Každý, kdo chce své děti vychovávat co nejlépe a zajímají ho aktuální poznatky z oblasti výchovy, hledá co nejvíce dostupných informací a chce se vzdělávat. A právě se nabízí skvělá příležitost – Mezinárodní online konference Jak podpořit neomezený potenciál dětství určená pro rodiče, učitele, průvodce či vychovatele dětí. Konference se zaměřuje na děti od narození až do batolecích 3 let. Program 5. ročníku, které jsem se zúčastnila jako posluchačka, je bohatý na zajímavá témata a inspirující rady od předních osobností z české i světové scény, hovořících o oblastech výchovy, psychologie, Montessori či celostního rozvoje dětí. Záznam je dostupný pouze jeden rok. Prozradím vám, zda se vyplatí do jeho nákupu investovat.

Nabitý program po celých 5 dní

Mezinárodní online konferenci pořádá RůstSpolečně.cz již popáté. Letos probíhala od 17. do 21. 10. 2022 a nyní je dostupný záznam, který bude k dispozici na celý rok od data konání. Všichni zájemci nejen o Montessori vzdělávání tak mají možnost jej shlédnout. Konference trvala 5 dní a byla opravdu nabitá řečníky i informacemi. 

1. den 

Tato původem česká Montessori konference, pozvala několik skvělých českých i zahraničních řečníků, a tady už jsou ti, které jsme mohli sledovat první den, s tématy, o kterých hovořili: 

 1. Charlotte Snyder: Výbuchy vzteku jako způsob komunikace?! – Charlotte srozumitelně shrnula, proč se děti vztekají a jak to jako rodiče můžeme řešit. Taky má vaše dítě občas záchvaty vzteku? A držíte se toho správného scénáře?
 2. Simona Livorová: Samostatnost a nezávislost v praxi – Simona k nám ve videu promlouvá přímo z pardubického Montessori centra pro děti a v něm demonstruje ukázky, jak vést děti k samostatnosti – 1,5 stará holčička v ukázce krájí banán a jablko. A co vaše dítě? Taky byste chtěli, aby bylo co nejsamostatnější, a co nejvíce činností zvládalo samo?
 3. Sarah Moudry: Odplenkování s citem a v pohodě – Ať je dítěti půl roku, nebo 4, vždy je vhodný čas, aby začalo vnímat své vyprazdňování – do plenky či nočníku. Jak na to radí Sarah.
 4. Gabriela Velazquez: Pohyb a zdravý risk u dětí do tří let – Necháváte své děti riskovat? Ne skákat z okna, ale třeba z posledního schodu. S rizikem se děti rozvíjí, říká Gabriela. 
 5. PhDr. Jana Nováčková: Odměny a tresty – Proč dlouhodobě nefungují? – Ne/chválit a ne/odměňovat? Jaké to má efekty a jak to souvisí s vnitřní a vnější motivací? To a mnohem více v rozhovoru prozradí dětská psycholožka a spoluautorka konceptu Respektovat a být respektován.
 6. Mgr. Kateřina Trávníčková: Rozvoj emoční inteligence u dětí – Katka nás velmi erudovaně vnesla do problematiky emoční inteligence, objasnila, jak s ní u dětí pracovat, a jaké pomůcky k tomu používat. Mysleli jste si, že čím hlasitěji dítě napomenete, tím lépe si to zapamatuje? Kateřina vás vyvede z omylu.

2. Den

I druhý den byl nabitý, mezi řečníky si můžete vyslechnout následující, a to nejen na téma Montessori vzdělávání:

