Každá budova má svá specifika, která ovlivňují kvalitu vzduchu uvnitř včetně jeho vlhkosti. Někdy bohužel není vlhkost vzduchu například v bytě nebo kanceláři taková, jaká by měla být, a vzhledem k množství času, které běžně ve vnitřních prostorech trávíme, je vhodné se pokusit o nápravu. Správnou vlhkost vzduchu lze naštěstí poměrně jednoduše ovlivnit a tím přispět k vytvoření prostředí, kde se vám bude dýchat a které nebude představovat riziko pro vaše zdraví. V případě, že doma nebo v kanceláři máte suchý vzduch, vlhkost vzduchu pomůže dostat do těch správných mezí zvlhčovač vzduchu. Pokud vás zajímá, jak vybrat zvlhčovač vzduchu, v článku najdete užitečné rady, které vám jeho výběr usnadní.

Na začátku článku jsme pro vás vybrali několik oblíbených modelů zvlhčovačů vzduchu, ze kterých si bez dlouhého přemýšlení můžete hned jeden pořídit. Následuje podrobný průvodce výběrem a na konci článku na vás čekají tipy, jak zvlhčovač vzduchu správně používat a kam ho umístit.

Naše tipy na nejlepší zvlhčovače vzduchu

Pokud nemáte v plánu trávit výběrem zvlhčovače vzduchu příliš času, stačí si jednoduše vybrat některý z našich tipů na nejlepší zvlhčovače vzduchu. Našli jsme pro vás ty nejprodávanější kladně hodnocené zvlhčovače vzduchu s dobrými parametry, takže s jejich koupí rozhodně neuděláte krok vedle.

Kompaktní zvlhčovač vzduchu Concept ZV1010 Perfect Air

jak-vybrat-zvlhcovac-vzduchu-nejlepsi-zvlhcovace

Všestranný zvlhčovač vzduchu TrueLife AIR Humidifier H3

jak-vybrat-zvlhcovac-vzduchu-nejlepsi-zvlhcovace

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Teď už se dostáváme k tomu, jak správně vybrat zvlhčovač vzduchu. Podívejte se na nejdůležitější kritéria, na která se při výběru musíte zaměřit.

Typ zvlhčovače vzduch

  1. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače produkují studenou páru díky ultrazvukovému oscilátoru, při jehož činnosti se z vody oddělují mikroskopické kapky a ty následně díky ventilátoru proudí ze zvlhčovače ven do místnosti.

L

rychlý start

L

možnost dosažení vysoké vlhkosti vzduchu

K

při špatném umístění může navlhnout okolí zařízení

K

do vzduchu může být rozprašován vodní kámen při používání tvrdé vody

  1. Zvlhčovač vzduchu s přirozeným odparem

Kategorie zvlhčovačů se studeným (přirozeným) odparem se dále dělí na dva základní druhy zařízení, které využívají princip přirozeného odparu vody – na výběr je buď diskový zvlhčovač, nebo zvlhčovač se zvlhčovacím filtrem. Tato zařízení neprodukují páru, ale rovnou z nich vystupuje zvlhčený vzduch.

Diskový zvlhčovač vzduchu a zvlhčovač se zvlhčovacím filtrem se svými vlastnostmi velmi podobají. Oba tyto druhy zvlhčovačů fungují jako čistička a zvlhčovač vzduchu zároveň – dokážou zachycovat prach, pyl, pachy nebo mikroorganismy, když je vzduch profukován ventilátorem přes vodou namočené rotační disky nebo filtry. Při správném umístění ventilátor vhání zvlhčený vzduch efektivně do místnosti. Ve srovnání s plnohodnotnými čističkami vzduchu však nejsou, co se týká čištění vzduchu, tak účinné, účinnost čištění vzduchu se pohybuje zhruba v rozsahu 50–75 %.

L

díky přirozenému odparu nehrozí převlhčení vzduchu

L

čistí vzduch

L

vlhkost nezůstává na podlaze a nábytku v okolí zařízení

K

nižší účinnost – schopnost zvlhčování vzduchu klesá s jeho stoupající vlhkostí

K

obvykle je nutná výměna zvlhčovacích filtrů (disky stačí pravidelně čistit)

  1. Zvlhčovač vzduchu na principu horké páry (parní zvlhčovač vzduchu)

Srdcem zvlhčovačů vzduchu fungujících na principu horké páry je topné těleso, které ohřívá vodu až na bod varu. Vznikající horká pára následně proudí do místnosti, čímž v ní zvlhčuje a zároveň mírně otepluje vzduch.

