Jednou z variant, jak regulovat světlo v místnosti, jsou závěsy. Ty mohou zároveň výrazně ovlivnit vzhled místnosti. Poradíme vám, z čeho vybírat, jak je změřit a vůbec jak vybrat závěsy, aby nejen perfektně zakryly okna, ale aby se také svým vzhledem hodily do vašeho bytu.  

Jak dlouhé mají být závěsy?

Rozměry závěsů závisí samozřejmě nejen na velikosti místa, které chcete zakrýt, ale také na jeho umístění. I když mnoho lidí upřednostňuje závěsy až na zem, v případě, že máte pod oknem radiátor se takové řešení nedoporučuje, protože velkou část tepla pohltí. Zejména dnes je každá zbytečně vynaložená koruna na vytápění až příliš drahá. Pokud ale zakrýváte francouzské okno, nebo máte podlahové topení, klidně si dlouhé závěsy pořiďte.
Pozor ale na robotické vysavače. V takovém případě by měl závěs končit asi 2 cm nad povrchem podlahy. Závěsy v délce k parapetu vyměřte tak, aby končily nad radiátorem. Vždy by měl závěs být stejně dlouhý, nebo o pár centimetrů delší, než jsou záclony.


Tipy, jak změřit závěsy

Při koupi závěsů můžete najít jak tzv. kusové závěsy na přesnou velikost okna, nebo metráž, tedy látku na závěsy v rolích. Tady je několik kroků, jak vybrat velikost závěsů.

Prvním krokem je vždy důkladně změřit okna, případně jiné stavební otvory, které chcete závěsem zakrýt. Pokud chcete jedním závěsem zakrýt několik oken vedle sebe, musíte samozřejmě počítat i se zdí mezi okny. U oblouků či lomených stěn raději přidejte.

Jak u kusových, tak u metráže ale musíte také počítat s tím, že závěs se řasí, takže nelze vzít jen velikost v přesném rozměru okna. Obvykle se doporučuje mít na šířku minimálně dvojnásobek šíře okna, nebo víc.

V případě, že řasit závěsy nechcete, je třeba mít alespoň o několik centimetrů více, protože závěsy jsou obvykle ve dvou kusech na každé okno a je třeba mít uprostřed překryv, aby při zatažení nevznikla nevítaná mezera. Podle materiálu se doporučuje zhruba 5 až 10 cm na každém kusu. U délky nezapomeňte, že záleží na typu zavěšení. Jinak dlouhé budou závěsy na dřevěných kroužcích, jinak na žabičkách přímo na kovové tyči. Rozdíl v délce závěsu pak může být i několik centimetrů.  

TIP: Závěsy mnohdy slouží jako doplněk záclon. Zjistěte, jak vybrat i je.

jake-zavesy-vybrat

Jak vybrat závěsy? Zvažte další parametry

Přemýšlíte, jakou barvu závěsů, z jakého mají být materiálu, případně jaký na nich má být vzor? Velmi důležité je přemýšlet v souvislostech. Například okna ložnice směřující na východ budou potřebovat jiné závěsy než u ložnice orientované na sever. Obdobně obývací pokoj do ulice s velkým světelným smogem bude vyžadovat jiný typ závěsů než obývák s okny do venkovské zahrady. Závěsy se dělí do kategorií podle míry propustnosti světla. Průhledné závěsy jsou čistě dekorační záležitostí a blíží se spíše k záclonám, neprůsvitné nebo zatemňovací jsou naopak vysoce funkční.
Z hlediska designu je vždy třeba respektovat celkový vzhled dané místnosti, včetně toho, kdo v ní tráví nejvíce času. Proto jsou v dětských pokojích často barevné veselé závěsy s postavičkami z pohádek či filmů, nebo se zvířátky.
Pokud máte závěsy v kuchyni, určitě rádi sáhnete například po květinových motivech, nebo barvách ladících s kuchyňskou linkou. 
Jaké závěsy do obýváku vyberete, také záleží na dominantních prvcích v interiéru, jako jsou největší kusy nábytku, sedací souprava či koberec. Nejčastěji jsou ale jednobarevné.
Jaké závěsy do ložnice zvolit právě u vás doma do značné míry závisí na intenzitě slunečního svitu i pouličního osvětlení. Abyste se v klidu vyspali, je vhodnější volit méně propustné materiály, případně rovnou zatemňovací závěsy. Ty se vyrábějí z materiálů, které nejen izolují světlo, ale často působí také jako částečná tepelná, případně zvuková izolace. Kvalitu zatemňovacích závěsů určuje to, jak vysokou mají účinnost při zatemnění. U nejkvalitnějších se může jednat až o 95 %.


Pár tipů na závěr

Astmatici a alergici mají možnost si koupit závěsy ze speciálních materiálů, které méně pohlcují prach a snadno se čistí. Ve chvíli, kdy závěs použijete místo dveří, volte raději oboustranný materiál, který vypadá z obou stran stejně. Metráž má tu výhodu, že se závěsy dají pak sladit i další části bytového textilu, například polštáře, přehozy, ubrusy atd. Na střešní okna se dá vybrat speciální uchycení stejně jako na malá okna třeba v koupelně, ve spíži apod. Z hlediska designu zvažte, zda příliš výrazné barvy, nebo vzory na závěsech chcete opravdu vídat každý den řadu měsíců či let. V jednoduchosti je často krása a platí to i u závěsů.