Pro ponožky u miminek není nevhodné počasí, jsou zkrátka nutností již od narození. Často si většina rodičů řekne, že je velikost ponožek u miminek naprosto nepodstatná, čím větší, tím lepší, alespoň déle vydrží. Opak je však pravdou, neboť správně vybrané ponožky mohou zajistit nejen pohodlí, ale také potřebné teplo, když dítě ještě neumí regulovat svoji tělesnou teplotu. Jak vybrat ponožky pro miminko se můžete inspirovat v následujících řádcích.

Proč je velikost ponožek tak důležitá?

Ponožky plní svoji funkci jenom ve chvíli, kdy správně vyberete jejich velikost. Velké ponožky mohou miminko tlačit pod oblečením, když budou shrnuté. Naopak malá velikost může způsobit nepříjemný vývoj nožičky (např. ohnuté prstíky).

Jak zjistit velikost ponožek?

Malé ponožky jsou vždy roztomilé, vybrat velikost ponožek novorozence je velmi individuální. Než začnete vybírat ponožky v nějakém obchodě, je potřeba si uvědomit, že s výběrem ponožek je to stejné jako s výběrem bot – každá značka má jiné číslování.

Všeobecně platí základní tabulka velikostí, která začíná velikostí 50, ta je vhodná pro miminka narozená do výšky 50 cm. Velikost ponožek dětí podle věku je často nepřesná, jak již bylo řečeno, výběr je individuální a každé miminko je jinak veliké, když se narodí. Na druhou stranu velikost ponožek v cm podle chodidla je už přesnější údaj.

Pokud váháte, jak změřit miminku nohu, můžete používat špejli, kterou přiložíte k nožičce. Máte tak trénink do budoucna, až budete vybírat botičky. Na ponožkách je důležité, aby byla uvedena nejen velikost ponožky, ale také délka nášlapné plochy – délka od prstů k patě.

Jak vybrat ponožky pro miminko, které drží

Kromě velikosti nášlapné plochy je důležitý také střih ponožek. U dětí jsou dost často v oblibě kotníčkové ponožky, ač jsou praktické pro starší děti a nejsou vidět třeba v teniskách, pro miminka nejsou příliš vhodnou alternativou výběru. Svojí výškou dosahují maximálně ke kotníkům, což mohou miminka kopáním snadno svléknout. Na druhou stranu klasické ponožky, které nejsou příliš vysoké, aby je šlo zaměnit za podkolenky, jsou ideální. Nejlepší ponožky jsou s širokým měkkým lemem – nebudou miminko tlačit, a zároveň je nožičkama neskopá.

Vybrat si také můžete, zda jsou ponožky tenké, stačí tedy k bodýčku do kočárku v teplejších dnech nebo raději sáhnete po teplejších, které udržují teplo i v zimě. Se střihem ponožek také úzce souvisí i materiál. Pro děti je nejlepší variantou bavlna, která je prodyšná a vhodná i pro citlivou pokožku. Pokud nejsou z bavlny celé, měly by obsahovat alespoň 75 %.

Rada na závěr

Výběr ponožek je stejně důležitý jako správně vybraná obuv, nekupujte tedy první, které vidíte zrovna zlevněné. Zvýšenou pozornost věnujte také výběru punčocháčůdupaček nebo overálku, které sice mohou sedět délkou nikoli však velikostí chodidla. Než ponožky nasadíte, ujistěte se, že není uvnitř povolená niť, která by mohla stahovat prsty.

Vrchní část ponožky by neměla být utažená, aby se správně prokrvovala noha. Pokud to nepoznáte na oko, jistě to zjistíte, až ponožku sundáte. Nekupujte zbytečně ani ponožky, které mají výstupky různých tvarů na okrasu, které mohou akorát tlačit.