L

ničí bakterie a choroboplodné zárodky – vhodné pro alergiky

L

mírný vytápěcí efekt (výhoda v zimě, nevýhoda v létě)

K

hlučnější provoz

K

riziko popálení – ze zvlhčovačů vychází horká pára

Zvlhčovací výkon

Zvlhčovací výkon je u zvlhčovačů vzduchu velmi důležitým, prakticky stěžejním parametrem. Zvlhčovací výkon vyjadřuje maximální množství vody, které zvlhčovač dokáže přeměnit na páru za jednu hodinu. Proto se zvlhčovací výkon udává v ml/h.

Následující tabulka uvádí doporučený zvlhčovací výkon potřebný pro úpravu vlhkosti vzduchu v závislosti na velikosti místnosti se standardní výškou stropu (přibližně 2,5 m). Chybu určitě neuděláte ani v případě, že koupíte zařízení s vyšším zvlhčovacím výkonem, než potřebujete dle tabulky.

Velikost místnosti

Doporučený zvlhčovací výkon

Do 15 m2

100–200 ml/h

15–30 m2

200–350 ml/h

30–50 m2

350–500 ml/h

50–70 m2

500–600 ml/h

Manuální, nebo automatická regulace vlhkosti

Zvlhčovače vzduchu nabízí buď manuální, nebo automatický způsob regulace vlhkosti. Manuální zvlhčovače bývají obvykle levnější. Při jejich používání byste si sami měli hlídat vlhkost vzduchu v místnosti na samostatném vlhkoměru, který si musíte pořídit zvlášť, a podle toho budete zvlhčovač muset manuálně zapínat a vypínat, případně měnit jeho výkonnostní stupeň, aby se vlhkost vzduchu stále pohybovala v optimálním rozsahu.

Zvlhčovač s automatickou regulací vlhkosti dokáže bez vašeho zásahu přizpůsobovat svůj výkon podle aktuální vlhkosti vzduchu v místnosti, kterou si sám měří, a podle nastavené hodnoty požadované vlhkosti vzduchu.

Objem nádržky na vodu

Na objemu nádržky na vodu závisí, jak dlouho zvlhčovač vzduchu dokáže produkovat páru bez nutnosti doplnění vody. V tomto případě tak platí pravidlo, že čím větší nádržka je, tím lépe. Nejmenší přístroje mají nádržky s objemem menším než 1 litr, většinou se ovšem objem nádržek pohybuje v rozmezí 2–5 litrů. U těch největších zvlhčovačů, které už najdou využití nejen v domácnosti, ale třeba také ve velké kanceláři, pak objem nádržek na vodu dosahuje hodnot kolem 10 litrů.

INFO: Při delším nepoužívání přístroje by v nádržce neměla zůstávat voda, protože se v ní mohou množit bakterie. Proto před odstávkou zařízení nechte vodu zcela vypotřebovat, případně ji vylijte.

Funkce a výbava

Různé modely zvlhčovačů vzduchu se pochopitelně liší svou výbavou a nabízenými funkcemi. V následujícím přehledu jsou uvedené dostupné možnosti, na jejichž přítomnost se můžete při výběru zaměřit, pokud je budete vyžadovat.

  • Displej – pro přehledné zobrazení důležitých informací
  • Časovač – umožňuje nastavení doby zapnutí a vypnutí zvlhčovače
  • Automatické vypnutí – vypne přístroj po vyprázdnění nádržky na vodu
  • Více výkonových stupňů – nastavení intenzity produkce páry
  • Integrovaný hygrostat (vlhkoměr) – zásadní součást pro automatickou regulaci vlhkosti
  • Ionizátor – zvlhčovač vzduchu s ionizátorem přispívá k čištění vzduchu (podporuje shlukování pevných částic ve vzduchu)
  • Aromaterapie – zvlhčovač vzduchu s aromaterapií po přidání esenciálního oleje dokáže provonět místnost
  • Sterilizace vody – před přeměnou vody na páru dojde k její sterilizaci pro odstranění bakterií
  • Předehřev – mírný předehřev vody, aby pára neochlazovala vzduch v místnosti (u ultrazvukových zvlhčovačů)
  • Režim samočištění – funkce odvápnění (hodí se při používání tvrdé vody)
  • Osvětlení – zajišťuje poutavější vzhled přístroje
  • Dálkový ovladač
jak-vybrat-zvlhcovac-vzduchu-nejlepsi-zvlhcovace

Hlučnost

Hlučnost přístroje je rovněž podstatné kritérium výběru, protože doma jistě chcete mít co největší klid. Aby vás zvlhčovač vzduchu zbytečně nerušil, je dobré před koupí zkontrolovat také jeho hlučnost, která se udává v decibelech (dB).

