Nehledě na to, jak silní jsme, stres občas přemůže každého z nás. V tu chvíli si toužíme odpočinout od všedního života, od lidí, které známe. Zatoužíme být opečováváni, mít pocit, že někomu na nás záleží. Wellness a lázeňské pobyty nám tento pocit navodí. Jak si ale vybrat ten nejlepší pobyt?

Wellness nebo lázně?

Obecně se věří, že wellness pobyt je pro zdravé lidi a lázeňský pobyt pro ty, které trápí zdravotní problémy. Zčásti je to pravda. Ve skutečnosti si můžete dovolit pobyt lázeňský i v případě, že jste naprosto zdraví. Jak si tedy vybrat?

Wellness byste měli zavrhnout, pokud máte vážnější zdravotní obtíže, a to zejména ty se zády. Některé procedury jsou pro vaše tělo nebezpečné, a ačkoli pracovníci by se měli ptát, zda netrpíte nemocí, kvůli které by vám například thajská masáž ublížila, někteří se neptají, očekávají, že vše máte dopředu zjištěno. Wellness byste proto měli volit, pokud se potřebujete zbavit stresu, investovat do své psychické pohody, a zároveň strávit čas v příjemném prostředí.

Lázeňské pobyty se sice prodraží, ale důkladně vyškolený personál bere ohled na všechny zdravotní indispozice. Má lepší představu o tom, jak nakládat s různě nemocnými pacienty, a proto je to většinou lepší volba, pokud vás něco bolí či pokud jste těhotná žena.

Tím samozřejmě nechceme říci, že wellness pobyty jsou horší než ty lázeňské, v některých ohledech mohou být dokonce lepší, jsou však vhodnější pro lidi, které nic netrápí, neboť v těchto podnicích nemusí být přítomen zdravotnický personál. Není tam totiž zapotřebí.

Volba toho nejlepšího podniku

Společností a živnostníků, kteří provozují jak wellness, tak lázeňské pobyty, je celá řada a může být obtížné vybrat si ten, který vám bude vyhovovat nejvíce. Důležité je zaměřit se na tyto faktory:

  • destinace a návštěvnost
  • cena
  • vybavení hotelu, v němž budete ubytováni
  • stravování

Destinace a návštěvnost

Jste společenský člověk? Pokud ano, bude vám vyhovovat pobyt, který bude mít větší návštěvnost a na kterém můžete potkat spoustu lidí, takových, kteří sdílejí váš zájem o navazování přátelství.

Pokud vás naopak láká odpočinek a s lidmi se příliš vybavovat nechcete, bude pro vás výhodnější pobyt v menším městě.

A možná si nechcete povídat s nikým kromě pracovníků, máte pevně daný časový rozvrh a nehodláte ho měnit. V tom případě naberete síly při procházkách přírodou, a pobyt na samotce je pro vás nejvhodnější. Naštěstí existují i tyto pobyty, zaměřené na vlky samotáře, kterým jste i vy. Nebo existují i zájezdy, kam nesmějí děti a je tam větší klid.

Wellness destinací i lázeňských destinací je nepřeberné množství, stačí jen hledat tu pravou a budete po fyzické i mentální stránce nadmíru spokojeni.

Možná vás zajímá u pobytů wellness konkrétní lokalita, máte zájem o určité město či jiné místo. Naštěstí je wellness pobytů opravdu hodně a i ve vaší oblíbené destinaci je z čeho vybírat.

wellness pobyty

Cena

Ne každý si může dovolit přepych. A podniky na to myslejí. Na levnějších zájezdech to možná nebude úplně podle vašich představ, ale kvalita služeb není o mnoho horší. Pouze vybavenípočet zaměstnanců a umístění podniku se může lišit.

Pokud máte omezené možnosti výdajů, můžete zkusit vyhledat podniky, jejichž okolí toho nenabízí k průzkumu tolik. Také pobyty víkendové a o svátcích jsou o něco dražší než ty přes pracovní dny, a to kvůli větší vytíženosti podniků.

Název lázní také o kdečem vypovídá. Známější lázně znamenají větší vytíženost a od toho se také odráží celková cena, kterou zaplatíte. Tyto lázně vám však toho nabízejí hodně, neboť mají letité zkušenosti.

Strava

Máte speciální dietu? Možná trpíte diabetem. Některé pobyty nejsou připraveny na lidi, kteří potřebují speciální stravu. Vždy si proto zjistěte, zda pobyt plně vyhoví vašim potřebám, včetně stravovacích návyků. Úprav jídelníčku je opravdu hodně a ne každý podnik je připraven na všechny.

Vybavení hotelu

Spokojíte se s málem nebo hledáte ubytování s velkou televizí a ideálně obsluhou, která vám splní všechna vaše přání? I na to je třeba myslet, než se rozhodnete přihlásit se na lázeňský nebo wellness pobyt. Pečlivě si prohlédněte místo, kde budete ubytováni, než se rozhodnete zaplatit si pobyt.

Ať už toužíte po čemkoli, wellness a lázeňské pobyty se vám plně přizpůsobí a přinesou vám vytoužený pocit fyzického i emocionálního uvolnění. Pokud nevíte, kde hledat, zkuste navštívit spa, kde si můžete vybrat ze široké nabídky pobytů.