 • Jeanne-Marie Paynel: Přivítejte novorozence podle Montessori: Připravte sebe i Váš domov – přednáška plná informací, jak se zařídit, než přijde na svět očekávané miminko – co opravdu potřebujeme a co ne, jak se nenechat zahltit marketingem a obchodníky s dětským zbožím, a jak nachystat jen to opravdu potřebné. To, co má smysl pro rozvoj dítěte. 
 • Michaela Tilton: Jak mohou rodiče ovlivnit rozvoj řeči dítěte a předverbální komunikace pomocí znakování – Jak vypadá přirozený rozvoj řeči dítěte, jak jej můžeme ovlivnit, a to ale i negativně, a jak se tomu vyhnout. Navíc základní informace o znakování, a jak se do něj pustit naplno.  
 • Katelynn Johnson: Jak uspořádat pokojíček batolete tak, aby podporoval soustředění a přirozený rozvoj? – Katelynn mluví o tom, jak si rozmístit pokojíček pro dítě dle zásad Montessori a přikládá i ukázky, jak z centra, kde pracuje, tak ze své domácnosti.
 • Mgr. Denisa Říha Palečková: Dítě rozkvétá, ale partnerský vztah vadne – Statisticky je doba po narození dítěte jedním z nejčastějších období, kdy dochází k rozvodům a může za to právě vztahová podvýživa. Dítě jde do popředí a vztah partnerů zaostává. O vztahu i sexualitě pojednává v otevřeném rozhovoru Denisa. 
 • Ashley Yeh, M.Ed.: Pod po(k)ličkou: 10 věcí, které vaše dítě OPRAVDU potřebuje! – Ashley jasně vymezuje, že Montesorri neznamená kupa věcí, které dítě potřebuje k rozvoji, ale především to, co Maria Montessori už před 100 let zdůrazňovala – respekt, pohyb, opakování, čas a další… Do detailů se vše dozvíte ve velmi přínosné přednášce.
konference-montesorri-zdarma

3. den

Třetí den přednášek Montessori konference od Růst společně byl i hodně o praxi, přečtěte si ve zkratce, co přednášející zahrnuli:

 • Kiran Paek: Jak na sourozeneckou rivalitu – Matka 5 dětí a babička dvou radí, jak se vypořádat s projevy rivality mezi sourozenci – z vlastní praxe a na základě vzdělání v oboru detailně vysvětluje, jak v konkrétních situacích reagovat. 
 • Mgr. Michaela Willheimová: Nejoblíbenější Montessori aktivity pro čerstvě chodící – Michaela nás provedla tím, co si můžeme pro čerstvě chodící připravit doma, ukázala nám konkrétní Montessori hračky a dala pár tipů na to, co lze vyrobit dětem vlastnoručně.
 • Monisha Monikantarajan: Jak podpořit dítě v senzitivním období jazyka v jeho domácím prostředí? – Monisha a mluví o tom, jak se vyvíjí jazyk dětí již od narození s tím, že radí, jak děti motivovat k mluvení a vše ukazuje na praktických příkladech. Skvělá přednáška plná návodů, jak na to.
 • PharmDr. Margit Slimáková: Zdravá výživa v pohodě – Margit je propagátorkou přirozené stravy a ani ve spojitosti s jídlem pro děti tomu není jinak. Díky přednášce zjistíte, že ani obyčejné křupky pouze z kukuřice nejsou zcela vhodné pro děti. Proč? Poslechněte si přednášku.
 • Gabriela Velazquez: Důležitost napojení se na naše dítě v prvních třech letech jeho života – Proč jsou citová pouta tak nezbytná ve vývoji dítěte? Jak my dospělí snadno emocionální rozvoj můžeme ovlivnit? Nejen o tom hovoří Gabriela. 
 • Anna Růžičková: Jak podpořit batolecí spánek bez spánkového tréninku – Spánkové potřeby se liší dítě od dítěte, o nás ani nemluvě. Každé má svou spánkovou nádrž, která když se přečerpá, dítě jen tak neusne. Zkrátka vše o spánku, spánkové hygieně a usínání s Annou. 

4. den

V Montessori vzdělávání nesmí chybět ani hudba, voda a další způsoby praktické výuky a rozvoje dětí – o nich mluvili 4. den konference tito řečníci:

