Rekonstruujete koupelnu a váháte, jak vybrat sprchový kout? Při nakupování na internetu je nabídka opravdu široká. Pokud hned na začátku víte, jaká kritéria by měl kout splňovat, bude hledání rázem snadnější. Poradíme vám, které parametry při nákupu rozhodují.

Sprchový kout s vaničkou nebo bez?

V českých domácnostech je stále rozšířenější varianta s vaničkou. Není divu, u této možnosti vítězí praktičnost a další dobré důvody pro její výběr. Efektivně brání vytékání vody mimo sprchový kout, tlumí hluk a poskytuje tepelnou izolaci. Z bezpečnostního hlediska se hodí zmínit i to, že vaničky mají standardně protiskluzovou úpravu zabraňující případným úrazům. Instalace na dlažbu, tzv. walk-in varianta, je moderním a designovým řešením. Sklo elegantně doléhá k povrchu podlahy a působí kompaktně. Celý sprchový kout budí luxusnější dojem a zároveň se stává v neposlední řadě bezbariérovým. Složitější je však vyřešení nutného spádu pro odtok vody. Ne vždy totiž můžete zasahovat stavebně do podlahy (potíž bývá obvykle v panelových bytech). Pozornost je potřeba věnovat také dobře odvedené hydroizolaci.

vanicka-ke-sprchovemu-koutu-pulkruhova

TIP: Sprchový kout slouží ke sprchování. Ovšem pokud chcete něco víc než jen sprchu, vhodný pro vás bude sprchový box. Kromě výhodné samonostní konstrukce, díky které nemusíte nic vrtat do obkladů, vám zajistí vyšší komfort ať už ve formě střešní sprchy, rádia, osvětlení, ventilátoru popřípadě i parní sauny.

Konstrukce sprchového koutu: s rámem nebo bez?

Bezrámová konstrukce

Sprchový kout tvoří pouze sklo a panty, proto je velmi elegantní a hodí se do interiéru každé koupelny. Jeho základem je vždy kvalitní kování, úchyty a další komponenty pro potřebnou maximální stabilitu.

Půlrámová konstrukce

Jsou bez svislých profilů, díky tomu lépe vynikne samotná výplň sprchového koutu. Obvykle bývá tato varianta spojená s posuvnými dveřmi.

Rámová konstrukce

Pokud máte velkou rodinu, kde bývá každé ráno šrumec, spolehněte se na rámovou konstrukci. Vydrží nejvíce a odolá i každodennímu nešetrnému zacházení. Na trhu je v nabídce opravdu mnoho variant rámových sprchových koutů a určitě najdete ten, který bude vyhovovat vašim požadavkům na vzhled.

Tvar sprchového koutku

Výběr tvaru a rozměru sprchového koutu souvisí s dispozicemi vaší koupelny. Pokud hledáte efektivní řešení v malém prostoru, volte čtvrtkruhový nebo čtvercový. U těchto můžete zvolit rozměry už od 75 cm x 75 cm.

Obdélníkové sprchové kouty se hodí do větších koupelen. Pokud nemusíte počítat centimetry, klidně si vyberte rozměr 120 cm x 100 cm a dopřejte si opravdový požitek během sprchování. V koutě budete mít dostatek místa i na odkládací poličky nebo masážní systém.

Jaké dveře do sprchového koutu?

Také výběr dveří je spojený s prostorem, kterým kolem sprchového koutu disponujete. Vyberte si ze dvou základních variant:

  • Křídlové dveřeOtevírají se z větší části do prostoru, proto z nich vždy alespoň několik kapek steče mimo sprchový kout. Výhodou je ale snadná údržba.
  • Zalamovací dveřeOceníte komfortní vstup o větší šířce i tehdy, když je stavební otvor malý. Ani po celkovém otevření voda nestéká mimo prostor sprchového koutu. Manipulace je ale oproti křídlovým dveřím trošku složitější.
  • Posuvné dveře – hodí se především do malých koupelen a jejich nespornou východou je, že při jejich otevírání není třeba ustupovat. 

Pořád ještě nevíte?

Řešíte atypický rozměr koupelny, nebo zvažujete více variant a nemůžete se stále rozhodnout? Obraťte se na infolinku nebo e-mail vámi vybraného e-shopu. Změřte si pečlivě vaši koupelnu i vytyčený prostor pro sprchový kout, sdělte jim tyto informace a určitě vám ochotně poradí. Rozhodli jste se to prostě trefit a náhodou se stane, že vám sprchový kout do koupelny nebude rozměrově sedět? Myslete stále na to, že i na sprchové kouty se vztahuje 30 denní zákonem stanovená lhůta pro vrácení zboží zakoupené online. Je to sice až krajní varianta, ale i v tomto případě nejde o žádnou katastrofu.

Rekonstruujete koupelnu a vybíráte nové vybavení? Už víte, jakou vybrat sušičku prádla?