Automatické kávovary se staly nedílnou součástí kuchyní mnoha domácností a kanceláří po celém světě. Jsou ideální volbou pro každého milovníka kávy, který si chce kávu připravovat téměř bezpracně. Ať už pijete jeden, či několik šálků kávy denně, je dobré mít kávovar, který dokáže připravit kávu přesně podle vaší chuti. Podívejte se na to, jak vybrat automatický kávovar, s nímž budete maximálně spokojeni vy a třeba také zbytek vaší rodiny nebo všichni kolegové v práci.

Co vlastně je automatický kávovar?

Plně automatické kávovary jsou skvělou volbou pro všechny kávové nadšence toužící po jednoduché přípravě kávy, která přitom nezklame svou chutí. Stačí naplnit zásobník na vodu a kávu, nastavit parametry kávy a stisknout tlačítko. Kávovar udělá zbytek – namele zrna, ohřeje vodu a připraví skvělé espresso. A pokud dostanete chuť na nějaký kávový nápoj, u spousty modelů automatických kávovarů jen navíc nalijete do dalšího zásobníku mléko a ty si z něj samy vytvoří mléčnou pěnu.

Pákový, nebo automatický kávovar?

Na úvod se ještě sluší zmínit rozdíly mezi automatickými a pákovými kávovary, protože právě mezi těmito dvěma druhy se milovníci kávy velmi často rozhodují. Největší výhoda automatických kávovarů spočívá v jednoduchosti přípravy kávy. Vzhledem k tomu, že káva se obvykle připravuje z čerstvě namletých zrn, můžete se těšit na dobrou a čerstvou kávu bohaté chuti.

V případě pákových kávovarů lze používat kupovanou mletou kávu, ovšem lepšího výsledku dosáhnete, když si zrna před přípravou kávy vždy namelete sami. S kvalitním pákovým kávovarem můžete připravit opravdu výbornou kávu srovnatelnou s kávou z vaší oblíbené kavárny, ale vyžaduje to více času než při používání automatického kávovaru a potřeba jsou také jisté zkušenosti.

Výběr automatického kávovaru

Pokud nevíte, jaký automatický kávovar pořídit, ale výběr nechcete ani v nejmenším podcenit, sledujte u modelů všechna důležitá kritéria, která vám představí následující průvodce výběrem.

Možnosti nastavení kávy

Automatické kávovary disponují nastavením, které vám dává kontrolu nad tím, jak bude vaše káva chutnat a jaké jí bude množství. Ne každý model však nabízí všechny níže uvedené možnosti a jednotlivé modely se liší také rozsahem nastavení. Proto se při výběru zaměřte na to, zda kávovar dokáže připravit kávu dle vašich preferencí.

 • Nastavení hrubosti mletí – Hrubost mletí u automatických kávovarů na zrnkovou kávu významně ovlivňuje intenzitu a výslednou chuť kávy. Čím jemněji jsou zrna namleta, tím plnější chuť a aroma káva získá. Avšak příliš jemně namletá káva má tendenci se přepálit a zhořknout.
 • Nastavení množství kávy – Další faktor, od kterého se odvíjí, jak bude káva silná, je množství kávy, které se při každé přípravě jednoho či dvou šálků použije.
 • Nastavení teploty kávy – Teplota vody během přípravy má vliv na výslednou chuť kávy. Nastavení nižší teploty také může trochu zkrátit čekání před prvním douškem. Většinou lze vybírat z několika přednastavených možností.
 • Nastavení velikosti šálku – Výběr velikosti šálku ovlivňuje, kolik vody kávovar při přípravě kávy použije.

Tlak

Zásadním parametrem ovlivňujícím kvalitu kávy je tlak, při kterém je namletá káva v přístroji spařována. U domácích kávovarů se nejčastěji setkáte s tlakem 15 barů, o něco méně často pak s tlakem 19 barů. Vysoký tlak je zárukou toho, že i když během přípravy o něco klesne, přesto bude výsledkem káva s intenzivní chutí. Domácí kávovary se schopností vyvinout pouze nižší tlak než 15 barů nebývají dobrou volbou.

Jak vybrat automatický kávovar - tipy, rady, návod

Materiál mlýnku

Integrovaný mlýnek je běžnou součástí automatických kávovarů. Automatický kávovar s mlýnkem umožňuje používat celá kávová zrna – stačí je nasypat do zásobníku a při přípravě kávy se vždy namele pouze potřebné množství zrn, což zajistí, že káva bude mít intenzivní chuť.

Vybrat si můžete buď automatický kávovar s keramickým mlýnkem, nebo ocelovým mlýnkem. Za lepší volbu se hlavně díky delší životnosti považují kávovary s ocelovými mlecími kameny. Navíc při mletí keramickými mlýnky vzniká kvůli nižší ostrosti kamenů více kávového prachu, který negativně ovlivňuje chuť kávy. U keramických mlecích kamenů dále hrozí, že když se mezi zrna kávy připlete něco tvrdého, může to snáze způsobit jejich poškození. Nejlepší možností jsou ocelové mlecí kameny s tvrdou povrchovou úpravou, jako je potah z titanu nebo karbidu wolframu, jež nabízí výrazně delší životnost než levnější mlecí kameny z oceli bez povrchové úpravy.

