Jste nadšená cukrářka či nadšený cukrář, a právě hledáte ideální dortovou formu pro vaše nádherné a lahodné dorty? Lámete si hlavu nad tím, z jakého materiálu by měla být správná forma na dort, jakou by měla mít velikost, tvar nebo výšku? Po přečtení našeho článku budete mít jasno a vaše krásné dorty bude každý maximálně obdivovat!

Vhodná velikost dortové formy

Před samotným pořízením dortové formy je důležité si dobře rozmyslet její velikost. Popřemýšlejte proto, pro kolik lidí budete lahodný dort péct a jak chcete, aby byl velký. Poté zvolte optimální rozměr či průměr formy na dort. Přibližně se můžeme orientovat podle následující tabulky.

Průměr kulaté formy v cmPočet osob / porcí
176
208
2210
2412
2614
2816
Přepočet velikosti dortu – průměr formy na počet porcí

Máte-li formy jiných tvarů, nebo budete péct na plechu, podívejte se na přepočty v následující tabulce.

Průměr kulaté formy
v cm
Velikost obdélníkové
formy v cm
Velikost čtvercové
formy v cm
1717 × 1417 × 17
2020 × 1618 × 18
2222 × 1719,5 × 19,5
2424 × 1921 × 21
2626 × 2023 × 23
2828 × 2225 × 25
Přepočet velikosti dortu dle tvaru formy

Dortové formy podle materiálu

Vybírat můžete mezi širokou nabídkou materiálů. Jedním z nejpoužívanějších je kov s nepřilnavou povrchovou úpravou například v podobě teflonu, keramika nebo nestárnoucí smalt

  • Kov velmi dobře vede teplo, je příjemně lehký a velmi snadno se udržuje v čistotě. Před pečením je však třeba kovovou formu vymazat či vystlat pečícím papírem.
  • Formy pro opravdové cukrářské nadšence můžete pořídit také v mědi.
  • Nejlevnější druhy dortových forem se pak vyrábějí ze silikonu. Silikonové formy na dort se pyšní spoustou výhod. Silikon je vysoce odolný vůči velmi nízkým, ale i vysokým teplotám (od -60 °C až do 230 °C) a nikdy do sebe nenatahují nežádoucí pachy. Silikonové formy jsou velice pružné a mají nepřilnavý povrch, díky kterému je před použitím nemusíte vymazávat tukem ani vykládat pečicím papírem. Použitím silikonu dostávají formy na dort nádherné tvary a propracované detaily. V silikonových formách připravíte dortové korpusy i zdobené mini dortíky pro všechny příležitosti.

Dortové formy, nastavitelné ráfky, vícepatrové dorty

Dnešní nabídka kamenných prodejen i internetových obchodů s cukrářským zbožím ve své nabídce nabízí dortové formy s nastavitelnými ráfky, které vám umožní vytvořit různé průměry dortů s použitím pouze jediné formy. Na trhu jsou i formy pro pečení vícepatrových dortů, které vám pomohou vykouzlit dechberoucí dorty, a zároveň ušetří spoustu místa v kuchyni – jednoduše je můžete vložit do sebe. 

Jak vybrat ideální formu na dort

Velikosti a tvary dortových forem

Každý cukrář má svoji ideální velikost formy na dort

  • Malé formy na dort mohou mít v průměru i pouhých 6 cm. Ty jsou jako stvořené pro výrobu mini dortíků, které oceníte na oslavách pro děti i ve sladkém baru na akcích pro dospělé. 
  • Vysoké dortové formy vám snadno umožní upéct vysoký korpus, který se bude snadno rozkrajovat a naplňovat nejrůznějšími krémy, ovocnými vrstvami i sladkým čerstvým ovocem. Výhodou vysoké formy na dort je také to, že nemusíte péct několik korpusů v nižší formě. Urychlí vám tak čas strávený v kuchyni i množství použitého nádobí. 
  • Stále častěji výrobci kuchyňských potřeb a cukrářských vychytávek nabízí také celé sady dortových forem, které využijete například na několikapatrové dorty pro významné události, jako jsou svatby, oslavy narozenin nebo výročí.
  • Originální tvary forem na dorty – Vyberte si dortové formy kulaté, hranaté, ve tvaru srdce, koňské hlavy nebo čehokoli jiného bláznivého.

Rady na závěr

  1. Dortovou formu vybírejte podle počtu osob (případně porcí), pro které budete péct, nebo zvolte nastavitelnou formu, kterou můžete upravovat dle aktuálních potřeb.
  2. Praktické je rozkládací provedení formy, kdy se boky formy dají po upečení snadno zvětšit a jednoduše oddělit, díky čemuž korpus snadno vyndáte.
  3. Dno formy může posloužit i jako servírovací tác. Pozor si však dejte při krájení dortu či koláče, vyvarujte se použití klasického kovového nože a raději použijte speciální plastový dortový nůž, abyste nepoškodili nepřilnavý povrch formy.

Už vybíráte formu, ale ještě nemáte recept? Mrkněte na náš článek s recepty z ořechů, kde najdete i výborný tvarohový koláč s ořechovým máslem.