 • Úna Shea: S láskou k hudbě od narození – Úna radí, jak zařadit hudbu do života našich dětí už od malička, a to i přesto, že nemáme zrovna hudební nadání. Tím, že hudba může vést k rozvoji nejen hudebního sluchu, ale i řeči a dalších oblastí, vás provede Úna. 
 • Michaela Karani: Batole v kuchyni – Chcete, aby si vaše dítě hrálo na vaření s plyšáčky, nebo aby vám v 6 letech bylo schopné uvařit večeři? Rozhovor s Michaelou o tom, kdy začít dítě vést k praktickému životu, a jak na to. 
 • Jo Wilson: Kouzlo Montessori přístupu ve spojení s vodou – Voda je všude kolem nás. Voda je život, a proto toto téma nechybí ani v rámci Montessori konceptu. Do detailů to v přednášce probírá Jo.
 • Marcela Gregorovičová: Hranice – proč a jak je nastavovat? – Na Slovensku je nejčastějším důvodem úmrtí dítěte zadušení jídlem – proto je důležité učit je, že s jídlem se neběhá. Existují i další hranice, které dětem stanovujeme a musíme být důslední. Mocenský boj tu však nemá místo. Pokud bych měla vybrat 3 nejlepší videa, která z konference shlédnout, tohle bude určitě mezi nimi. 
 • Mgr. Ruth Anne Hammond & Kira Solomatova: Spojení s miminky a malými dětmi: Jak zpomalit a nenudit se – V tomto téměř hodinovém workshopu jeho autorky poukazují na to, že soustředit se na činnost, kterou s dítětem provádíme, a zároveň zpomalit, je nejlepší způsob, jak o dítě pečovat, a také jak fungovat jako rodič v klidu. 
 • Bc. Michaela Kačírková: Psychomotorický vývoj dítěte – Proč nespěchat na vývoj dítěte? Kdy je vhodné dítě posadit do jídelní židličky? Motivovat děti k lezení a chůzi? Aktivní chodítka – ano či ne? To a mnohem více s Michaelou Kačírkovou. 

5. den

Poslední den konference byl také nabitý informacemi, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Co vše nám přednášející prozradili?

 • Neus Carmona: Od miminka k batoleti aneb jak následovat své Montessori dítě – Neus nám v přednášce povídá o tom, jak lze připravit domov na miminko v Montessori stylu, a jak jej připravit i pro pohybující se batole.
 • Ana-Kay: Den s dvojčaty v duchu Montessori – S Anou-Kay strávíme sobotní den s jejími dvojčaty, které vede ve stylu Montessori. Ikdyž jsou děti dvojčata, o to víc je důležité na ně pohlížet jako na individuální bytosti, a to byl právě důvod, proč se Ana-Kay vydala cestou tohoto konceptu. 
 • Tereza Nolet: Stvoření maminky – Povídání s Terezou o tom, jak se vyrovnat s fyzickými a psychickými změnami po porodu. A jak je důležité vnímat i vlastní potřeby a realizovat je. 
 • Jesse McCarthy: Jak zvládat obtížné situace a silné emoce – zvládat emoce dítěte začíná u toho, že zvládneme svoje emoce. Zajímavá i zábavná přednáška Jesseho vás provede emocemi, a jak s nimi pracovat. 
 • Simone Davies: Plnění potřeb našich kojenců a batolat – na informace bohatá přednáška Simone na téma lidských tendencí, a jak je naplňovat u kojenců a batolat, doprovázená příklady a ukázkami z praxe. Na závěr konference skvělá volba. 

Stojí konference za investici?

Každý rodič občas řeší se svým dítětem nějaký problém nebo zkrátka jen neví, jak v určitých situacích postupovat. Mezinárodní online konference pro rodiče a učitele MŠ s názvem Jak podpořit neomezený potenciál dětství pokrývá snad všechny situace, kdy bychom mohli tápat – od přebalování, krmení, odplenkování, spinkání přes rozvoj duševní i psychomotorický, zvládání emocí až po každodenní aktivity pro naše děti.

Jestli hledáte českou Montessori konferenci (rozumějte: v českém jazyce – byť s titulky pro zahraniční účastníky), tak je to právě tahle.

Váháte, zda do ní investovat? Za mě už není důvod s váháním pokračovat. Po shlédnutí musím konstatovat, že rozhodně stojí za každou korunu. A kdybych si měla vybrat jediné online vzdělávání v oblasti vývoje, výchovy dětí s přesahem do Montessori, pak je to rozhodně tato konference.  

A navíc, kdo by neměl rád slevy – v rámci bonusů ke konferenci získáváme slevy na kurzy, hračky, knihy a další pomůcky od 25 partnerů akce