INFO: Řada modelů automatických kávovarů umožňuje použití nejen zrnkové, ale také mleté kávy. Při použití mleté kávy bývá třeba její manuální doplnění před přípravou každého šálku.

Funkce a výbava

Automatické kávovary mohou nabízet následující funkce pro širší možnosti přípravy kávy a kávových nápojů, případně výbavu pro snazší ovládání:

 • Možnost přípravy kávových nápojů – Chcete-li si vychutnávat nejen espresso, ale také třeba cappuccino, latte macchiato nebo caffé latte, vyberte si kávovar, který to dokáže.
 • Šlehání mléka – Při přípravě kávových nápojů se bez funkce šlehání mléka neobejdete. Dostupné je buď manuální, nebo automatické šlehání. Kávovary s automatickým šleháním mléka připraví po stisknutí tlačítka celý nápoj bez vašeho přičinění – zvolit můžete verzi s nádobou na mléko připevněnou ke kávovaru, nebo automatický kávovar s hadičkou na mléko, který mléko nasává z vedle stojící nádoby, klidně přímo z kartonu. V případě manuálního šlehání budete muset mléko napěňovat sami s pomocí parní trysky. Manuální šlehání parní tryskou nabízí širší možnosti, ale vyžaduje zkušenosti a samozřejmě je pracnější.

TIP: Když dojdete k bodu, že vám celkově kávovar vyhovuje, ale má manuální šlehání, které vás od jeho koupi odrazuje, je tu i další řešení. Tím je externí napěňovač mléka

 • Displej – Digitální displeje zjednodušují ovládání kávovaru, ať už při přípravě kávy, nebo údržbě. Nejsnazší na ovládání jsou kávovary a dotykovým displejem.
 • Automatické čištění – Automatické čištění se postará o vyčištění vnitřních útrob zařízení. Při jeho spuštění po přípravě kávy dojde k odstranění usazenin a zbytků kávy, které by jinak časem začaly ovlivňovat chuť nápojů, a dokonce mohly způsobit poškození kávovaru.
 • Odvápňovací systém – Odvápňování je velmi praktická funkce, která se poměrně často hodí zejména v domácnostech s tvrdou vodou.
 • Paměť nastavení kávy – Umožňuje uložit do paměti kávovaru oblíbené nastavení kávy a kávových nápojů, které lze kdykoliv jednoduše vyvolat.
 • Nahřívání šálků – Díky nahřátí šálků na horní desce kávovaru zůstane káva déle horká.
 • Výdej horké vody – Mnoho kávovarů vám pouze ohřeje vodu bez přidání kávy, kterou můžete využít například k přípravě čaje.
 • Ovládání pomocí mobilní aplikace – Dovoluje na dálku ovládat funkce kávovaru, upravovat nastavení nápojů či vytvářet nové skrze mobilní telefon.

Kapacita zásobníku na vodu

Na kapacitě zásobníku na vodu závisí, kolik šálků kávy můžete připravit bez nutnosti dolévat vodu. Pokud budete v domácnosti kávovar využívat sami nebo ve dvou, menší objem zásobníku na vodu vás nemusí trápit, ale při větším využití kávovaru, například v kanceláři, je pro vyšší uživatelský komfort a rychlejší přípravu kávy určitě lepší volit modely s větším zásobníkem.

Kapacita zásobníku na kávu

Také kapacita zásobníku na kávu rozhoduje o tom, kolik šálků kávy připravíte, aniž byste museli doplnit další zrna, případně vložit mletou kávu. Opět platí, že zejména v případě častého využití kávovaru větší kapacita usnadní jeho obsluhu. Ze zásobníku se zrna sama dostávají přímo do integrovaného mlýnku.

Rozměry kávovaru

Rozměry kávovaru je důležité sledovat kvůli tomu, aby se kávovar vešel na místo, kam ho chcete v kuchyni umístit. Především nezapomeňte zkontrolovat jeho výšku, pokud máte omezený prostor pod horními skříňkami. Vyspělé kávovary nabité funkcemi jsou zpravidla větší než jednodušší přístroje.

Design

Při výběru kávovaru samozřejmě může hrát roli i jeho vzhled. Především v moderně zařízených kuchyních je dobré, aby do ní kávovar svým designem zapadl. Naštěstí to obvykle není problém, většina kávovarů je totiž modernímu vzhledu věrná, hlavně to platí pro modely vybavené displejem. Nádech luxusu kávovarům dodává, pokud jejich zevnějšku dominuje nerezová ocel. Co se týká barvy, kávovary nejčastěji mají černou nebo stříbrnou barvu. Dáváte-li přednost spíše retro stylu, budete se muset poohlédnout spíše v kategorii pákových kávovarů, byť můžete narazit i na automatický kávovar s retro nádechem.