Nebaví vás neustálé vysávání a vytírání? Máte doma malé dítě a tuto činnost musíte dělat i několikrát denně? Tak si v klidu sedněte, uvařte si kávu a dívejte se, jak to za vás vyřeší robotický vysavač. Vysavač Rowenta RR7877WH X-PLORER S120 AI Aqua jsem otestovala v domácích podmínkách a tato recenze vám tak prozradí, co od robotického vysavače očekávat.

Prvotní skenování a lehké pochybnosti zažehnány

Před koupí robotického vysavače jsem v jinak pozitivních recenzích e-shopu našla zmínku, že robot trochu zaváhal při prvotním skenování. Ani u mě tomu nebylo jinak. Ale byla to čistě moje začátečnická chyba, a vy se ji nyní snadno vyvarujete. Nezvedejte ani jinak neposouvejte vysavač, i když máte pocit, že jede někam, kde už byl a vy chcete, aby jel směrem, kde ještě neskenoval. Buď docílíte toho, že to skenování přerušíte úplně, nebo robota zmatete a on označí místo nadzvednutí za dokovací stanici – jednoduše to nedělejte.

Po počátečním zaváhání se skenováním bytu, které bylo potřeba provést asi třikrát, vysavač perfektně funguje a naopak, funguje stále lépe a lépe – jak výrobce uvádí – díky umělé inteligenci se neustále učí.

Stále rychlejší úklid díky AI

AI – artificial inteligence – neboli umělá inteligenci robotickému vysavači napomáhá k učení. V praxi to znamená, že se vysavač neustále zdokonaluje. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že snadněji projíždí trasou úklidu a čas úklidu se díky tomu snižuje.

Vysaje i koberce, nejen ty s nízkým vlasem

Kromě podlah si robotický vysavač Rowenta RR7877WH X-PLORER S120 AI Aqua poradí i s koberci. Zvládne nejen koberec na mírů, který máme ode zdi ke zdi, ale poradil si i s kusovým kobercem uprostřed obývacího pokoje, který má výšku vlasu asi 20 mm. K mému překvapení na něj najel bez zaseknutí, a to nejednou. V rámci úklidu obýváku přes něj opakovaně přejížděl v rámci vytyčené trasy.

Rowenta-RR7877WH-X-PLORER-S120-AI-Aqua-recenze

Aplikace k robotickému vysavači

Obzvláště se mi líbí, že se v aplikaci dají nastavit nejenom pokoje samotné, kde má robot čistit, ale také jednotlivé zóny. To využiji obzvlášť v kuchyni okolo linky, kde je potřeba vysávat velmi často, jelikož je to místo, kde se vaří, a v mém případě místo, kde jí malinké dítě.

Naopak chcete-li, aby nějakou část místnosti vysavač vynechával, nebo se jí jen výjimečně vyhnul, nastavíte si v aplikaci zónu, ve které zakážete úklid. Nastavit zóny je velmi pohodlné; stačí v aplikaci otevřít mapu, kde se vám zobrazí čtvereček, který posunutím prstu zmenšujete či zvětšujete, prodloužíte na obdélník a podobně. Tím zónu vytvoříte a pak pouze kliknete, zda chcete, aby byla zóna zakázaná a vysavač tam nejezdil.

Další výhodu má nastavení rozvrhu – lze si určit, jaké pokoje, v jaké dny a časy se budou vysávat. Než se probudím, vysaje celý byt – a není nic příjemnějšího než se ráno probudit do uklizeného domova.

Mimo všechna možná nastavení, která aplikace umožňuje, mě mile překvapila i možnost ovládání pomocí hlasového asistenta v mobilu. Hey Siri!

Rowenta-RR7877WH-X-PLORER-S120-AI-Aqua-aplikace-recenze

Co ještě potěší aneb moje postřehy

  • Ač jsem se bála, že vysavač bude narážet do čirého skla našeho sprchového koutu, které je upevněné přímo u podlahy, ani to nebyla překážka. Robotický vysavač při mapovaní místnosti bez problémů sklo sprchového koutu zaznamenal a objel a při úklidu do nej nenaráží.
  • Díky dvěma otočným štětcům, které vyčnívají i mimo jeho tělo, dokáže robot vysát rohy a skulinky.
  • Jestliže robotický vysavač Rowenta zrovna vysává či vytírá a vy zjistíte, že se vám plete pod nohy, jednoduše úklid tlačítkem pozastavíte. Jakmile to zase bude vhodné, robota jednoduše tlačítkem opětovně spustíte – obojí přímo na vysavači nebo v telefonní aplikaci.
  • Při sledování vysavače mě také mile překvapilo, že nohy od stolu dokáže těsně objet dokola, a tím perfektně uklidit.
  • Zvládne přejet nerovnosti – poradí si s prahem a zvládne najet i na koberec – opakovaně. To vše díky přizvednutí, kterým vysavač disponuje.

Než jsem robotický vysavač vyzkoušela, domnívala jsem se, že funkce vysávání a vytírání je zvlášť. Nicméně robot to zvládá dohromady; přední část robota slouží k vysávání a druhá polovina má na sobě umístěný mop. Tím pádem vysaje a hned poté vytře.

Závěrem: Stojí Rowenta RR7877WH X-PLORER S120 AI Aqua za koupi?

Ač jsem se snažila najít alespoň nějaké mínusy, nepovedlo se mi to. Recenze v tomto případě nemůže být jiná než pozitivní. Tento robotický vysavač nejen splňuje, co od něj výrobce slibuje, ale i předčil má očekávání. Nemohu tak jinak než vysavač všemi deseti doporučit. Proto při hodnocení uděluju 100 %.