Ze všech každodenních pomůcek, které ovlivňují kvalitu života, jsou sluchátka na špičce seznamu. Využíváme je při sportu, bereme si je do práce, nosíme je ve vlacích a letadlech – někteří z nás s nimi dokonce spí. Mnoho lidí si stále kupuje nová sluchátka. Jiní se spokojí se sluchátky, která jim prostě nevyhovují. Sluchátka však mohou být skutečně jednorázovou investicí, když si vybereme dobře. Znalost parametrů a porozumění specifikacím jsou nejdůležitější věci, pokud přemýšlíte, jak vybrat sluchátka.

Jak vybrat bezdrátová sluchátka (bluetooth sluchátka)

Pokud svá sluchátka většinou používáte s přenosným zařízením, například s notebookem nebo telefonem, nejlepším řešením jsou bezdrátová sluchátka. Jsou vhodná i při sportu, cvičení nebo procházkách, protože vás nebudou trápit visící kabely. Ačkoliv ty bezdrátovým sluchátkům chybí, neznamená to, že vám neposkytnou zvuk nejlepší kvality. Většina bezdrátových sluchátek, která jsou dnes k dispozici, ve skutečnosti poskytují lepší kvalitu zvuku ve srovnání s kabelovými sluchátky, a navíc jsou stylovější.

Vlastnosti, na které se zaměřte při výběru:

 1. Dobře umístěné, použitelné ovládací prvky.
 2. Pohodlí, abyste je dokázali nosit déle.
 3. Upozornění při hledání – v případě, že je nemůžete najít, přijde vhod, když lze aktivovat signál blikání / pípnutí, který zapnete z vašeho telefonu.

Jak vybrat herní sluchátka 

Herní sluchátka nabízejí praktické řešení pro všechny vaše herní zvukové potřeby. Je jich na trhu velké množství, ale ne všechna jsou dobrá. Herní sluchátka mají zabudovaný mikrofon, který může být odnímatelný nebo zasouvatelný, v závislosti na každém výrobci. Mikrofon může být dodáván s funkcemi jako je potlačení hluku. Funkce herních sluchátek jsou také přirozeně zaměřeny na hraní her, jako je například virtuální prostorový zvuk, dotykové tlačítko na sluchátkách pro konfiguraci hry za chodu atd.

Vlastnosti, na které se zaměřte při výběru:

 1. Kvalita výroby – konkrétně pohodlí a odolnost by měly být jednou z vašich největších priorit při hledání herních sluchátek.
 2. Váha – lehčí sluchátka se všeobecně nosí pohodlněji po delší dobu.
 3. Izolace šumu – slabá izolace šumu může mít negativní vliv na kvalitu zvuku. Platí to zejména pro hry jako Counter-Strike: Global Offensive, kde jsou směrové zvukové stopy velmi důležité.
 4. Mikrofon  dobrý mikrofon je jedním z nejdůležitějších faktorů.

Jak vybrat sluchátka na běhání a sport 

Sportování se po čase může stát nudným, hlavně když cvičíte nebo běháte na běžícím pásu ve fitku. Když si chcete běh nebo sport oživit například pomocí hudby, pořiďte si sluchátka k tomu určená. Můžete si vybrat mezi špunty nebo sluchátky s uzavřenou konstrukcí.

Vlastnosti, na které se zaměřte při výběru:

 1. Odolnost vůči potu  při běhu, cvičení nebo jiném sportu se většina z nás potí, proto sluchátka odolná vůči potu nebo ty, která se snadno čistí, jsou pravděpodobně vaším nejlepším řešením.
 2. Izolace hluku  obzvláště vhodná funkce pokud cvičíte ve fitku plném lidí.
 3. Síla  silná a kvalitní sluchátka zajistí motivaci ve formě zvolené hudby, která vás žene vpřed.

Jak vybrat sluchátka špunty

Bezdrátové špunty do uší jsou největší novinkou mezi sluchátky. Ne všechna bezdrátová sluchátka do uší jsou však vyrobena stejně. Existují opravdu dobré výrobky a takové, které jsou skutečně hrozné. Pokud do výběru zainvestujete dostatek času, pravděpodobně se vyhnete nejhorším modelům na trhu a doufáme, že skončíte s něčím, co se vyplatilo koupit. Takové špunty do uší využíváme každý den při cestě do práce nebo při cvičení, takže pokud chcete poslouchat hudbu nebo audioknihy, vyplatí se pořídit si skutečně dobrý pár. Proto vám zde nabízíme vybraná sluchátka, o kterých víme, že za to stojí. Když už si vyberete, a na koupi tolik nespěcháte, je vhodné sledovat různé slevy, můžete tak i ušetřit nějakou tu korunu.

Vlastnosti, na které se zaměřte při výběru:

 1. Zvuková izolace – blokování dalších zvuků v okolí, takže si můžete vychutnat hudbu, kterou posloucháte. 
 2. Potlačení hluku – na rozdíl od zvukově izolačních špuntů, které oddělují hudbu od zvuku v pozadí, špunty do uší s potlačením hluku fungují tak, že blokují jakýkoliv druh hluku ve vašem okolí. Často jsou velmi silné a klidně s nimi dokážete i spát.

