Měli jste někdy chuť alespoň na chvíli uniknout z dnešního uspěchaného světa a zhluboka se nadechnout? Nejste sami. Ačkoli to zní jako náročný cíl, recept na interiér plný klidu a harmonie je jednoduchý. Objevte ingredience, díky kterým se váš domov ponoří do hlubokého zenu.

Měkké textilie v odstínech zenu

To, že přírodní barvy umí zklidnit tělo i duši, není žádnou novinkou. Avšak už starodávná zenová tradice radí, jaké z barev volit. Sáhněte po tlumených zemitých odstínech a zlatavých tónech. Všechny tyto přírodní barvy umí pozvednout, zrelaxovat nebo zcela přenést vaši mysl do vzdálených končin. Tím podporují kreativitu, a zároveň vám pomohou se zklidnit. K proměně obývacího pokoje přitom stačí málo, zaměřte se na textilie. Okna ozdobte závěsy v zemitých odstínech, pohovku pak doplňte polštářky a dekami ve stejných barvách. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv kombinaci, na FAVI najdete všechny odstíny zenu na jednom místě.

Nechte se unést aromaterapií

Aromaterapie funguje díky přímému propojení čichu a mozku. Vůně vás tak dokáže velmi snadno uklidnit či povzbudit. Často se také využívá k léčbě stresu a psychických onemocnění. Investujte proto do kvalitní aromalampy, která vás po obzvlášť náročných dnech dokonale zklidní. Na odbourání stresu velmi dobře fungují vonné oleje s levandulí, bergamotem, ylang-ylangem nebo grepem. Pokud vás trápí nespavost, v ložnici vám může pomoci vůně heřmánku, santalového dřeva nebo levandule.

zenove-dekorace-keramicka-aromalampa-zelena

Posviťte si na chmury solnou lampou

Solné lampy jsou vyřezány z velkých kusů himálajské soli a v podstatě fungují jako stínidlo kolem žárovky, což má za následek nezaměnitelnou růžovou záři. Někteří jejich milovníci tvrdí, že jejich přínosy zahrnují vše od podpory spánku, zlepšení nálady, a dokonce i zlepšení kvality okolního vzduchu. Světlo pronikající přes načervenalé solné krystaly navíc dodá magický nádech i zcela všednímu pokoji.

Zahalte svůj domov do zenových vůní

Žádná relaxační chvilka nebo meditace se neobejde bez tichého praskání oblíbené vonné svíčky. Do předsíně, obývacího pokoje i ložnice rozmístěte vonné svíčky. Každou místnost tak prosytíte příjemným aroma, i když svíčky zrovna nebudou zapálené. Mít domov prostoupený charakteristickou uklidňující vůní, je klíčem k harmonii. Váš mozek totiž bude na toto aroma zvyklý a už první nádech po příchodu domů přenese vaši mysl do uklidňující nálady. Ideální jsou vůně s tóny santalového dřeva, růže, vanilky nebo pačuli.

Pořádně se zachumlejte

Žádný útulný koutek vašeho bytu se pravděpodobně neobejde bez povalujících se dek a polštářů. Proč si ale pro tentokrát nepořídit takovou přikrývku, která plní hned dvojí funkci? Zátěžová deka dodá vaší ložnici tu správnou útulnou atmosféru, a navíc vás dokáže posunout k nové úrovni relaxace. Podle organizace Sleep Foundations se přikrývky se zátěží používají jako terapeutická technika zvaná hluboká tlaková stimulace k podpoře pocitů klidu. Zátěžové přikrývky podle odborníků zmírňují stres a úzkost, uklidňují nervový systém a prostě vám jednoduše řečeno pomohou spát jako miminko.