Domácí kompostéry se stávají stále oblíbenějším vybavením domácností. Stoupající oblibě těchto skladných kompostérů se nelze příliš divit, protože kompostování nejen podporuje současné ekologické trendy, ale výroba vlastního kompostu je také praktická. Díky kompostování lze nepotřebný biologický odpad přeměnit na něco užitečného, na výživný kompost, tedy velmi kvalitní hnojivo pro rostliny. V případě domácího kompostéru jde především o kompostování odpadu z kuchyně. Nepotřebujete mít zahradu, abyste jej využili. Zajímá vás, jak vybrat domácí kompostér? Všechno podstatné se dozvíte v tomto článku.

Pokud se nechcete výběrem příliš zaobírat, hned v úvodu článku jsme pro vás připravili tipy na nejlepší domácí kompostér a kuchyňské nádoby na bioodpad, s jejichž pořízením rozhodně neuděláte chybu. Poté již následuje průvodce výběrem, abyste si udělali představu o dostupných možnostech a mohli si v nabídce obchodů sami vybrat domácí kompostér nebo nádobu na kompostovatelný odpad do kuchyně přesně podle vašich potřeb a představ.

Nejlepší domácí kompostéry

V našem výběru naleznete dvě praktické kuchyňské nádoby na bioodpad a jeden domácí stylový vermikompostér, který se řadí k těm vůbec nejlepším v dané kategorii. Svou funkci plní všechny tři nádoby na výbornou a přitom je pořídíte za rozumnou cenu.

Kuchyňská nádoba na kompostovatelný odpad Kitchen Craft Living Nostalgia

domaci-komposter-do-kuchyne

Nádoba na bioodpad Kitchen Craft Living Nostalgia o objemu 3 litry se hodí na každou kuchyňskou linku, kde bude vždy po ruce na vyhazování kompostovatelného odpadu, kterého je v kuchyni každý den dost. Plechová nádoba je dostupná ve čtyřech barevných variantách, ve všech vypadá elegantně.

komposter-do-bytu

Kuchyňská nádoba IntelligentWaste Stack od značky Joseph Joseph je moderní 4litrová nádoba na kompostovatelný odpad, která v kuchyni působí decentně a je maximálně praktická a funkční.

Vermikompostér Urbalive

komposter-do-bytu

Ve vermikompostéru Urbalive se budou mít žížaly skvěle. S jejich pomocí vznikne ve stylové nádobě, která se může dokonce pochlubit oceněním Red Dot Design Award, kvalitní hnojivo v podobě vermikompostu a tekutiny plné živin, tzv. žížalího čaje.

Jak vybrat domácí kompostér

V následujících kapitolách se dozvíte řadu praktických informací, které se vám budou hodit pro lepší orientaci při výběru domácích kompostéru a kuchyňských nádob na bioodpad.

Typy domácích kompostérů

U venkovních kompostéru je důležitý dobrý přístup a cirkulace vzduchu, aby mohl probíhat proces kompostace. Domácí kompostéry však jsou uzavřené nádoby, musí být, aby z nich nebyl cítit zápach a aby kolem nádoby nelétal hmyz.

Při hledání domácího kompostéru můžete narazit na jednoduché nádoby na krátkodobé (několikadenní) uchování odpadu na kuchyňské lince, kam můžete odpad průběžně přidávat. Plnohodnotné domácí kompostéry pak vzhledem k zamezenému přístupu vzduchu ke kompostu potřebují pro zajištění kvalitní kompostace využívat další prostředky podporující tento proces v podobě žížal, speciální směsi nebo ohřevu.

Pro uchování či kompostaci bioodpadu v domácnosti slouží:

  • kuchyňské nádoby
  • vermikompostéry
  • kompostéry Bokashi
  • automatické kompostéry

Kuchyňské nádoby

Kuchyňské nádoby na kompostovatelný odpad sice nejsou plnohodnotné kompostéry, neslouží primárně ke kompostování, ale jejich význam je stejný – mají zamezit vyhazování bioodpadu do komunálního odpadu bez dalšího využití. Tyto jednoduché nádoby, které se někdy nazývají kompostovače, slouží k uchování bioodpadu do doby, než ho odnesete do domácího nebo venkovního kompostéru, případně do kontejneru na bioodpad.

Kompostovače jsou většinou nerezové nebo plastové nádoby, které jsou vybaveny uhlíkovým filtrem, aby z nich nebyl cítit zápach. Často se pyšní poměrně vkusným designem a vzhledem k jejich kompaktním rozměrům se nabízí je umístit přímo na kuchyňskou linku, kde nebudou zabírat moc místa. Samozřejmě nádobu můžete postavit i vedle odpadkového koše na směsný odpad. Bioodpad lze vkládat rovnou do samotné nádoby, ale lepší je používat recyklovatelné sáčky, ve kterých pak odpad snadno vyndáte a přenesete.

Vermikompostéry

Vermikompostování je druh kompostování s využitím žížal, s jejichž pomocí vzniká kompost a velmi kvalitní tekuté organické hnojivo. Vermikompostéru se právě vzhledem k využití kalifornských žížal přezdívá „žížalí kompostér“. Kalifornské žížaly jsou speciální druh žížal, který byl vyšlechtěn z běžné žížaly hnojní. Díky vyšlechtění dokážou zkonzumovat větší množství odpadu než žížaly hnojní a také se rychleji rozmnožují.