INFO: V domácnosti by úroveň hluku neměla dlouhodobě přesahovat hlasitost 40 dB přes den (hlasitost mírného šumu z ulice) a 30 dB v noci (hlasitost tichého šepotu).

Spotřeba

Spotřeba zvlhčovače vzduchu se odvíjí od jeho příkonu. Vzhledem k tomu, že zvlhčovače často mají příkon v řádu desítek wattů, nejsou náklady na jejich provoz nijak zvlášť vysoké. Při každodenním mnohahodinovém provozu se tedy většinou roční náklady vyšplhají do stovek korun, u méně úsporných modelů při velkém využití pak nad hranici tisíce korun.

Přesto si při výběru dávejte na hodnotu příkonu pozor, především pak u parních zvlhčovačů – u těchto modelů příkon standardně převyšuje 100 W kvůli nutnosti ohřevu vody a u některých modelů dokonce dosahuje až 300 W.

Kdy používat zvlhčovač vzduchu

Kdy používat zvlhčovač vzduchu? Zvlhčování vzduchu je zpravidla potřeba především v zimním období, kdy se budovy vytápí, což má za následek vysušování vzduchu v interiéru. Není nezvyklé, že při vytápění klesá vlhkost vzduchu až k 20 %, tedy výrazně pod doporučenou mez.

Ideální vlhkost vzduchu v bytě, domě nebo kanceláři by se dle doporučení měla pohybovat v rozmezí 45–60 % v zimě a v rozmezí 40–55 % během letních měsíců. Při delším pobytu v místnosti s příliš nízkou vlhkostí vzduchu dochází k vysychání horních cest dýchacích, což může vyústit ve zdravotní problémy, jako je suchý dráždivý kašel, zánět nosohltanu nebo onemocnění dolních i horních cest dýchacích, zvlášť u náchylnějších osob. Výjimkou při pobytu v místnosti se suchým vzduchem není ani vysušená pleť a pálení očí.

INFO: Relativní vlhkost vzduchu vyjadřuje míru vlhkosti vzduchu v procentech. Při 0% vlhkosti vzduchu je vzduch zcela suchý, bez přítomnosti jakékoliv vlhkosti, zatímco vzduch se 100% vlhkostí je maximálně nasycený vodní parou.

Ideální ovšem rozhodně není ani příliš vysoká vlhkost vzduchu, protože vlhký vzduch podporuje vznik plísní. Plísně jsou nejen nevzhlednou dekorací, ale také mohou způsobit závažnější onemocnění.

Jak používat zvlhčovač vzduchu

Nakonec nám ještě zbývá pro úplnost uvést, jak zvlhčovač vzduchu používat. Zvlhčovač nechávejte běžet raději delší dobu na nižší výkonový stupeň – jedná se o lepší způsob než snaha o rychlé nárazové zvlhčení vzduchu několikrát za den, snáze tak totiž docílíte konstantní vlhkosti vzduchu po celý den.

Poměrně významnou roli hraje umístění zvlhčovače. Zvlhčovač vzduchu by měl být v dostatečné vzdálenosti od nábytku a obrazů, jinak by hrozilo jejich navlhnutí a případně i vznik plísně. Zvlhčovač by kvůli možnému průvanu neměl být umístěn v blízkosti oken a dveří. Ideální je tedy umístit zvlhčovač na zem do otevřeného prostoru a pro jistotu pod něj můžete umístit voděodolnou podložku.

TIP: Chcete mít doma nebo v kanceláři tu nejvyšší kvalitu vzduchu? Měli byste se zamyslet nad pořízením čističky vzduchu. A pokud někde pro změnu nemáte problém se suchým, ale naopak příliš vlhkým vzduchem, bude se vám hodit také odvlhčovač vzduchu. I v případě těchto zařízení vám poradíme s jejich výběrem.