Každý dobrodruh, který se vydává se svým obytným vozem, karavanem nebo dodávkou na cesty, potřebuje lednici. Lednice má v obytném voze stejný úkol jako lednice u vás doma – jídlo v ní vydrží čerstvé a můžete si v ní vychladit něco dobrého k pití – a to se hodí naprosto kdekoliv. Pokud jste si pořídili nový obytňák bez lednice, případně ho již máte a dosloužila vám v něm stará lednice, podívejte se s námi na to, jak vybrat lednici do obytného auta. V článku se zaměříme na všechna důležitá kritéria výběru.

Naše tipy

Nechcete-li dlouho přemýšlet nad tím, jakou lednici do obytného auta vybrat, jednoduše si můžete objednat některý z našich tipů. Našli jsme za vás osvědčené modely lednic do obytného vozu, které s přehledem plní to, co od nich jejich uživatelé požadují.

Jak vybrat lednici do obytného auta

Ať už hledáte lednici do karavanu, nebo obytného vozu, následující odstavce vám pomohou s výběrem. Popsali jsme všechny důležitá kritéria a možnosti výběru, díky kterým si dokážete udělat jasnou představu o tom, jakou lednici potřebujete.

Typy lednic do obytňáku

Lednice do obytňáku se dělí podle principu chlazení do tří kategorií:

  • Kompresorové lednice
  • Absorpční lednice
  • Termoelektrické lednice

Kompresorové autolednice

Lednice s kompresorem jsou klasikou, kterou znáte z domova. Hodí se do jakéhokoliv obytného vozu a pokud vám stačí lednice, kterou lze napájet pouze elektřinou, chybu s tímto typem neuděláte. Charakteristická je pro ně poměrně nízká spotřeba elektřiny, přičemž uvnitř dokážou udržovat požadovanou teplotu i za horkých dnů. Při napájení z baterie, když nemáte přístup k zásuvce v kempu, je výhodné mít vůz vybavený solárním systémem. Někoho může obtěžovat hluk vydávaný kompresorem – kompresorové autolednice sice bývají tiché, ale přesto jsou trochu slyšet. Zejména při usínání to pro někoho může být nepříjemné, zvlášť když bude ležet v blízkosti lednice.

L

vysoký chladicí výkon

L

dokážou chladit i mrazit za horkých dnů

K

hlučnost provozu

Absorpční lednice

Absorpční lednice pracují nejen na elektřinu, jsou určené především pro provoz na plyn. Dokonce se je vyplatí pořizovat pouze v případě, že právě plyn chcete využívat, což je ideální při delších pobytech v přírodě bez možnosti připojení k elektrické síti. Spotřeba plynu totiž není vysoká, ale elektrický provoz je dost nevýhodný. Při své činnosti spalují propan-butan nebo propan. Jsou naprosto tiché, takže je ocení ti, kteří mají rádi absolutní klid. Nevýhodou je náročnější instalace – kvůli spalování plynu je u absorpčních lednic nutný odvod spalin vývodem pryč z obytného prostoru. Navíc se hodně zahřívají, a proto musíte řešit jejich dostatečné odvětrání – potřebují chladicí mřížku, kterou bude odcházet teplo ven.

L

chlazení na plyn – vhodné pro táboření v přírodě

L

ekonomický provoz na plyn

L

bezhlučný provoz

K

omezená výkonnost

K

nutnost odvodu spalin a odvětrávání

K

vyšší možnost poruchy, a tedy potřeby servisu

Termoelektrické lednice

Termoelektrické lednice zaujmou nízkou pořizovací cenou, ale pro použití v obytných vozech se z důvodu vysoké spotřeby a omezenému chladicímu účinku příliš nehodí. Využití najdou zejména v osobních automobilech při celodenních cestách na dovolenou, kdy baterii celou cestu dobíjí alternátor, aby posádka měla po ruce vychlazené pití a svačinu. Díky poměrně nízké hmotnosti se termoelektrické lednice snadno přenáší. Tento typ lednic nabízí také možnost ohřevu místo chlazení, což se může v některých situacích hodit pro uchování teplého jídla.

L

nízká pořizovací cena

L

snadno přenosné

L

možnost ohřevu

K

nízký výkon

K

omezené využití

K

vyšší spotřeba

Napájení

Kompresorová lednice do auta se obvykle napájí z 12V, případně 24V autozásuvky a běžně je možné tyto lednice nabíjet rovněž z klasické, 230V zásuvky. Stejné je to u většiny termoelektrických lednic.

Pokud zvolíte absorpční plynovou lednici, je nejlepší ji připojit k propan-butanové či propanové lahvi. Při provozu na elektřinu je lze typicky napájet z 12V i 230V zásuvky, ale napájení elektřinou se kvůli vysoké spotřebě nevyplatí. Napájení z 12V zásuvky se však přece jen hodí, a to při jízdě, protože na cestě by měla být plynová lahev zavřená.

Objem lednice

Velikost lednice vyberte s ohledem na dostupný prostor ve voze a své potřeby. Větší lednice je samozřejmě lepší z hlediska komfortu, snáze do ní dáte vše, co budete potřebovat, ale není vhodné pořizovat zbytečně velkou lednici – mohla by vám akorát překážet a mít vyšší spotřebu.

V případě, že plánujete v obytném voze přebývat více dní nebo v něm jezdíte na víkendy s celou rodinou a budete tedy potřebovat do lednice schovat více zásob, vyplatí se pořídit lednici s objemem kolem 50 litrů. Na víkend pro dva stačí lednice s polovičním objemem.

Umístění

Lednice může být buď volně stojící, nebo vestavná. Volně stojící lednice nabízí lepší přístup k ovládacím prvkům a můžete je snáze přemístit třeba do předstanu, vestavné lednice po usazení lépe vypadají. Volba se odvíjí od provedení kuchyně – pokud je v ní připravené místo pro vestavnou lednici, nemusíte se její koupě obávat. Sice není určena pro přenášení, ale zase její instalací docílíte uceleného vzhledu kuchyně.

TIP: Aby lednice v obytném autě chladila i během toho nejteplejšího léta, musíte zajistit její spolehlivé napájení. Podívejte se na to, jak vybrat autobaterii do obytňáku, která vás nezradí.