Horké letní dny si žádají chladivé osvěžení u vody. Pokud ale máte pozemek, nač byste jezdili k dalekému rybníku nebo na koupaliště, když si stačí pořídit bazén? Projděte si s námi přehled tipů, které vám pomohou vybrat ten správný.

Účel bazénu

Než si bazén vůbec pořídíte, měli byste si ujasnit, k čemu vám bude sloužit. Chcete se jen svlažit a relaxovat na nafukovací matraci s drinkem v ruce, nebo jste sportovec, který by využil i protiproud? Od tohoto rozhodnutí se pak může odvíjet řada dalších věcí – rozměry, materiál, doplňky a v neposlední řadě také cena.

Myslete na sebe i ostatní

Samozřejmě že bazén bude váš. Přece jen byste však měli přihlédnout i k dalším potenciálním plavcům z řad přátel či rodiny. Bude pro ně schůdnější zapuštěný žebřík, nebo nadzemní vstup přes okraj? Ostatně ani vy nebudete navždy mladí, proto zvolte nejkomfortnější variantu, která vydrží dlouhá léta.

Zapustit, či nezapustit? To je, oč tu běží

Asi nejzapeklitější otázka, se týká volby mezi nadzemním a zapuštěným bazénem. Do hry totiž vstupuje několik faktorů, u nichž je spousta lidí nerozhodná a musí si proto sepsat seznam výhod i nevýhod obou variant. Může vypadat například takto:

Zapuštěný bazén

  • Výhody: dobře vypadá, schody představují přirozenější vstup a výstup (nenamáhají záda), jednoduchá aplikace protiproudu.
  • Nevýhody: drahé, extra náklady na vyhloubení jámy, musí se udržovat po celý rok.

Nezapuštěný bazén

  • Výhody: pokud je nafukovací, lze ho po sezóně sklidit, zpravidla levnější.
  • Nevýhody: opticky zabírá prostor na zahradě a kazí výhled, s nezakrytými doplňky (filtrace, protiproud) působí neesteticky, v případě nafukovacího trvá, než se zaplní.

Jak to tedy rozseknout? Držte se svého původního rozhodnutí – pokud se chcete jen osvěžit a nepotřebujete nijak velký bazén, kupte spíše ten nadzemní, klidně i nafukovací. Účel splní, a ještě ušetříte peníze.

Na velikosti záleží

Malá zahrada jen těžko pojme obří bazén. Pokud se opravdu neřadí k těm největším a vy se zrovna nechystáte plavat jako Michael Phelps, jeví se jako rozumnější varianta pořídit něco méně náročného na místo. Zamysleli jste se třeba i nad vířivkou? Možná by se vám vyplatila lépe co do prostoru, tak do financí.