Jestli si chcete vaření skutečně užít a vychutnat si v jídle všechny nezaměnitelné chutě a vůně, zaměřte se na hmoždíře. Hmoždíř je totiž doslova nenahraditelným pomocníkem, který vám v kuchyni umožní vytvořit neobyčejně chutné pokrmy, protože vám usnadní zpracování koření a nejrůznějších bylinek. Čerstvé a kvalitně zpracované přísady jsou jednou z nejdůležitějších cest k úspěšnému kuchtění. Co to je a jak vybrat hmoždíř?

Co je to vlastně hmoždíř

Hmoždíř je obvykle těžká nádoba s uchy nebo bez nich, která je vybavena podlouhlou paličkou. Zvlášť v minulých časech byl nedílnou součástí každé kuchyně. A i když jej v nedávných letech poněkud vytěsnily nejrůznější mlýnky, zase zažívá svou cestu na výsluní. A není se čemu divit. Hmoždíř je nejen praktickým způsobem, jak si vlastní silou připravit koření a bylinky, ale i velmi žádaným estetickým prvkem kuchyně.

Na co je možné využít hmoždíř

Způsoby využití hmoždíře jsou nejrůznější. Nejběžnější je hmoždíř na koření, kterým můžete roztloukat koření různé velikosti i tvrdosti, a připravit si je do požadovaného tvaru nebo hrubosti podle vlastní potřeby. Stejně se využívá i hmoždíř na bylinky k přípravě mastí, čajů nebo různých dochucovadel pokrmů. Roztloukat můžete koření na slané pokrmy, i do sladkého pečiva nebo i přísady do nápojů (například svařeného vína). Je to jen na vás. Výborné je využití hmoždíře pro přípravu pesta, k výrobě másel, kari pastpomazánek nebo hummusů.

TIP: Levandule se používá nejen jako prostředek ke sklidnění mysli a těla, ale i na pečení lahodných dortů. Právě drcením v hmoždíři ji opětovně rozvoníte. Není ale levandule jako levandule. Přečtěte si jak vybrat levanduli – některá je vhodná na okrasu, jiná krásně voní.

Jak vybrat hmoždíř

Základním faktorem výběru by měl být způsob dalšího využití hmoždíře. Mít představu o tom, jak intenzivně nebo často jej budete chtít využívat. Nejběžněji je pak možné (kromě designového zpracování) vybírat podle materiálu, který byl na hmoždíř použit.

  • Kamenný hmoždíř – kámen patří mezi nejoblíbenější materiály i pro výrobu hmoždířů. Žádané jsou například mramorové. Vyznačují se velkou pevností, tvrdostí a samozřejmě odolností. Je běžné, že kamenné hmoždíře bude v rodině využívat i několik generací.
  • Žulový hmoždíř – vyniká zvlášť mezi kamennými hmoždíři. Je možné jej využít na zpracování doslova jakékoli suroviny. Přírodní matriál naprosto přirozeně eliminuje možnou příměs jakýchkoli nežádoucích látek.
  • Lávový hmoždíř – pokud hledáte opravdovou kvalitu, pak určitě v lávovému hmoždíři. Povrch je obvykle drsnější, což je výhoda – urychluje a usnadňuje zpracování koření a bylin.
  • Měděný hmoždíř – je ideální ke zpracování spíše měkčích surovin. Jeho velkým kladem je především vzhled. Měděné hmoždíře samozřejmě zastanou velkou práci v kuchyni, ale spíše jsou voleny pro svou estetickou hodnotu.
  • Mosazný hmoždíř – patří mezi klasiku. Ve větším míře se v současné době jedná o retro nádobí nebo starožitnost. Běžně mají ploché dno, což zpracování surovin poněkud znesnadňuje, ale pepř, nové koření a podobné produkty v nich zpracujete docela dobře.
  • Dřevěný hmoždíř – patří mezi tradiční přírodní způsoby, jak zpracovat byliny nebo koření. K využití je spíše vhodný pro suché plodiny (ořechy, sušené rostliny), protože má přirozenou snahu nasávat pachy, které by se pak mohly přenést na další potraviny.

INFO: V hmoždíři se ve velkém drtí právě sušené bylinky. Jejich sušení by nemělo probíhat na přímém slunci, aby nedošlo ke ztrátě vonných silic. Proto je vhodné sušení pomalé, na nízkou teplotu. K tomu nejlépe poslouží sušička potravin.

Jak drtit bylinky

Bylinky se snadno drtí právě pomocí hmoždíře. Na jeho dno vysypete bylinky nebo koření v sušené nebo i nesušené podobě. Paličkou pak drtíte nebo hnětete do požadované konzistence. Lze využít i pro semínka, ořechy, bobule nebo jiné plody.


Jak správně používat hmoždíř

Pro správné využívání hmoždíře je třeba volit dostatečnou hloubku nádoby. Ta pak spolu s materiálem, který zajistí odolnost vůči tření a drcení, umožní efektivní úpravu ingrediencí. Důležitá je pak i palička, které se někdy říká tlouk, která by měla odpovídat rozměrům celého hmoždíře.


Čistění hmoždíře

Při používání se ze surovin uvolňuje aroma, proto je třeba po použití hmoždíř vyčistit. Stačí klasické umytí ve vodě s čisticím prostředkem. Některé hmoždíře je ovšem třeba čistit silnějšími prostředky, případně i použitím drátěnky nebo jemného smirkového papíru. Způsoby čištění by ale měl vždy stanovit výrobce.