Dnes se většina z nás bez rychlého a spolehlivého internetového připojení jednoduše neobejde. Potřebujeme ho pro práci, vzdělávání, ale i zábavu a komunikaci s ostatními. Uživatelé si často nejsou jisti, zda jim poskytovatel zajišťuje skutečně tak rychlý internet, za jaký platí. Zjistěte to během chviličky.

Existuje několik jednoduchých způsobů, jak se doberete skutečné rychlosti svého internetového připojení. Můžete použít některý z online nástrojů pro měření rychlosti, které jsou na internetu dostupné zcela zdarma. Stačí, když otevřete internetový vyhledávač a dáte vyhledat „test rychlosti internetu“.

Tyto nástroje obvykle měří rychlost stahování a nahrávání dat. Ihned se dozvíte, jaký je celkový stav vašeho internetového připojení. Test můžete provést i na stránkách poskytovatele internetového připojení. Nutno ovšem říct, že není 100procentně přesný, ale i tak vám dá dostatečnou představu o tom, jak rychlý internet na doma máte.

Rychlost může kolísat. Vliv na to má aktuální vytíženost sítě i další faktory

Není od věci uvědomit si, že skutečná rychlost vašeho připojení se může měnit v čase. Typicky v závislosti na tom, jestli je například doma celá rodina a všichni vytíží síť v jednom momentě. V tomto případě může rychlost klesnout. Svou roli tu hrají i další faktory, jako je vzdálenost od poskytovatele internetového připojení, typ internetového připojení (ADSL, kabelový internet atd.), stav infrastruktury nebo počasí. Nejrychlejším a nejstabilnějším internetovým připojením je v současné době optický internet, jehož rychlost je až 1 Gb/s a na který nemá vliv, ani když se venku žení všichni čerti.

Zjistili jste, že máte pomalý internet? Existuje řešení

V případě, že zjistíte nízkou rychlost připojení, máte několik možností, jak celou věc řešit. Samozřejmě můžete kontaktovat svého poskytovatele internetu a vybrat si rychlejší připojení k internetu v závislosti na možnostech dostupných v místě vašeho bydliště. Test měření rychlosti internetového připojení byste ale měli několikrát zopakovat, abyste vyloučili momentální výkyv způsobený například vyšším počtem připojených zařízení.

Rychlost internetu ovlivňují i takové věci, jako je špatně umístěný router nebo neaktualizované zařízení, přes které se připojujete na internet. Než tedy začnete řešit pomalý internet s poskytovatelem, zkontrolujte si aktualizace ve všech svých zařízeních. Díky pravidelnému sledování a měření rychlosti internetu můžete vyřešit spoustu potíží a zajistit, že budete využívat internetové služby opravdu na 100 %.