět samotný korpus fotbálku, který se v důsledku začne i vlnit a kroutit.

venkovni-stolni-fotbal

Typy hráčů fotbálku

Hráče použité na stolním fotbálku můžeme rozdělit na tři základní druhy:

  • Hráči RETA – jsou standardizovaní hráči užívaní v naprosté většině kvalitních stolních fotbalů. Pokud chcete doma či s kolegy v práci natrénovat do oblíbené hospůdky, prosaďte koupi stolního fotbálku s těmito hráči. Různí výrobci fotbálků odebírají tytéž uvedené figurky od jednoho dodavatele firmy RETA Italy. Těmito hráči jsou osazeny stolní fotbálky mezinárodní federace stolního fotbalu ITSF. Na trhu lze zakoupit fotbálky s certifikací ITSF mezinárodní federace stolního fotbalu (International Table Soccer Federation).
  • Česká foosballová organizace – jsou hráči oficiálně uznaní Českou foosballovou organizací pro turnaje pořádané v rámci ČR. Na tyto hráče by se měl zaměřit kupující, který má ambice se v budoucnu účastnit turnajů v rámci České republiky a plánuje trénovat s kamarády, kolegy apod.
  • Univerzální hráči – jedná se o rozličnou škálu hráčů, kteří se objevují především na stolních fotbalech z čínské produkce. Často bývají malovaní apod. Jejich dostupnost není možné zaručit po uplynutí záruční doby fotbálku.

Nakonec je nejlepší si vybrat alespoň 2-3 modely, které si následně představíte jako součást vašeho bydlení, zda-li vám bude fotbálek ladit s nábytkem a vybavením. Přeci jen, kvalitní fotbálek je možné dědit napříč generacemi, proto i výběr vzhledu by měl být důležitým kritériem samotného výběru.