Proces žížalího kompostování je díky tomu, že žížaly konzumují a tráví velké množství bioodpadu, poměrně rychlý – za ideálních podmínek trvá asi 3 měsíce.

Vermikompostér by měl být umístěn v interiéru, protože žížalám vyhovuje teplota kolem 20 °C. V malém domácím vermikompostéru by žížaly na balkoně či terase v zimě ani za horkých letních dnů nepřežily. Jakmile teplota kompostu klesne pod 0 °C, nebo naopak stoupne nad zhruba 40 °C, žížaly uhynou. Umístění v bytě přitom není problém, protože žížalí kompostér nezapáchá.

vermikomoster-urban

Automatické kompostéry

Automatický kompostér, nebo také elektrický kompostér, je spíše využíván například v restauracích a jedná se o poměrně velké zařízení. V domácnostech není příliš rozšířený, existují však i malé domácí automatické kompostéry, které si můžete pořídit i do bytu.

Tento typ kompostéru potřebuje k činnosti elektrický proud. Kompost po určité době automaticky promíchá, díky čemuž se provzdušní, a také ho zahřívá. Díky tomu je celý proces otázkou pouze několika hodin a objem odpadu může být v některých případech redukován až o 90 %. Ani automatickým kompostérům nechybí uhlíkový filtr pro pohlcování zápachu.

Kompostéry Bokashi

Kompostování metodou Bokashi je trochu podobné vermikompostéru, ale místo žížal se používá směs Bokashi, tzv. japonské bakterie. Tato směs jednak zamezuje tvorbě zápachu a jednak má na starosti zahájení a udržování procesu kompostování, které probíhá velmi rychle. Úplný rozklad odpadu proběhne již za 2–4 týdny.

Proces probíhá tak, že nejdříve do kompostéru uložíte takové množství odpadu, abyste vytvořili vrstvu vysokou asi 5 centimetrů. Na tuto vrstvu se následně přidá směs Bokashi a vrstva se upěchuje. Poté pokračujete další takovou vrstvou až do naplnění kompostéru. Po naplnění se nechá nádoba stát alespoň dva týdny pro dokončení anaerobní fermentace. Vzhledem k průběhu procesu je dobré vlastnit dvě nádoby, kdy druhou nádobu plníte v době, kdy je první plná a tvoří se v ní kompost.

INFO: Směs Bokashi obvykle dostanete při koupi kompostéru. Po vypotřebování si ji můžete dokupovat samostatně.

Stejně jako u vermikompostování při procesu vzniká kvalitní tekuté hnojivo, které lze přes ventil průběžné vypouštět a používat pro hnojení rostlin. Objeví se asi po 14 dnech po uzavření nádoby. Tekutinu můžete před hnojením zředit vodou pro snazší dávkování a lepší rozprostření u rostlin.

komposter-bokashi

Umístění kompostéru

Domácí kompostér je nejlepší v bytě či domě umístit tak, aby vám nepřekážel, nebyl vystaven přímému slunci a v zimě by neměl být v blízkosti radiátorů nebo jiných zdrojů tepla. Ideální je kompostér postavit například do chodby nebo technické místnost. V případě kuchyňských nádob je pak ideálním místem, kam je postavit, samozřejmě kuchyně, klidně přímo kuchyňská linka, abyste nádobu měli při ruce.

Velikost kompostéru

Zajímá vás, jak velký kompostér vybrat? To pochopitelně záleží na více faktorech, zejména na tom, o jaký typ kompostéru se jedná, kolik osob žije v domácnosti a kolik kompostovatelného odpadu vyprodukujete. V úvahu dále musíte brát, kam ho umístíte. Domácí kompostéry sice příliš místa nezabírají, ale zejména v menších bytech je místo cennou a nedostatkovou komoditou.

Obvykle se objem domácích kompostérů a kuchyňských nádob na bioodpad pohybuje od 2 do 20 litrů. Pokud vám v kuchyni při vaření a obecně doma nezbývá velké množství kompostovatelného odpadu, vystačí vám i menší kompostér. Pro rodinnou domácnost s větší spotřebou surovin, a tedy i s větší schopností tvorby odpadu, se vyplatí sáhnout po větších nádobách.

Jak funguje domácí kompostér

Kompostování je přirozený proces, při kterém hrají zásadní roli mikroorganismy. Poté, co dáte biologický odpad do kompostu, se působením mikroorganismů začne kompost zahřívat a následně tlít. Proces tlení závisí na druhu odpadu, trvat může například 2–3 měsíce, někdy kratší dobu, jindy déle, přičemž se postupně zmenšuje jeho objem a klesá teplota. U vermikompostéru pak hrají významnou roli kromě mikroorganismů žížaly. Hotový kompost lze využít jako hnojivo, ať už pro zahrádku na balkoně, nebo pro pokojové rostliny.

Co můžete kompostovat

Do kompostu dávejte pouze organický odpad. Bioodpad v kompostéru by přitom nejlépe měl být co nejvíce různorodý. V domácnosti do něj patří například:

  • zbytky ovoce a zeleniny včetně slupek
  • kávová sedlina
  • vaječné skořápky
  • opadané listy z domácích rostlin

Naopak do něj nepatří třeba kosti, pecky, mléčné výrobky, zbytky masa nebo výkaly domácích mazlíčků.