Zima je tradičně čas, kdy příroda uléhá k spánku, to je vidět na životních cyklech rostlin i zvířat. I my lidé jsme kdysi tyto cykly respektovali. Teď ale bohužel nepolevujeme ve svém tempu. Myslíme si, že musíme neustále jet plnou parou. Jenže naše tělo potřebuje odpočinek, a pokud mu ho nedopřejeme, může se nám to nepříjemně vymstít. Všechno začíná tím, že se cítíme přepracovaní, pak ale mohou přijít ještě horší stavy, které končí depresí a úzkostí. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak si udržet pohodu i v nepříznivém čase.

Rozsviťte si svíčky

Světlo potřebujeme k životu. Krátké dny, kdy se brzy smráká, na psychiku nepůsobí zrovna příznivě. Všechno doháníme zářivkami, které ale svým nepřirozeným světlem narušují náš biorytmus. Potom špatně usínáme. Jak se s nedostatkem světla v zimním období vypořádat? Nesázejte na agresivitu modrého světla zářivek, ale přeorientujte se na příjemné žluté světlo svíček. Je hřejivé a vytváří teplo. Zútulní prostor. Ale pozor, spousta svíček je z parafínu a vonné esence jsou vyrobeny synteticky. Proto hledejte svíčky z přírodních surovin, například ze včelího vosku. Podobně působí teplé oranžové nebo načervenalé světlo solných lampiček. 

Osvěžte se vůní

Pamatujete si některé životní zážitky na základě vůní? Možná ano. Vůně kůže vaší první lásky, svěží vánek u moře na první zahraniční dovolené. Vánoční františek evokuje dětství, pečené buchty čerstvě vytažené z trouby zase prázdniny u babičky.  Náš čich je patrně z našich smyslů nejcitlivější. Zároveň s vůní vnímáme emoce. Aktivuje také dlouhodobou paměť, takže díky ní si na různé vůně vzpomeneme velmi intenzivně. Aromaterapie vám navodí příjemnou atmosféru. 

Využijte rytířů obránců

Posilujte svoji imunitu. Výborným receptem na podporu obranyschopnosti organismu se stávají medicinální houby. Reishi neboli lesklokorka lesklá je jejich nejznámějším představitelem. Obsahuje velké množství polysacharidů betaglukanů, které tvoří první linii naší imunity tím, že aktivují makrofágy a jsou takovým naším rytířem obráncem. Dále se k medicinálním houbám podporujícím imunitu řadí také cordyceps neboli housenice čínská a také třeba maitake čili trstnatec lupenitý, dále sibiřská čaga, tedy rezavec šikmý. Vynikající je i hlíva ústřičná.

Medicialni-hoouby-dusevni-pohoda

Vyzkoušejte bylinku na spánek

Ašvaganda neboli vitánie snodárná. Má správně vybrané jméno, podporuje váš spánek. Dobře se vyspat je to nejlepší, co můžete pro svoji duševní a fyzickou kondici udělat. Vitánie vás zbaví únavy a stresu. Pomůže vám se koncentrovat na práci a v klidu usínat. Působí antibakteriálně, antivirově, dodává energii a stimuluje také imunitu. Působí zároveň proti zánětům a zpomaluje stárnutí. Zabraňuje tak poklesu hladiny vitamínu C v organismu.

Vyrazte na čerstvý vzduch

Pohyb je lék na všechno. Podporuje duševní i fyzickou kondici. Když neustále sedíte u počítače, zvedněte se a jděte se alespoň na chvilku projít. Čerstvý vzduch vám prospěje, projasní vaši mysl. Stačí i malý kousek cesty. Osvěžíte se. Když není počasí zrovna nejlepší, i tak stojí za to se na chvíli kouknout ven – opakujte si, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Můžete třeba jít pěšky z práce, nebo když večer nic nedávají v televizi, podívat se do přírody.

Vychutnejte si chvilku pohody

Udělejte si chvíli sami pro sebe. Vlezte si do pohodlného křesla, zavrtejte se pod teplou deku, uvařte si čaj podle své chuti. S teplým šálkem v rukou se zima zvládá mnohem lépe. Můžete si přečíst kousek z nějaké knížky, pustit si svoji oblíbenou nebo relaxační hudbu, užít si prostě chvíli klidu. Ztišit se a nechat myšlenky odplout. Chvíle klidu vám pomůže nabrat novou energii na další dny.