Jak vybrat sluchátka k mobilu 

K mobilu si můžeme vybrat obyčejná sluchátka nebo špunty. Drátová i bezdrátová. Výběr je opravdu široký. Platí stejná pravidla jako při samotných sluchátkách, která jsme zmínili výše. Důležitá však je kompatibilita s vaším mobilním zařízením. Drátová sluchátka totiž mají různé typy kabelů, které připojujete k zařízení. Rozdíl je např. u telefonů značky Apple, ke kterým si můžete dokoupit známé bezdrátové verze, tzv. Airpods, v praktickém nabíjecím pouzdře, i drátová sluchátka s jiným zapojením jak do zařízení jiného výrobce. Při těch je důležité zohlednit i výdrž baterie.

Jak vybrat sluchátka k počítači (sluchátka s mikrofonem) 

Co je hlavním faktorem, který je třeba vzít v úvahu při výběru sluchátek s mikrofonem? Nejčastěji lidé s takovými sluchátky hrají hry, pracují na notebooku a používají je na hovory.

Vlastnosti, na které se zaměřte při výběru:

 1. Nejdůležitějším faktorem je zvuk. Ano, ten je jednoznačně nejvyšší prioritou.
 2. Mikrofon musí být spolehlivý, potlačovat zvuky pozadí.
 3. Musí pevně držet – nechceme, aby nám spadla a rozbila se.

Oblíbené značky sluchátek

JBL sluchátka

Základní filozofie dlouhé historie audio inovací společnosti JBL je založena na důkladné pozornosti věnované každému detailu.

Xiaomi sluchátka

Společnost Xiaomi Corporation byla založena v dubnu 2010 jako internetová společnost se smartphony a inteligentním hardwarem, propojená platformou IoT.

Apple sluchátka

Hardware, software, produkty a služby společnosti Apple spolupracují, aby poskytly bezproblémový zážitek, který prostě funguje.

Marshall sluchátka

Po více než 20 letech koncertování otevřel Jim Marshall 7. července 1960 se svou manželkou Violet a synem Terrym rodinný obchod s hudebními nástroji a příslušenstvím a od té doby přináší na trh své kvalitní a inovativní produkty.

Razer sluchátka

Razer Inc. je singapursko-americká společnost, která se specializuje na výrobu herního hardwaru, poskytovatel e-sportovních a finančních služeb, založená Min-Liang Tanom a Robertem Krakoffom.

Sluchátka Beats

Beats by Dr. Dre je přední společnost s audio-technologií založená v roce 2006. Prostřednictvím svých prémiových spotřebitelských sluchátek, špuntů a reproduktorů představila společnost Beats zcela novou generaci prémiové zvukové zábavy.

Sony sluchátka

Sony je významný japonský výrobce výrobků spotřební elektroniky. Mimo jiné se společnost podílela i na filmech, hudbě a finančních službách.

Koss sluchátka

Koss je americká společnost, která navrhuje a vyrábí sluchátka prémiové kvality. Navíc na většinu sluchátek platí doživotní záruka

Na jaké parametry se při výběru sluchátek zaměřit

Inteligentní spotřebitelé vědí, že vzhled, cena a značka ne vždy garantují kvalitu daného produktu. Jak tedy zjistit, zda je produkt dobrý? Jak vybrat kvalitní sluchátka? Nejlépe uděláte, pokud zkontrolujete technické parametry produktu.

 • Impedance – označuje míru odporu, kterou obvod poskytuje proudu, když je připojeno napětí. V zásadě platí, že čím nižší je impedance sluchátek, tím budou mít vyšší hlasitost.
 • Citlivost – specifikace citlivosti ukazují, jak se elektrické signály mění na akustické signály. Pro bezpečný poslech hudby musíte zvolit sluchátka se střední úrovní citlivosti. Cokoliv nad limit může být pro vaše uši nebezpečné.
 • Frekvenční odezva – měřená v hertzích (Hz), se týká rozsahu zvukových frekvencí, které mohou sluchátka opakovat. Znalost frekvenční odezvy sluchátek vám může pomoci zvolit správné zařízení, pokud si chcete poslechnout konkrétní druh hudby. Například, pokud rádi posloucháte hudbu s vysokými basy, měli byste se poohlédnout po sluchátkách s nízkou basovou frekvencí.
 • Životnost baterie – většina výrobců bezdrátových sluchátek uvádí dobu přehrávání od tří do pěti hodin. Při skutečném použití můžete počítat s poklesem o 20 % z uvedené hodnoty.
 • Ovládací prvky – dražší modely bezdrátových sluchátek do uší budou obsahovat ovládací tlačítka na sluchátkách, kterými můžete zvýšit hlasitost, přeskočit skladbu, vydávat hlasové příkazy nebo telefonovat.
 • Voděodolnost – najdou se i taková sluchátka, která jsou vhodná pro plavání, protože jsou voděodolné a díky jejich konstrukci se nezničí pod vodou. Pro plavání volte stupeň krytí IP x7 a vyšší. 
 • Odolnost vůči potu – parametr, který se vyskytuje hlavně u sluchátek určených ke sportování. Zabraňuje tak poškození sluchátek potem, a tak se dá pohodlně užívat během cvičení, běhu nebo jiném sportu.

Dalšími parametry, které je třeba brát v úvahu, jsou výše zmíněná zvuková izolace, izolace hluku a potlačení šumu. A také cena a design sluchátek, to už však záleží na vašich možnostech a vkusu.